Mezi lidmi je mnoho zajímavých osobností, někteří negativní, někteří pozitivní. Je věcí odvahy každého z nás být svůj, mít vlastní názor a za ním si stát, žít život takový, jaký chci, jít si světem po ose, kterou jsem si sama nakreslila, i když se to někomu nemusí líbit. U takových lidí je jedno, jestli pečou dorty, nahazují zdi, fotografují nahé zadnice nebo prodávají v samoobsluze.

kartarkaMám pocit, že z takových lidí, kteří mají odvahu žít podle svého a ustát si i tu největší nekonformní šílenost, jde zvláštní síla. Kartářka a esoterička Kateřina Janoušková je jedincem, který většinou budí rozruch, kamkoliv vejde. Je mámou dvou hyperaktivních kluků, pochází ze čtyř dětí. Má tři starší bratry, a to její život zřejmě předurčilo k tomu s věcmi bojovat, nedat se. Ano, je dost kontroverzní a pro mnohé excentrická, ale taková je, byla a bude, dokud jí zubatá nevytrhne z ruky poslední cigaretu...

 Vím o tobě, že jsi skoro posedlá magií a tajemnem. Umíš i vykládat karty. V které době se tak přibližně tato tvoje „láska“ zrodila? 
Myslím si, že odmalička. Velkou roli v tom sehrály vykládací karty mé matky, která je vykládá už mnoho let. Vzpomínám si, že je měla v krásné černé krabičce, která byla vystlaná rudým sametem. Vždy, když jsem měla možnost, tak jsem si je prohlížela a byla jsem jimi doslova okouzlená. Bylo mi kolem pěti let a dodneška si pamatuji, jak vypadaly. Vykládat z nich jsem sice neuměla, ale i tak jsem si s nimi často hrála. Navíc už od dětských let jsem věřila na nadpřirozeno a na něco, co je mezi nebem a zemí. Vždy jsem měla pocit, že se od ostatních dětí liším. Nebyla jsem vystrašená ze tmy, neměla jsem pocit, že bych se měla bát nějakých strašidel pod postelí a podobně.

Nejvíce jsem tomu ale propadla v šestnácti letech, když jsem si nechávala od maminky vyložit. Byla jsem tenkrát strašně zamilovaná do kluka, s kterým už jsem chodila přibližně dva měsíce, takže mě samozřejmě strašně zajímalo, jak vztah bude postupovat. Když maminka karty rozhodila a zadívala se do nich, tak mě svým výrazem vyděsila. Ještě dnes to slyším, jako by to bylo včera. „Jsi těhotná, jen o tom zatím ještě nevíš!“ Pořád jsem doufala, že se třeba karty mohly zmýlit, ale kdepak. Do čtrnácti dnů se potvrdil maminčin výklad a bylo mi řečeno, že jsem v pátém týdnu těhotenství. Od té doby jsem věděla, že půjdu ve stopách mé maminky. 

Jak tě znám, tak vím, že vykládací karty doslova zbožňuješ, které jsou ty tvoje - životní?
Ano, karty pro mě znamenají mnoho a skutečně je to moje vášeň. Je těžké si vybrat. Karet je nepřeberné množství a všechny mají něco do sebe. Když jsem si je šla opatřit, nešla jsem s tím, že chci zrovna tyhle, ale čekala jsem, jaké mě osloví nejvíce. Velmi mě zaujaly Taroty, protože byly krásně namalované a okouzlily mě stejně jako tenkrát ty maminčiny. Je důležité, aby si člověk karty vybral intuitivně, jaké ho nejvíce přitahují a oslovují. Nedávno jsem si opatřila i vykládací karty Lenormand, ale zatím se s nimi spíše seznamuji, jsou velmi podobné cikánským. Přednost ale stále dávám Tarotu. Moje velké přání je pořídit si křišťálovou kouli, která je též oknem do budoucnosti. Vlastně miluji vše, co se dá použít jako věštecký nástroj, a lidé by se možná divili, z čeho všeho se dá věštit. Je však důležité vždy věštit s dobrým úmyslem a snahou člověku pomoct. Čarodějnictví totiž neznamená, že je člověk masový vrah nebo satanista. :)

kartarkaTy máš taky zkušenost s kurzem - jak se naučit vykládat karty u nějaké „vědmy“, povíš nám o tom? 
Kurz jsem absolvovala, protože jsem měla pocit, že se musím zdokonalit. Zkušenost to byla určitě velká a nelituji peněz, které jsem za to dala. Je na každém, komu co vyhovuje. Někdo se radši učí sám a někdo s učitelem. Určitě mně osvětlila věci, které jsem netušila, ale mělo to i negativní stránku, a sice tu, že ne každý respektuje tempo žáka a nepochopí, že třeba potřebuje více času. A to byl přesně náš problém. Když jsem něco rychle nepochopila, tak paní trošku zesílila hlas, a to mě později přestalo bavit. Učitel je tady pro nás, a ne my pro něho, on musí být trpělivý, protože nemůže čekat, že se někdo naučí vykládat během čtrnácti dnů. Není to nic jednoduchého, a i ten největší profík si určitě neví vždy rady. Nejdůležitější je pokora před kartami, ale i v životě.

Takže zkušenost velká, ale já už bych do toho asi nešla.

Mimo magii, esoteriku, kouzla a čáry... ještě miluješ horory viď. :-)
Krásné téma...

Jasně, každý, kdo mě zná, ví, že horory jsou pro mě vášeň zrovna tak velká jako ty karty.

