Nejstarší, největší a pro spoustu lidí i nejkrásnější české lázně. Tohle místo na západě Čech kdysi milovali králové. Teď ho milují zahraniční turisté, a až ho navštívíte, budete ho milovat i vy. Vydejte se na výjimečnou procházku kolonádami a nezapomeňte ochutnat léčivé prameny.
Vřídlo – je to zázrak?
Vlajkovou lodí Karlových Varů je Vřídelní kolonáda. Právě Vřídlo je z léčivých pramenů vůbec nejsilnější a nejteplejší. Má
Žaludeční „kapky“ od Bechera
V Karlových Varech je v současné době 14 známých pramenů, není to ale dlouho, co jich bylo jen dvanáct. Novým, třináctým, je pramen Štěpánka a čtrnáctým pramen Hadí. Pro mnohé „Varáky“ je však třináctým pramenem jen a pouze Becherovka.
Nejpopulárnější český likér vznikl v místní lékárně Josefa Bechera. Becher počátkem 19. století poskytl ubytování hraběti Plettenbergerovi, kterého na „léčebné cestě“ doprovázel anglický lékař Frobrig. Zatímco „pán“ se ve Varech kurýroval, lékař s panem domácím vymýšleli podivné lektvary, které mu dávali k ochutnání. Při odjezdu Becher nabídl Angličanovi (Deneb)nový bylinný likér výjimečné chuti. Časem ho zdokonalil na žaludeční kapky, a protože pacientům lék chutnal, místo po kapkách ho užívali po štamprlatech. Becherovka byla na světě.
Přestože její výroba byla několikrát vážně ohrožena, hlavně v důsledku válek, dokázala se udržet až dodnes. Máte-li tento bylinný likér v oblibě, doporučuji navštívit Jan Becher Muzeum, kde vám kromě zajímavých exponátů nabídnou i neméně zajímavou ochutnávku. Mimo jiné se například dozvíte, že základní tajemství likéru spočívá v kombinaci dvaceti druhů bylin a koření.
Becherovka se už dvě stě let vyrábí podle stejného, pečlivě střeženého receptu. Nejdřív se v uzamčené místnosti s názvem „Drogikamr“ míchají byliny a koření. Vonící zázrak se pak sype do pytlů a nechává se vyluhovat v nádrži s alkoholem. Extrakt se v ručně zhotovených dubových sudech míchá s vodou a přírodním cukrem, kde zraje dva až tři měsíce. Říká se, že místo vzniku dodává Becherovce zvláštní kouzlo. Možná je to karlovarská voda, speciální teplota či staré dřevo dubových sudů. Rozhodně zajděte ochutnat....
Podzemní tajemství
Nejobdivuhodnější je asi 200 let starý útvar nazvaný Karlovarský kapucín. V podzemí ale vzniká hlavně vřídlovec, unikátní hornina, ze které se vyrábějí například originální šperky. Těžba vřídlovce je dnes zakázána z důvodů ochrany pramenů. Chcete-li ze západu Čech odvést originální suvenýr, můžete využít vodu z tzv. pokameňovací místnosti. Sintry usazující se z minerální vody totiž narůstají až o 0,5 mm denně a drží se téměř na čemkoliv, co je účinkům vody vystaveno. Stačí pověsit váš oblíbený předmět do proudu vřídelní vody a za pár dní si ho můžete odnést s tenkou kamennou vrstvičkou. Nejoblíbenějším suvenýrem ke koupi jsou kamenné růže, které mají základ vytvořený z voskového papíru.
Výstup na Dianu
Nejkrásnější pohled na Karlovy Vary je bezesporu z rozhledny Diana. Komplex Diana se nachází na tzv. Výšině přátelství (
Samotná vyhlídková věž je
Akce v Karlových Varech:
Slavnostní zahájení lázeňské sezony – množství kulturních a společenských akcí, které se konají vždy o prvním květnovém víkendu. Vidět můžete například královskou družinu v čele s Karlem IV.
