Kašel většinou automaticky přiřadíme k běžnému nachlazení či viróze, nebo jej svedeme na kouření. Rozhodně bychom nad ním ale neměli jen tak mávnout rukou. Může totiž signalizovat i mnohem závažnější onemocnění.

Lékaři mají žebříček nejčastějších příčin, které vedou pacienty ke kašli. Ten se mění nejen v rámci dané populace, ale také podle ročního období. „V zimě hrají prim infekční onemocnění. Bakteriální onemocnění bývají zase častější na podzim, nebo až po chřipkové sezóně, tedy přibližně od března. Chřipka je sice nejtěžší virové onemocnění, ale kašel u ní bývá až příznakem sekundární infekce. Současně s chřipkovou epidemií ale probíhá celá řada dalších viróz, u kterých je, na rozdíl od chřipky, kašel hlavním a často zcela prvním příznakem. Na jaře, v létě a časném podzimu hrají roli hlavně alergické příčiny kašle. Reagují na ně pyloví alergici, kteří mají nejen rýmu a záněty spojivek, ale současně i kašel. V létě může zase dráždit ke kašli pobyt na slunci či dráždění chlórem v chemicky ošetřených bazénech. V srpnu pak nastávají senoseče a žně. Začít kašlat tedy můžeme kdykoliv v roce a z nejrůznějších příčin,“ popisuje praktická lékařka z Medicina Centrum MUDr. Ethel Ludvíková. Jedním dechem ale dodává, že i obyčejný kašel může přejít v něco mnohem závažnějšího. To pokud jej neléčíme.

kašel

„To je bohužel spíše častější než méně časté. Může se stát, že kašel, který je příznakem banálního onemocnění, ale neléčí se, může se překlopit do závažných obtíží. U infekcí dýchacích cest například až do zápalu plic nebo chronických zánětů průdušek, vedlejších nosních dutin a tak podobně,“ varuje lékařka, která prozradila i své univerzální pravidlo. Na samoléčbu má pacient, pokud není jeho stav akutní, maximálně tři až pět dnů. Poté už by se měl začít hlouběji zajímat o to, proč má dané potíže, a raději zajít k lékaři.

Může se ale stát, že příčinou kašle je úplně jiné, vážnější onemocnění.

Jedním z nich je gastroezofageální reflux, což je časté onemocnění, kdy pacientovi netěsní svalová manžeta mezi žaludkem a jícnem. „Kyselina chlorovodíková, která kyselost žaludeční šťávy zajišťuje, patří mezi silné kyseliny. V případě, že svěrač netěsní, kyselé šťávy se tak dostávají z žaludku do jícnu, který na to není uzpůsobený. Na sliznici se tvoří chronický zánět, který může způsobit změny sliznice, které mohou mít až charakter prekancerózy, což je předstupeň nádorového bujení,“ vysvětluje MUDr. Ludvíková.

Může se jednat také o neléčené astma, což je chronické zánětlivé onemocnění průdušnice, průdušek a průdušinek. Průdušky se nadměrně brání určitým podnětům z vnějšího prostředí, což vede k otoku průduškové sliznice, zvýšené produkci hlenu a stahu průduškové stěny. V důsledku těchto reaktivních změn dochází k dýchacím potížím až dušnosti.

Stejně tak může být kašel i příznakem všeho dalšího, co se děje v bronchiální, plicní a průduškové oblasti. „Časté je například onemocnění dolních cest dýchacích způsobené kouřením, takzvaná chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která je velmi obtížně léčitelná, a pacientům komplikuje a také zkracuje život,“ upozorňuje lékařka.

Kašel může být také příznakem rakoviny, a to nejen zhoubného bujení v plicích, ale kdekoli jinde po cestě nervů, které podrážděním vyvolávají reflex kašle.

Možná je také kardiální příčina kašle.

Existuje však i psychogenně podmíněný kašel. „Může u pacienta nastat po nějaké infekci, nebo jen čistě z nervozity. Je to něco jako například tik v očním víčku, nebo nutkání s něčím si hrát. Právě toto bývá poslední diagnózou poté, co u pacienta uděláme širokou diagnostiku, ale vyloučíme všechny ostatní nemoci,“ vysvětluje lékařka z Medicina Centrum.

Ať tak, či tak, nabádá MUDr. Ethel Ludvíková k ostražitosti: „Kašel je rozhodně příznak, který nepodceňujeme!“

Jak bojujete s kašlem vy? Napište nám o tom. Sledujte také náš speciál, který najdete na stránce Nechci kašel, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: