5f313c39bfbd3karl-1.jpg

Region Karlštejnsko navštíví ročně asi milion návštěvníků. K tomu je možné přičíst ještě dlouhou tradici chataření a chalupaření. Vždyť první „chalupu“ si tu založil druhý největší z Čechů Karel IV. už v roce 1348. Hrad Karlštejn je sice hlavním turistickým cílem, ne však jediným. Chráněná krajinná oblast Český kras, Koněpruské jeskyně, údolí Berounky, historický Tetín, lom Velká Amerika a plno dalších zajímavostí čeká jen na vaši návštěvu. A abyste se v té nabídce neztratili, máme pro vás pár tipů, kterým směrem se vydat nejdříve.

Srbsko – cyklistů a lezců ráj

Srbsko leží mezi Berounem a Karlštejnem. Díky železniční zastávce tu často začíná nebo končí většina výletů. Po cyklostezce podél řeky Berounky, nebo po turistických značkách se snadno dostanete do Českého krasu, k Bubovickým vodopádům, na Tetín nebo do některého z řady lomů. Právě opuštěné vápencové lomy patří na Karlštejnsku k vyhledávaným horolezeckým terénům. Zastavte se na svačinu třeba v lomu Alkazar. Pozorování horolezců může váš výlet zpestřit kapkou adrenalinu.

Podél potoka k vodopádům

Ze Srbska vede značená trasa údolím Bubovického potoka k Bubovickým vodopádům. Tady byste se měli také zastavit. Vodopády jsou tvořeny až dvoumetrovými vápencovými schody pokrytými mechem a řasami. Není divu, že patří k těm nejkrásnějším místům na Karlštejnsku.

Svatý Jan pod Skalou

Od Bubovických vodopádů je to co by kamenem dohodil k dalšímu oblíbenému turistickému cíli, a sice do obce Svatý Jan pod skalou. Zdejší poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele skrývá hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je přímo v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století. Jakmile navštívíte kostel, nenechte se zlákat nabídkou místních restaurací. Čeká vás totiž ještě výšlap na vyhlídku. Ten se s plným žaludkem zdolává těžko. Teprve až se pokocháte výhledem do krajiny, zamiřte do restaurace. Třeba té v Hotelu Obecná škola, vaří výtečně.

karl-3.jpg

Karlštejnsko lze i oběhnout

Po krásách regionu Karlštejnsko se můžete i proběhnout. Třeba v rámci šestého závodu sezóny Běhej lesy 2020, který se uskuteční 15. srpna. Ten vás zavede do běžně nepřístupného vápencového lomu Velká Amerika. Proběhnete se přímo uvnitř impozantního kaňonu s jezerem. Užijete si i královské výhledy na gotický hrad Karlštejn.

Součástí závodu je i doprovodný charitativní závod VoltaRUN. Každý, kdo se závodu zúčastní, finančně podpoří šestiletou Aničku. Ta se narodila s hypotonií a lehce nedovyvinutou kyčlí. Anička se potřebuje zlepšit nejen v pohybu, ale i v oblasti psychologického vývoje. Finanční podpora běžců by Aničce umožnila vzdělávání na speciální základní škole a intenzivní neurorehabilitace s ergoterapií, logopedií a robotickým přístrojem sloužícím k nácviku chůze.Zapojte se do závodu. Společně Aničce dokážeme pomoct. Trasa VoltaRUNu je nenáročná a vhodná pro všechny bez rozdílu kondice či věku. Projít či proběhnout si ji mohou i děti, maminky s kočárky nebo třeba senioři, vhodná je zkrátka pro celou rodinu. Přijďte si užít společný pohyb na čerstvém vzduchu. Pomáhat pohybem je radost.

v-1.jpg

Více informací i registrace na webu Behejlesy.cz/voltarun.

V rámci celé série bude možné pomáhat ještě na závodech v Jizerských horách (29. 8.) a na nočním závodě v Boleticích (12. 9.). Každým závodem běžci podpoří jinou rodinu se speciálními potřebami.

5f2a9d468906bobrazek.png

Pozorně si přečtěte příbalovou informaci. O správném použití se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Voltaren Forte 20 mg/g gel, Voltaren Emulgel 10 mg/g gel, Voltaren 140 mg léčivá náplast jsou léky k vnějšímu použití. Voltaren Rapid 25 mg měkké tobolky, Voltaren Actigo Extra 25 mg obalené tablety jsou léky k vnitřnímu užití. Obsahují diklofenak. Hřejivá náplast VoltaTherm je zdravotnický prostředek.

V případě otázek kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, mail: cz.info@gsk.com. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste na: cz.safety@gsk.com. Ochranné známky jsou vlastněné nebo licencované skupinou společností GSK. © 2020 skupina společností GSK nebo poskytovatel příslušné licence.

Reklama