Slovo kašel ve slangové řeči většinou vyjadřuje, že je nám něco úplně jedno. Bezděčně používáme i přenesené slovní spojení typu: vykašlat se na něco. Zpěvák Bob Marley v refrénu známého hitu Bad Boys rekapituluje, proč se „zlí kluci“ dostali do rukou policie: „...kašleš na to a kašleš na tohle, kašleš na svou matku, na svého otce...“. Realisticky se na příčinu svého kašle ptá písní „Čím to je, že kašlu“ Michal David a sám si odpovídá, že „... to bude asi nikotin...“. Rakouský prozaik a esejista Walther von der Vegelweide se neptá, ale tvrdí: „Kašel a lásku neutajíš“.

kašel

Kašel může provázet uvolnění vnitřního napětí a bývá ekvivalentem vzteku nebo jiného afektu. V některých situacích jej dokonce lze interpretovat jako prosbu o soucit, ohled. Ať je to jakkoli, vždy signalizuje něco neobvyklého a symbolizuje obtíže, kterých se potřebujeme zbavit. Je to primitivní obranný reflex a varovný signál. Vyvolává ho podráždění určitých buněk, které se nacházejí na sliznici a pokrývají celé dýchací cesty. Kašel má tři fáze: inhalaci (vdech vzduchu, nádech), nucenou exhalaci vzduchu, který naráží na neprůchodnou štěrbinu mezi hlasivkami a její otevření, a prudké uvolnění vzduchu z plic, provázené výrazným zvukem (pískavým, tupým, chraplavým...).

„K úspěšné léčbě kašle je třeba znát jeho patofyziologické mechanizmy, určit správnou etiologii a diagnózu,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Igor Mazoch z privátní ordinace v Olomouci. „Z praktických důvodů rozlišujeme kašel na neproduktivní a produktivní, ale je nutné vzít v úvahu i jeho intenzitu, souběh s jinými příznaky - například s rýmou, dušností, pálením žáhy a případné komplikace. V takovém případě to vedle klinického vyšetření vyžaduje cílené vyšetření příslušnými odborníky.“

Suchý kašel bývá prvním signálem při běžném nachlazení, ale i příznakem jiných onemocnění. Pro larigitidu (zánět hlasivek) je charakteristický kokrhavý kašel, provázený i dechovou dušností. Hluboký kašel bez vykašlávání ukazuje na zánět v oblasti průdušnice a nočním kašlem se projevuje zánět vedlejších nosních dutin. Suchý kašel se zhoršuje v suchém a teplém prostředí a nesmírně obtěžuje. Suchý dráždivý kašel je možné tlumit tzv. antitussiky. Jejich dlouhodobé užívání však může způsobit zadržování infikovaných hlenů ve sliznicích, vznik hnisavých zánětů a zvýšených teplot. Podle MUDr. Mazocha antitussika sice uleví od kašle, ale neléčí příčinu, takže pokud kašel doprovází angínu, je třeba léčit angínu....“.

U běžného nachlazení se suchý kašel často mění na kašel produktivní. Produktivní kašel zásadně netlumíme - je důvodem k podání léčivých prostředků typu expektorancií nebo mukolytik, které přispívají k ředění hlenu a usnadňují odkašlávání (Jitrocelový sirup...). Velmi účinné jsou přípravky s prodlouženým uvolňováním, stimulující činnost řasinek a urychlující odstraňování hlenu z dýchacích cest. To způsobuje látka vznikající přeměnou bromhexinu zvaná Ambroxol, obsažená v tobolkách , sirupu, kapkách Ambrosan. Snižují hustotu hlenu, čímž usnadňují jeho vykašlávání a ulehčují dýchání. Zlepšují rovněž průnik antibiotik do plicní tkáně. Tobolky se dobře vstřebávají, účinek se dostavuje rychle, vrcholí už dvě hodiny po užití a přetrvává až dvanáct hodin. Lze jej užívat i bez doporučení lékaře, ale maximálně týden. „Každý léčivý prostředek obsahuje celý komplex účinných látek a kromě hlavního účinku má tedy i další působení, které může být i důvodem kontraindikace,“ upozorňuje MUDr. Mazoch a dodává, že to platí zejména u přípravků na kašel: „Jedny kašel tlumí, jiné usnadňují odkašlávání. Z popisu jasně vyplývá, že svým účinkem „jdou zcela proti sobě“. Pokud chcete kašel ztlumit, nemůžete zároveň užít lék či bylinkový čaj na odkašlávání, neboť hrozí hromadění hlenu v dýchacích cestách. Lze přes den užívat lék na odkašlání a na noc si vzít něco na utlumení, abyste se vyspali.“

kašel

Více informací naleznete na www.jaknakasel.cz

Reklama