Dostihy v Karlových Varech – klasické rovinné a překážkové dostihy a parkurové závody nejvyšší sportovní úrovně se v krásném dostihovém areálu konají několikrát za rok. Zkuste si vsadit, třeba na vás zrovna sedne štěstí. Zahoďte předsudky, že sází pouze boháči. Tady sází všichni, třeba i po dvacetikoruně.
Servis na cestu
Kdy do Karlových Varů?
Záleží na tom, co od návštěvy očekáváte. Pokud toužíte po klidu a pohodě, vyjeďte do Varů klidně hned teď. Můžete si vychutnat pohodovou procházku městem i lesy, zajít na léčebnou kúru nebo relaxovat v některé z příjemných restaurací. Pokud se neobejdete bez množství lidí, dobrodružství, zajímavých setkání, počkejte s návštěvou lázeňského města na jarní či letní měsíce.
Jak se tam dostat?
Cestu na západ Čech můžete absolvovat autobusem z Prahy i z Brna. Z Prahy vás lístek vyjde asi na 130 Kč. Do lázeňského klenotu můžete i letět, a to z pražského ruzyňského letiště.
Kde se ubytovat
Hotely a lázeňské domy v centru města jsou velmi komfortní, ale i velmi drahé. Zkuste se ubytovat mimo centrum města, vyjde vás to podstatně levněji. Zkusit můžete třeba hotel U Šimla. V místní restauraci si můžete pochutnat i na výborné české kuchyni. Aktuální cenu ubytování a další informace zjistíte na telefonním čísle 353 592 111.
Nový komentář
Komentáře
Bydlím tu a neměnila bych
. Město ani velké, ani malé, prostě tak akorát. A Rusové ? Ti mi můžou být vcelku putna.
Jeste jsem tam nebyla, v lete musim zajet
Lenki: prosím napiš mi do vzkazníku, kde konkrétně bydlíš. Dík. Já bydlím 9 km od Varů.
Vary nemají chybu, bydlím 5 km od Varů a v létě jsme tam pořád, nejlepší Kanoe Mattoni, ten nemá chybu a pak Fesťák, no už se těším na začátek lázeňské sezony
Bruňďa je varák
Stravila jsem ve Varech mnoho let,pracovala jsem tam a ted tam jezdim kazdy rok(letam) za prateli....letos poleti i muj manzel,ktery vary miluje,Ubytovany budeme v Puppu...nejdrazsi hotel,ale ja,protoze mam dobre pratele snad vsude,tak to mam,jako VIP host...zdarma.Uz ted se tesim,rada se vracim do tohoto kousku krasne zeme ceske.
byla jsem tam loni v kvetnu, je tam nadherne a ten vystup na Dianu
Chystám se tam
, ale teď určitě ne
, počkám, až se trochu oteplí
Ve Varech mám příbuznou, město je krásné, ale všechno je tam příšerně předražené a navíc mi taky vadí, že všude samé ruské nápisy, pak německé a pak možná taky i české.
Tak ve Varech jsem nebyla vic jak 20 let.Ale asi není o co stát.Soudím podle toho co píše Hysteria.
Do Varů jezdím několikrát za rok posledních 15 let, ale U Šimla jsem ještě nebyla
. A letiště je teď zavřené.
Byla jsem loni v červnu a bohatě mi to stačilo.Je tam krásně ale ty ruské nápisy a ruština kam se šustneš ,to opravdu nemusím.
A víte, jak napsal jednou jeden Ital název Karlových Varů? Docela mě to pobavilo, tak se s vámi podělím. Karlovy Vary italsky se napíše:
...................CARLO VIVARI ..........................
Jó Vary jsou super. Bydlím 45 km od Varů a 4 roky jsem zde dělala školu. A filmový festival je 10dní non-stop zábavy, koncertů, mejdanů, skvělejch filmů je to super. A taky každý rok Mattony kanoe!Už se těšim tento rok!
Tak v restauraci U Šimla běhaj v létě na terase krysy!!!
To není zrovna chuťovka. Ale jinak vaří fakt dobře
. Jen doufám, že to tenkrát nebylo z těch krys