O známé dánské spisovatelce Karen Blixen, která většinu děl publikovala pod mužským pseudonymem Isaac (často také Isak) Dinesen, jsem poprvé slyšela na gymnáziu od našeho skvělého češtináře. To jsem ještě netušila, že v budoucnu uvidím film natočený na motivy jejího nejznámějšího díla a hlavně - že navštívím v Dánsku její rodný dům zvaný Rungstedlund.

dům K. B.

Rungstedlund – rodný dům Karen Blixen, který jsme minulý týden navštívili

Nachází se v malém poklidném pobřežním městečku Rungsted, severně od Kodaně, na cestě do Helsingoru. Byl zbudován někdy kolem roku 1500, písemné doklady však pocházejí z roku 1680. Původně prý sloužil jako hostinec. Tuto nemovitost (a ještě velké množství dalších v okolí) koupil v roce 1879 její otec Vilhelm Dinesen, důstojník a spisovatel, a zde se roku 1885 Karen narodila. Sem se také v roce 1931 vrátila a dožila až do své smrti v roce 1962. Vlastně tu stojí jen část domu, ten původní byl rozsáhlejší. Dvě křídla totiž lehla popelem, když bylo Karen třináct let.

KarenNejznámější knihou této autorky je bezesporu autobiografická próza, která poprvé vyšla v roce 1937 v angličtině  s názvem Out of Afrika a do dánštiny ji přeložila sama autorka. Vlastně všechna svá díla psala Karen anglicky a teprve po jejich úpěchu je překládala.

Česky byla kniha vydána poprvé v roce 1948 pod názvem Africká farma, v posledních letech se však díky filmu i u nás vydává pod titulem Vzpomínky na Afriku. Spisovatel Ernest Hemingway řekl, že je to nejlepší kniha o Africe, jakou četl. Karen si velice vážil, a když získal v roce 1954 Nobelovu cenu, prohlásil, že by byl mnohem radši, kdyby ji udělili té krásné spisovatelce Isak Dinesen. Dá se říci, že vlastně on a Karen Blixen rozpoutali zájem o černý kontinent.

Filmová podoba z roku 1985 byla dílem režiséra Sydneyho Polacka, který do hlavních rolí obsadil Meryl Streepovou, Roberta Redforda a Klause Maria Brandauera. Film se od románové předlohy dost liší. Získal sedm Oscarů (nejlepší film, režie, kamera, výprava, hudba, zvuk, scénář) a další čtyři nominace. Díky tomuto úspěchu znovu vzrostl zájem o knihu i samotnou spisovatelku, a tak byl její rodný dům upraven na muzeum, které bylo otevřeno v roce 1991. Je opravdu velmi zajímavé, plné osobních předmětů, rukopisů i  fotografií této v mládí velmi krásné ženy. Dozvíte se v něm prakticky vše o spisovatelčině životě, můžete obdivovat i její obrazy, které malovala v Africe.

Pohled do muzea

Pohled do muzea

Pokoje rodného domu, které spravuje nadace, již spisovatelka založila, se od doby, kdy zde bydlela, téměř nezměnily

Karen pocházela z pěti sourozenců a byla všestranně nadaná. Psala básně, povídky a hry už jako malá, byla nadaná i pohybově, skvěle také malovala. Malířství dokonce studovala na výtvarné akademii v Kodani, pak i v Paříži a v Římě a měla v plánu se mu věnovat. Od dvaceti let posílala svá dílka do různých periodik, bohužel bez úspěchu. Velmi brzy tak ztratila veškeré sebevědomí.

V osmadvaceti letech se provdala a vzdala všech uměleckých ambicí. Odcestovala se svým manželem, který byl zároveň jejím bratrancem, baronem Brorem von Blixen-Fineckem do Keni. Předtím prý prožila krátký románek s jeho bratrem. V Africe si za všechny své peníze koupili farmu a založili kávovou plantáž. Na práci si najali místní domorodce.