První horor jsem viděla ve svých jedenácti letech. Byla to noční můra z Elm Street. Každý určitě zná. :) Byl to velký zážitek a jsem živým důkazem toho, že to na mě žádné následky nenechalo. Vím, že maminky se asi chytají za hlavu a říkají si, jak rodiče mohli nechat takovou malou holku koukat na takový krvák. Moje odpověď zní - úplně normálně. Sama mám děti dvě a vím, že když to budou chtít vidět, tak se na to stejně podívají, a my jim v tom stejně nezabráníme. Starší syn se na horory kouká taky a mladší ne, protože se jich bojí, a to já respektuji samozřejmě, takže před ním se to prostě nepouští.

Pouštím si je v jakoukoli denní hodinu nebo noční a perfektně mě vždy paradoxně uklidní a potěší. Nejvíce mi pomáhají ve chvíli, kdy mám nějaké trable, protože u pořádného hororu opravdu nemáte čas myslet na to, co vás zítra čeká v práci. Nebo alespoň já to tak mám. Miluji horory duchařské, ale mám ráda i krváky a dávám jim přednost před všemi filmy 

A ještě tetování...
I tetování mám ráda. :) Sama jsem majitelkou tří. Až mi kluci přijdou s tím, že chtějí taky nějaké, bránit jim nebudu, když to nebude v dohledné době. Přece jen je jim 14 a 8. :)

Dávám přednost obrázkům spíše vhodnějším pro muže, protože květiny a motýli se ke mně ani moc nehodí. Kdo mě zná, tak ví. :) Také mám ráda, když má tetování nějaký význam, vztahující se k osobě. Proto jsem si nechala vytetovat štíra a hada. Je ale pravda, že třetí tetování až takový význam nemá. :) Ale ve štíru rozená jsem a hada mám v indiánském horoskopu. Tetování se mi líbí moc, ale musí být v nějaké míře, aby nebylo překážkou v zaměstnání a aby se dalo dobře schovat. Bohužel jsou mezi námi tací, kteří stále považují tetované lidi za lidi z kriminálu. Doufám, že se to jednou změní.  

karty

Když tě tak poslouchám, ty jsi jako malá asi nechtěla být princezna, co? Spíš takhle nějaká bosorka...
Pokud si dobře pamatuji, tak se mi princezny samozřejmě líbily, asi jako každé malé holčičce. Je ale pravda, že stát se čarodějnicí bylo pro mě velice lákavé. Protože být čarodějnicí neznamená být zlým člověkem nebo chtít zneužívat různá zaklínadla proti lidem. Jistě že mám doma různá zaklínadla, která by se dala použít, ale proč bych to dělala, když by se mně to stokrát vrátilo? Mockrát jsem se setkala s tím, že člověk za svoje špatné chování vůči ostatním zaplatí. Tak proč ho trestat třeba proklínáním?

Ráda bych na čarodějnictví vrhla lepší světlo, protože mnoho lidí je odsuzuje, a nemá důvod. Například pentagram není žádný znak satanismu, a kdo ho má na krku, tak neznamená, že je satanista. Já ho dostala od mé největší přítelkyně a z krku ho sundávám jen doma, jinak mě doprovází všude. Stejně tak obrácený pentagram. Bohužel mládež, která si na satanisty skutečně hraje, jsou v tomto ohledu velmi neinformovaní, tudíž nevědí, že dříve obrácený pentagram znamenal, že jde o žáka, který se čarodějnictví teprve učil a nemohl ještě pentagram nosit normálně. Až složil zkoušky, mohl ho otočit zpět. Takže pokaždé, když nějakého teenagera vidím s pentagramem obráceně, jen se tiše usmívám.
Miluji gotické oblečení, Emo styl a černou či rudou barvu, a nepokládám se za satanistu. Je zajímavý pohled na to, že nakonec jsem to já potetovaná nebo v gotickém kabátě poslouchající metal, která pustí tu starou nemohoucí babičku nebo dědečka si sednout a pomůže slepému do metra. Na rozdíl od dámiček s kabelkou přes ruku, které to ani nenapadne. Milé dámy, neděláte dobře!
Stejně tak mě nemají rádi lidé, kteří věří v Boha takovým tím farizejským způsobem. Velmi zajímavé je, když jim Bůh radí, aby všechny milovali bez rozdílů, tak proč si nás dovolují odsuzovat. Já osobně v Boha nevěřím, protože když slyším, že zemřelo malé dítě na vážnou nemoc, protože si ho Bůh zavolal a bylo to nutné, rozčílí mě to do ruda. Já osobně mám svoji víru, která ale s Bohem v té jeho kostelní a obávané podobě naprosto nesouvisí. Věřím, že jak si kdo ustele, tak si i lehne. Vždy má všechnu moc v rukách sám člověk, a ne Bůh. Člověk rozhoduje sám o sobě. Když se stane nějaká tragédie, je to život, a ne Bůh. Život se ve své podstatě člověku zrcadlí a je na každém, jak si ho zařídí. Samozřejmě věřím na minulé životy i na životy po životě, a ty minulé též hodně ovlivňují náš současný život, a to je celé. Ale věřte si, čemu chcete, nikdy nikomu svoje názory nevnucuji, ale prosím Jehovisty, nevnucujte mi vaši víru, asi bych vám to musela vysvětlit. :)

Jak se na tyto tvoje aktivity dívá tvůj partner, sdílí tvoji víru?
Můj přítel je jen chlap. :) Spíše si z toho utahuje jako většina chlapů. Ale nikdy se nestalo, že by mě nějak zesměšňoval nebo urážel můj velký koníček. Je to inteligentní chlap, který mě má rád takovou, jaká jsem, a navíc máme toho hodně společného - metalovou muziku, vkus a tak nějak všechno nám ladí. Taky to u nás doma podle toho vypadá. :) Obrázky a plakáty s lebkami a kostlivci... ale jinak jsme docela normální rodinka.

Čtěte také:

Reklama