Když jsem se vdávala, nikdy by mě nenapadlo, že moje manželství bude pro mě zoufalým vězením, napsala nám Saša. Manžel se dobře chytil v zaměstnání a měl dobrý plat, takže jsme se rozhodli, že po narození dětí a po mateřské se už vůbec nevrátím do práce, abych byla k dispozici rodině.
Ono „bytí k dispozici rodině“ je totiž přesným významem toho, co následovalo. Když byly děti malé, bylo nutné, abych s nimi byla doma, ale později se mi to už zdálo zbytečné. Manžel si však zvykl na celodenní dokonalý servis a nechtěl o mém nástupu do práce vůbec slyšet. Nadto si otevřel vlastní firmu, kde jsem se stala jakousi automatickou asistentkou, ovšem bez platu a bez pracovní doby – prostě jsem byla k dispozici a hotovo. Manželovi, dětem, firmě, domácnosti…
Vystudovala jsem vysokou školu, takže mě promarněné vzdělání moc trápí, ale nemůžu najít cestu ven ze svého vězení. Nemám vlastní příjem, takže jsem finančně absolutně závislá na manželovi, který stále před dětmi hovoří o tom, že maminka chce jít do práce a nebude už na ně mít čas, takže děti vidí moje eventuální zaměstnání jako strašnou hrozbu. Vlastně ani nevím, jak by mohla fungovat domácnost, kdybych prostě na osm hodin vypadla z provozu. Poradí mi někdo, jak z toho ven?
Saša

Názor odborníků na tento problém je jednoznačný:
Vztah k manželovi: žena by se nikdy neměla dostat do situace absolutní závislost na muži, ať už ekonomické, či psychické. Pokud se tak stane, muž situaci často zneužije, přestane si své ženy vážit a využívá ji jako věc. V tomto případě není výjimkou, že si najde i nějaký paralelní vztah se ženou, která je samostatná, je schopná mu oponovat a je pro něj vlastně příjemným osvěžením v moři domácí submisivity a nudy. Nesmíte ani pominout možnost, že se s manželem něco stane a žena na něm cele závislá je pak neschopná postarat se sama o sebe a o děti.
Vztah k dětem: Vaše děti vás nebudou mít méně rády, když budete chodit do zaměstnání, naopak budete spokojená sama se sebou, a to se pozitivně odrazí i ve vztahu k okolí. Děti nepočítají hodiny, ale oceňují spíše intenzitu toho, jak s nimi trávíte jejich volný čas. A důležité je i to, že děti zaměstnaných matek jsou daleko samostatnější a životaschopnější než mazánci schovaní za maminčinou sukní.
Vztah k práci: Když jste vystudovala vysokou školu, jistě jste měla své cíle a sny. Proč se jich chcete vzdát jenom pro sobectví jednoho člověka? Žena v zaměstnání má pocit vlastního uspokojení, má svůj svět, své přátele, své peníze, je samostatnou rovnoprávnou bytostí. Vztah s partnerem není jediným pojítkem se světem, které, když selže, vás vrhne do úplné nejistoty a zoufalství.