Proč je hlen živnou půdou pro zárodky nemocí? Jaké přípravky spolehlivě zabírají pro úlevu, léčbu a prevenci zánětu? Co když se z kašle stane zánět průdušek?  O tom jsme si povídali s odbornicí PharmDr. Bc. Hanou Kotolovou, Ph.D.  z Brna.
5c62c44bd5da2obrazek.png

Je období nachlazení, kdy se pojí rýma, kašel, bolest hlavy, zvýšená teplota, případně i bolest v krku v nepříjemný stav, který nás nutí vyhledat lékaře, případně zajít do lékárny pro účinnou pomoc. Pokud se ale budeme zabývat kašlem, jak se má pacient orientovat v různých typech kašle?

Kašel je příznakem celé řady onemocnění, bývá nejčastěji součástí nově se objevující infekce dýchacích cest způsobené viry, nebo bakteriemi. Kašel je jedním z nejúčinnějších mechanizmů sloužících k očistě dýchacích cest. Patří také mezi základní obranné reflexy. Kašel lze rozdělit  dle řady kritérií jako je např. délka trvání, intenzita, tvorba sekretu, původ, typu zvuku kašle a dalších. Kašel jako symptom nemocí z nachlazení, může procházet fází suchého kašle, která za 2-3 dny střídá fázi produktivního kašle.

Lékárník se často ptá, zda má pacient suchý, vlhký, dráždivý kašel nebo zda vykašlává hlen. Jak nejlépe popsat odborníkovi z lékárny své potíže? Co je rozhodující po popis příznaků? Případně, co když má pacient pocit, že se některé popisy kašle shodují (pociťuje, že jeho kašel je jak suchý, tak dráždivý, občas i vlhký...)

Ano, ptáme se pacientů, zda se jedná o suchý nebo o vlhký kašel právě proto, abychom zvolili správný lék. Na vlhký kašel doporučujeme léky, které podpoří vykašlávání a očištění dýchacích cest. Na suchý kašel doporučujeme léky kašel tlumící. Rozhodující je produkce hlenu, zda ano nebo ne. Pacienti se nemusí ničeho obávat, mohou nám popsat svůj zdravotní stav tak, jak to cítí a my už si poradíme. Může nastat i situace, kdy pacient pociťuje oba dva typy kašle, většinou však jeden převažuje. Může to být například v počátku nachlazení nebo 2-3 den. Většinou je to tak, že nejdříve nastoupí kašel suchý a ten se po pár dnech přemění ve vlhký kašel.

Proč je důležitý dobrý popis potíží pro správný výběr přípravků pro úlevu a léčbu kašle?
Z pohledu výběru vhodné léčby je právě nejpřínosnější rozlišit kašel na vlhký, nebo-li  produktivní s produkcí hlenu, a dále na suchý neboli - dráždivý bez produkce hlenu.
Suchý dráždivý kašel značně obtěžuje, nebezpečný je hlavně u kojenců a malých dětí. Přestože často nastávají situace, kdy pacienta fyzicky vyčerpává i produktivní kašel a zejména na noc je snaha kašel utlumit, je nesmyslné podávat kombinace léčiv, která jednak tlumí kašel a zároveň podporují odkašlávání. V těchto případech může lékárník odborně posoudit vhodné a nevhodné kombinace léků určených na léčbu kašle.

Proč souvisí s kašlem vznik hlenu?
5c62c3db1f9a0obrazek.pngDýchací cesty jsou i v případě, že je člověk zdráv pokryté tenkou vrstvou hlenu. Hlen zvlhčuje dýchací cesty, čistí je, zachytává cizorodé částice. Hlen má v dýchacích cestách přirozenou ochrannou funkci. Pokud dojde k vdechnutí infekce, dýchací cesty reagují zvýšenou produkcí hlenu ve snaze cizorodou částici zachytit, obalit ji a z organismu ji odstranit. Následek je, že začneme kašlat. Je dobré, že některé léky na vlhký kašel podporují vykašlávání, ředí hlen, aby se lépe vykašlával, ale zvyšují i očistnou schopnost dýchacích cest.

Je hlen živnou půdou pro zárodky nemocí?
Ano bohužel je. Proto je dobré snažit se zbavit hlenu co nejdříve. Dojde-li k infikování hlenu bakteriemi, pak už musí pacient užívat antibiotika a tomu můžeme předejít včasnou léčbou.

