Letos se budou vdávat tři moje kamarádky. Se svatebními obřady kolem mě se letos asi roztrhnul pytel. Proč ne. Držím všem palce, chodím se dívat, jak se kamarádky mění v princezny v bílých šatech, a vytrvale nereaguji na otázky: ,,A co ty?"

Ať už je to se mnou jakkoli, stejně mám pocit, že o letošní českou svatbu roku je již postaráno. Tipnete si, jaký pár to bude?

Stačí si jen uvědomit, o jakých svatebních přípravách víte nejvíc. Četla jste o nich. Slyšela písně, které na jejich obřadu zazněly. Víte i o hostech, kteří přišli, a o autě, které na obřad ,,svatební pár" přivezlo.

Nebo vám uniklo, že jsou už svoji manažer Janis Sidovský a zpěvák Pavel Vítek?!

Vzali se v pondělí 3. července na hradě Karlštejn a narozdíl od ostatních českých celebrit se nebránili médiím, kterým prozradili první poslední. Stali se tak zároveň motivací pro všechny, kteří se rozhodují, zda vstoupit do registrovaného partnerství.

Dědí, ale neadoptují

Od 1. července tohoto roku stát totiž pomohl soužitím dvojic stejného pohlaví. O uzákonění registrovaného partnerství usilovaly organizace homosexuálů léta.

Norma partnerům zajišťuje třeba nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a možnost dědit stejně jako manželé. Mohou také odmítnout stejně jako manželé práci kvůli místu a náplni zaměstnání svých partnerů. Zákon jim ukládá i vyživovací povinnost.

Kromě toho, že partneři a partnerky nemohou adoptovat děti, nemají rovněž nárok na vdovský či vdovecký důchod, nemohou svou penzi poukázat na účet svého protějšku, nemají společné jmění a společné zdanění, nepřechází na ně stavební spoření.

Registrované partnerství je již uzákoněno v mnoha zemích, nejdéle (od roku 1989) v Dánsku a nejkratší dobu (od roku 2005) na Novém Zélandu. V Česku přijetí normy navrhla poprvé skupina poslanců v roce 1998, neuspěla. Pokusů o schválení předpisu pak bylo ještě několik. Zákon se podařilo přijmout navzdory vetu prezidenta Václava Klause letos.

I přesto, že nejde o klasickou svatbu, lidé stejného pohlaví, kteří vstupují do registrovaného partnerství, jsou věrni tradicím. Pavlu Vítkovi tak šel za svědka fotograf Robert Vano a Sidovskému Vendula Svobodová. Partneři z Ostravy, kteří v České republice jako první vstoupili do registrovaného svazku, zase plánovali svatební cestu. 

Co na to společnost? Politici zákon o registrovaném partnerství schválili. A lidé? Jaký ti na to mají názor? Řekněte sami... 

 

soutěžní slovo: jako

Reklama