Symbolem tohoto města je světoznámý karneval se svými specifickými maskami. V období karnevalu, který začíná vždy na konci ledna a trvá tři týdny, se město promění v divadelní rej masek. Ano, dokonalé masky vypadají, jako by vypadly z nějaké historické italské hry a jevištěm je centrum města Benátky. Není divu, karneval a masky mají původ v tradičním italském divadle – tzv. Comedii dell´Arte. 

5a69e619a8a72obrazek.jpg


Karnevalové zajímavosti

5a69c2ba145e1obrazek.jpgZačátek karnevalu většinou začíná deset dní před Popeleční středou, tedy těsně před začátkem 40denního půstu před Velikonocemi, a je tak poslední příležitostí k velkému hodování. První zmínky o karnevalu pochází z roku 1296, následuje složitá historie, protože tato slavnost byla několikrát zakázána, vždy se však vzkřísila a pokračovala. V současné době navštíví v období karnevalu Benátky kolem 3 000 000 lidí.
 
Proč vznikl karneval? Bylo to stejné jako ve starém Římě, lid chtěl „Chléb a hry“, zábavu, na kterou se mohou těšit.  Během karnevalu úřady tolerovaly věcí, za které jindy trestaly. Díky nošení masek se stíraly sociální rozdíly maskovaných, a ti si mohli užívat. Heslo „Pod maskou se král stane žebrákem a žebrák králem“ vzniklo právě v Benátkách. Karneval se pojil s veselím a nemravnostmi, hýřením a pitím. Již jednou zahájený karneval, musí proběhnout bez přerušení. Nepřerušil se, ani když v době karnevalu skonal vládce. Jeho smrt raději ohlásili až po ukončení karnevalu.

5a69c3969c2c5obrazek.jpg
Soutěže o nejkrásnější masku se může zúčastnit každý, i cizinec

Nejpopulárnějšími maskami jsou Colombina, Bautta a Medico della Peste. Typické benátské masky mohou být vyrobeny z kůže, porcelánu nebo tradiční sklářskou technikou. Není ale problém koupit u stánku plastovou masku, případně si mnoho lidí vyrábí masky doma.
 
Každá maska má svůj význam, některé jsou určené výhradně pro jedno nebo druhé pohlaví. Například masku Colombina nosí výhradně jen ženy. 

Benátský karneval trvá vždy tři týdny a má pět hlavních akcí:
Podrobný program najdete na této stránce http://www.carnevale.venezia.it/enjoyrespectvenezia/

1. Vodní průvod
Vodní průvod se koná 3x. První je v sobotu 27. ledna v 18 hodin, ve 20 hodin a v neděli 28. ledna ho můžete zažít ještě jednou.

2. Let anděla

Dne 4. února přesně ve 12 hodin se ze zvonice Svatého Marka spustí nejhezčí dívka loňského karnevalu (Marie) dolů, na náměstí Piazza San Marco.

3. Let orla
O týden později, 11. února, stejná doba, stejné místo, stejné provedení. Jen místo Marie “poletí" hvězda italského showbusinessu a název akce je Let orla.

4. Kdo je NEJ?
Vyhlášení nejhezčí masky karnevalu a nejhezčí dívky karnevalu v úterý 13. února. Jedná se o závěrečný den karnevalu

5. Vzlet lva

Úplně poslední akcí karnevalu je Vzlet lva. V úterý 13. února v 17 hodin se vznese z Piazza San Marco obrovská benátská vlajka (se lvem ve znaku) směrem na zvonici Svatého Marka. Když se dotkne věže, je karneval oficiálně ukončený. Večer se koná závěrečný ples
 
Chtěli byste se v období karnevalu do Benátek podívat? Já určitě ano, jen mi to stále nevychází.
5a69c47fec08dobrazek.jpg

V období karnevalu jsem v Benátkách nikdy nebyla, proto jsem si našla zajímavé informace na internetu. Narazila jsem na velmi zajímavý cestovaletsko-blogerský web, kde najdete velmi mnoho zajímavých a užitečných informací o Benátkách, nejen o karnevalu. Stránky vede pan Miloš Křepelka a s jeho svolením, za které mu děkuji, mohu v mém článku uvést některé informace o aktuálním karnevalu. Více na jdete na www.dobenatek.cz

Můj tip: Chystáte se někdy v budoucnu do Benátek? Nejste si jistí, zda se tam budete orientovat? Máte obavy, aby vám něco neuniklo? Doporučuji se podívat na seminář pro cestovatele, který o Benátkách pořádá Miloš Křepelka.

Podrobný program karnevalu najdete na oficiálních stránkách.
Instagram: Klara_Blog_Cestovani
Facebook: www.facebook.com/klarablogcestovani

Moje články:

Uložit