Co je „etážová“ výměna, pokud mluvíme o infekci horních cest dýchacích?
Etážová výměna znamená, že infekce například z vedlejších nosních dutin sestoupí dolů do průdušek. Tato situace nastává většinou když jsme špatně či nedostatečně léčeni nebo se neléčíme vůbec. Nemoc má potom zbytečně dlouhý popř. těžší průběh. I tuto situaci například přípravek Soledum dokáže vyřešit. Je účinné jak na vlhký kašel a zánět v průduškách, tak na zánět ve vedlejších nosních dutinách. Přírodní látka cineol je lehce aromatická, pacientům se po ní i dobře dýchá v případě ucpaného nosu.

Kdy mluvíme o tom, že má pacient bronchitidu a jaké jsou její příznaky?
Akutní bronchitida začíná většinou jako běžné nachlazení nebo chřipka se škrábáním v krku. Poté se přidá suchý kašel, který se v průběhu nemoci mění na vlhký. Pacient vykašlává hlen.  Někdy se mohou dostavit i dýchací obtíže. Bronchitidy jsou nejčastěji vyvolány viry, další příčinnou jsou bakterie. U virových bronchitid bývá často únava, slabost, pocení, mírně zvýšená teplota, nebo bolest svalů.

5c62c3eddd58eobrazek.pngJakou pomoc takovému pacientovi můžete nabídnout? Musí se svým stavem jít k lékaři nebo stačí pomoc z lékárny?
Pokud pacient pociťuje jen mírné obtíže, jako je produktivní vlhký kašel, únava, mírně zvýšená teplota, mírná svalová bolest. A předpokládáme virový původ potíží, Máme na výběr širokou škálu volně prodejných léků. Pokud má pacient vysokou neklesající horečku, s jednostrannou výraznou bolestí v krku omezující příjem nápojů a potravy, těžký produktivní kašel s hnisavým hlenem, hnisavou sekreci z nosu, může se jednat o bakteriální infekci a je nutné vyhledat lékaře.
Také, pokud má pacient potíže opakovaně nebo neúměrně často, měl by ve vlastním zájmu navštívit lékaře, může se jednat o počínající chronické onemocnění dýchacích cest.

Jaké máte zkušenosti s přípravkem Soledum?
Zkušenosti s přípravkem mohu posoudit jak z osobní dobré zkušenosti, tak i  podle toho, že se pacienti pro tento lék do lékárny vracejí. Doporučují jej i praktičtí a dětští lékaři. Praktičtí lékaři na něm oceňují silný protizánětlivý účinek, dětští lékaři preferují přírodní účinnou látku. Soledum velmi dobře zabírá na zánět průdušek provázený vlhkým kašlem, ale také např. na akutní nehnisavý zánět dutin.

Co je jeho výhodou?
Soledum obsahuje přírodní látku, která působí více účinky. Ulehčuje vykašlávání usazeného kašle na průduškách, rozpouští hustý hlen a potlačuje i zánět, který v průduškách probíhá. Soledum se dobře pacientům polyká, je ve formě malých kapslí.  

Komu byste jej doporučila?
Soledum bych doporučila pacientům, kteří si stěžují na vlhký kašel, usazený hlen v průduškách, na obtížné a namáhavé vykašlávání. Tyto příznaky ukazují na zánět v průduškách.

Je vhodný i pro děti?
Ano, lék Soledum je vhodný pro děti od 12 let a dospělé. Dá se koupit v lékárně i bez lékařského předpisu.

Na naše otázky odpovídala PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D. z pracoviště Ústav humánní farmakologie a toxikologie a Farmaceutická fakulta, za její odpovědi jí děkujeme.

Více o přípravu Soledum najdete na www.soledumcz.cz.

Povinné texty: Soledum 200 mg a Soledum 100 mg je lék s účinnou látkou cineol. K vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Doporučujeme náš článek:

Chcete vyhrát boj s nachlazením či bronchitidou? Vsaďte na Soledum®, účinnou zbraň z přírody
Začíná to škrábáním v krku, které přejde v nepříjemnou bolest. Ucpaný nos ztěžuje dýchání, a co teprve ten nepříjemný tlak v dutinách a obtěžující kašel!
Kdo by neměl zkušenost s nachlazením, které nakonec může přerůst třeba až v bronchitidu neboli zánět průdušek. Proti všem těmto příznakům je možno bojovat jednou 100 % přírodní účinnou látkou s názvem cineol obsaženou v přípravku Soledum.
5c62c3fca88c6obrazek.png

 
 

Reklama