Zvýšená teplota, zimnice, úporný kašel a bez kapesníku nedáte ani ránu - znáte to? Většině z nás se tyto příznaky nevyhnou minimálně dvakrát za rok. To je pak třeba zachumlat se do peřin a dopřát si horký čaj s citronem. A kašel? Řekněme si, jak na něj.

Proč vlastně kašleme?

Levopront

Kašel je přirozeným obranným mechanismem. Přesto je třeba ho zejména v počátcích onemocnění tlumit, protože pacienta velmi vyčerpává a celkově mu znepříjemňuje život. Nejprve přichází suchý kašel, může být záchvatovitý i způsobovat změnu zabarvení hlasu. Nemocný také kašlem ohrožuje virovou infekcí své okolí.

Při léčbě suchého, dráždivého kašle podáváme tzv. antitusika, přípravky které zklidňují podrážděnou sliznici a tlumí kašel. Mezi antitusika patří například přípravek Levopront[1] obsahující léčivou látku levodropropizin, kterému dnes odborníci dávají přednost před dříve hojně používaným kodeinem, který nese riziko závislosti a tlumí dechové centrum. „Antitusický účinek levodropropizinu je srovnatelný s účinkem centrálně působících léčivých přípravků, oproti nimž však levodropropizin vykazuje lepší snášenlivost, zejména s ohledem na centrální sedativní účinky,” uvádí ve svém textu Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc. z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy[2].

Po několika dnech přechází suchý kašel na kašel vlhký (produktivní). U tohoto typu kašle již není vhodné tlumení, ale naopak podpora odkašlávání a odstranění hustého hlenu z dýchacích cest. Při produktivním kašli dbejte na zvýšený přísun tekutin, ato i v noci, což zajistí ředění hlenu a také to, aby organismus nebyl dehydratovaný.

Levopront

Na co nezapomenout?

●      Tekutiny

Dopřejte si jich dostatek, ideální jsou bylinkové čaje a směsi s obsahem lípy nebo podbělu. Pokud máte doma malého pacienta, stačí, když mu budete podávat tekutiny v malých dávkách, ale pravidelně.

●      Netrapte se s ucpaným nosem

Pro velkého i malého pacienta je ucpaný nos pěkná otrava. Dbejte proto o průchodnost nosu, na pravidelné smrkání a uvolňování nosu. U velmi malých dětí je třeba použít odsávačku.

●      Podložte hlavu, bude se vám lépe dýchat

V místnosti, kde pacient spí, často, ale krátce větrejte. Snažte se udržovat vzduch vlhký, protože suchý vzduch zbytečně dráždí ke kašli.

●      Inhalace - levná a přitom účinná

Svařte vodu, přes hlavu přehoďte ručník a pusťte se do toho. Pro dospělé je vhodná desetiminutová inhalace, dětem postačí pět minut. Ideálně přidejte také přísady jako rozmarýn (protizánětlivé a dezinfekční účinky), heřmánek (protizánětlivý, vhodný při zánětu horních dýchacích cest) nebo mátu (s dezinfekčními účinky, proti bolesti hlavy).

Pokud nemocného několik dní neopouštějí teploty a kašel, malátnost a únava, rozhodně neotálejte s návštěvou lékaře. Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na www.lecimekasel.cz

 

[1] Levopront je přípravek k dostání v lékárně bez receptu. Léčivou látkou přípravku je levodropropizin. Čtěte pozorně příbalový leták.

[2] Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.Levodropropizin – nové antitusikum. Farmakoterapie 2012;8(4).

Reklama