Nejstarší, největší a pro spoustu lidí i nejkrásnější české lázně. Tohle místo na západě Čech kdysi milovali  králové. Teď ho milují zahraniční turisté, a až ho navštívíte, budete ho milovat i vy. Vydejte se na výjimečnou procházku kolonádami a nezapomeňte ochutnat léčivé prameny. 

 

Vřídlo – je to zázrak? 

 

Vlajkovou lodí Karlových Varů je Vřídelní kolonáda. Právě Vřídlo je z léčivých pramenů vůbec nejsilnější a nejteplejší. Má 73,4 stupňů Celsia. „Vyvěrá z hloubky dvou až tří tisíc metrů a tryská do výšky až čtrnáct metrů,“ říká šéf karlovarských kolonád Milan Trnka. Vřídlo není nijak poháněno a tryská samo díky oxidu uhličitému, který se hromadí v podzemních puklinách a způsobuje přetlak, který vodu vytlačuje vzhůru. Vřídlo chrlí nad zemský povrch 2 000 litrů vody za minutu.

 

Vůbec nejstarší kolonádou ve městě je ale kolonáda Mlýnská, kterou navrhl známý český architekt Josef Zítek. Jeho původní návrh na dvoupatrovou stavbu prý město odmítlo, a tak vyrostla kolonáda skromnější. Podobá se sloupové síni, jejíž strop podpírá 124 korintských sloupů. Kolonáda na mě působí jako nedokončený antický chrám, později se dozvídám, že stavba opravdu měla být odrazem antiky. Od obyvatel města architekt za své dílo sklidil vlnu kritiky a mimo jiné se dozvěděl, že zničil celý historický střed města. Nestavělo se mu asi lehce, přesto kolonáda stojí a pár let po svém otevření byla ještě o něco prodloužena.

 

Žaludeční „kapky“ od Bechera

 

V Karlových Varech je v současné době 14 známých pramenů, není to ale dlouho, co jich bylo jen dvanáct. Novým, třináctým, je pramen Štěpánka a čtrnáctým pramen Hadí. Pro mnohé „Varáky“ je však třináctým pramenem jen a pouze Becherovka.

Nejpopulárnější český likér vznikl v  místní lékárně Josefa Bechera. Becher počátkem 19. století poskytl ubytování hraběti Plettenbergerovi, kterého na „léčebné cestě“ doprovázel anglický lékař Frobrig. Zatímco „pán“ se ve Varech kurýroval, lékař s panem domácím vymýšleli podivné lektvary, které mu dávali k ochutnání. Při odjezdu Becher nabídl Angličanovi (Deneb)nový bylinný likér výjimečné chuti. Časem ho zdokonalil na žaludeční kapky, a protože pacientům lék chutnal, místo po kapkách ho užívali po štamprlatech. Becherovka byla na světě.

Přestože její výroba byla několikrát vážně ohrožena, hlavně v důsledku válek, dokázala se udržet až dodnes. Máte-li tento bylinný likér v oblibě, doporučuji navštívit Jan Becher Muzeum, kde vám kromě zajímavých exponátů nabídnou i neméně zajímavou ochutnávku. Mimo jiné se například dozvíte, že základní tajemství likéru spočívá v kombinaci dvaceti druhů bylin a koření.

Becherovka se už dvě stě let vyrábí podle stejného, pečlivě střeženého receptu. Nejdřív se v uzamčené místnosti s názvem „Drogikamr“ míchají byliny a koření. Vonící zázrak se pak sype do pytlů a nechává se vyluhovat v nádrži s alkoholem. Extrakt se v ručně zhotovených dubových sudech míchá s vodou a přírodním cukrem, kde zraje dva až tři měsíce. Říká se, že místo vzniku dodává Becherovce zvláštní kouzlo. Možná je to karlovarská voda, speciální teplota či staré dřevo dubových sudů. Rozhodně zajděte ochutnat....

 

Podzemní tajemství

 

Máte-li ve Varech dostatek času, určitě se vydejte prozkoumávat podzemní tajemství tohoto města. Vstup do karlovarského podzemí se nachází nedaleko Vřídla. Až se budete u vchodu oblékat podobně teple jako já, vzpomeňte si na teplé prameny. Ty jsou horké nejen na povrchu, ale i tady a voda dosahující až 73 stupňů Celsia vytváří pod zemí až tropickou atmosféru. Stěny podzemních chodeb zdobí sintrové nárůstky nejrozmanitějších tvarů.

Nejobdivuhodnější je asi 200 let starý útvar nazvaný Karlovarský kapucín. V podzemí ale vzniká hlavně vřídlovec, unikátní hornina, ze které se vyrábějí například originální šperky. Těžba vřídlovce je dnes zakázána z důvodů ochrany pramenů. Chcete-li ze západu Čech odvést originální suvenýr, můžete využít vodu z tzv. pokameňovací místnosti. Sintry usazující se z minerální vody totiž narůstají až o 0,5 mm denně a drží se téměř na čemkoliv, co je účinkům vody vystaveno. Stačí pověsit váš oblíbený předmět do proudu vřídelní vody a za pár dní si ho můžete odnést s tenkou kamennou vrstvičkou. Nejoblíbenějším suvenýrem ke koupi jsou kamenné růže, které mají základ vytvořený z voskového papíru. 

 

Výstup na Dianu

 

Nejkrásnější pohled na Karlovy Vary je bezesporu z rozhledny Diana. Komplex Diana se nachází na tzv. Výšině přátelství (558 m n. m.). Toužíte-li po opravdu dlouhé procházce nádhernými karlovarskými lesy, dojděte na Dianu po svých. Na vyhlídkový vršek samozřejmě můžete dojet i lanovkou, kterou najdete kousek od „letního sídla filmových hvěd“, Grandhotelu Pupp.

Samotná vyhlídková věž je 35 metrů vysoká rozhledna, ze které uvidíte nejen lázeňské město, ale v tomto čase i zasněžené vrcholky Krušných hor. A kdyby vám na vyhlídce vyhládlo, najezte se v přilehlé restauraci, která je koncipovaná jako lovecká lesní chata. Restaurace je v provozu od března do října, v zimních měsících funguje pouze stánek s občerstvením. Že jste spíš na sladké? Pak vřele doporučuji návrat zpět do lázeňského centra, konkrétně do „kafé se slonem“, kde doslova pohladíte žaludek vynikajícími dorty a výbornou kávou.  Tak tedy: dobrou chuť!

 

Akce v Karlových Varech:

 

Slavnostní zahájení lázeňské sezony – množství kulturních a společenských akcí, které se konají vždy o prvním květnovém víkendu. Vidět můžete například královskou družinu v čele s Karlem IV.

 

Mezinárodní filmový festival - koná se každé léto a sjíždějí se na něj celebrity i obyčejní milovníci filmů z celého světa. První filmový festival se uskutečnil už v roce 1946 a časem se stal nejvýznamnější mezinárodní filmovou událostí ve střední a východní Evropě.

 

Dostihy v Karlových Varech – klasické rovinné a překážkové dostihy a parkurové závody nejvyšší sportovní úrovně se v krásném dostihovém areálu konají několikrát za rok. Zkuste si vsadit, třeba na vás zrovna sedne štěstí. Zahoďte předsudky, že sází pouze boháči. Tady sází všichni, třeba i po dvacetikoruně.

 

Servis na cestu

 

Kdy do Karlových Varů?

Záleží na tom, co od návštěvy očekáváte. Pokud toužíte po klidu a pohodě, vyjeďte do Varů klidně hned teď. Můžete si vychutnat pohodovou procházku městem i lesy, zajít na léčebnou kúru nebo relaxovat v některé z příjemných restaurací. Pokud se neobejdete bez množství lidí, dobrodružství, zajímavých setkání, počkejte s návštěvou lázeňského města na jarní či letní měsíce.

 

Jak se tam dostat?

Cestu na západ Čech můžete absolvovat autobusem z Prahy i z Brna. Z Prahy vás lístek vyjde asi na 130 Kč. Do lázeňského klenotu můžete i letět, a to z pražského ruzyňského letiště.

 

Kde se ubytovat

Hotely a lázeňské domy v centru města jsou velmi komfortní, ale i velmi drahé. Zkuste se ubytovat mimo centrum města, vyjde vás to podstatně levněji. Zkusit můžete třeba hotel U Šimla. V místní restauraci si můžete pochutnat i na výborné české kuchyni. Aktuální cenu ubytování a další informace zjistíte na telefonním čísle 353 592 111.  

 

Reklama