V roce 1915 byla Karen diagnostikována syfilida. Nakazil ji prý její nevěrný manžel. To byl začátek konce jejího manželství (Je zajímavé, že syfilis měl i otec Karen, který měl z toho tak silné deprese, že v roce 1895 – to bylo Karen deset let – spáchal sebevraždu.).

Léčba v Africe – arsenikem a léky obsahujícími měď – byla příliš drastická, a tak se Karen odjela léčit do Dánska, kde strávila více než rok. Po návratu manželství přestává – nejen kvůli nevěře – fungovat. Manželé byli totiž nejen rozdílného temperamentu, ale i vzdělání. Bror byl věčný lovec – žen i africké zvěře. Přestože byla Karen umělecká duše, převzala vedení farmy. Měla velmi pěkný vztah k domorodcům, vážila si jich, ctila jejich tradice a myšlení, čímž se lišila od většiny evropských „kolonistů“.

Pohled do muzea

Pohled do muzea

Během prvních let v Keni se Karen seznámila s Angličanem Denysem Finch Hattonem, letcem a průvodcem po safari. Po rozluce s manželem v roce 1921 a zejména po rozvodu v roce 1925 přátelství přerostlo v krásný milostný vztah. Není divu, že se Karen zamilovala. Denys byl opravdu zajímavý muž. Byl šlechtického původu, velmi hezký, inteligentní, vysportovaný, odvážný. Vystudoval Eton i Oxford, miloval operu… prostě hrdina! Asi jako Robert Redford zamlada, který si ho tak skvěle ve filmu střihnul!

Roku 1931 nastává totální kolaps afrického života Karen Blixen. Farma se dostává do astronomických dluhů, takže ji není možné už zachránit. Příčin je několik – především světová hospodářská krize, ale také se zjišťuje, že půda vůbec není vhodná pro pěstování kávy. Co Karen zbývá? Vyhlásit bankrot a milovanou farmu a plantáž dát do dražby. Ale to není všechno! V témže roce Denys umírá při letecké nehodě svého malého aeroplánu.

Zcela bez prostředků se vrací do rodného domu do Dánska. A tehdy se rozhodne. Začne znovu psát! Anglicky. Stává se respektovanou spisovatelkou, úspěch ji znovu postaví na nohy. Píše novely, povídky, romány, básně … Začíná se jí konečně dařit i po materiální stránce.

Psací stroj

Na tomto psacím stroji byla napsána všechna díla Karen Blixen

Od roku 1955 však už byla těžce nemocná, hovořilo se o rakovině. Historikové se ale domnívají, že je docela možné, že se nikdy zcela nevyléčila ze syfilidy. Nemoci se ale odmítala poddat, začala více cestovat, setkávala se s významnými lidmi nejen v cizině, ale často je zvala i do svého rodného domu.

Přátelé K.B.

Setkání Karen Blixen se spisovatelem Arthurem Millerem a jeho ženou Marilyn Monroe

Založila Nadaci Rungstedlung, které darovala nejen svůj dům a okolní pozemky o rozloze 16 hektarů, ale odkázala i všechna autorská práva a své i budoucí příjmy z umělecké činnosti. Stále tvořila, i když na konci života vážila pouhých 35 kg a své texty už musela jen diktovat své sekretářce.

V Dánsku je Karen Blixen považována za nejvýznamnější spisovatelku po Hansi Christianu Andersenovi. Dokonce se objevila i na padesátikorunové bankovce.Hrob K.B.

Za rodným domem je pod velkým bukem náhrobní kámen, který upozorňuje na místo věčného odpočinku této významné spisovatelky. Místo jsme hledali poměrně dlouho – on to byl spíše neudržovaný les než park, jak se uvádělo v průvodci

V roce 1950 získala významnou cenu – zlatou medaili Ingeio et Arti, kterou Dánové udělují už od roku 1841 nejvýznamnějším uměleckým osobnostem. Byla několikrát nominována i na Nobelovu cenu, naposledy právě v roce 1962, tedy v roce své smrti…

Na našem webu si také můžete přečíst:

Uložit

Reklama