S Karlem Šípem, velikánem české televizní zábavy, jsme se setkali při křtu jeho nové knihy Kohout v akci, kterou vydalo nakladatelství Brána. Pojmenoval ji podle scénky s Jiřinou Bohdalovou, ve které hrál gigola na zavolání...

Právě jste vydal knihu Kohout v akci, co v ní čtenáři najdou?
Je to výběr scének, které jsem napsal pro nejrůznější TV pořady v posledních letech. Kromě scének jsou zde i další texty, například deníčky z cest s Amforou, písňové texty, drobné fejetony a tak podobně.


Karel Šíp

Narodil se v roce 1945 v Praze. Vystudoval Střední průmyslovou filmovou školu v Čimelicích, načež začal pracovat v Československé televizi.

Jeho prvním a dlouholetým jevištním partnerem byl Jaroslav Uhlíř, se kterým uváděl například pořady Hitšaráda nebo Šaráda. Své moderátorské schopnosti uplatnil i v komerčním sektoru, například na TV Nova uváděl pořady Horoskopičiny (Skopičiny), Rozjezdy pro hvězdy a další. A samozřejmě se nevyhnul ani moderování silvestrovských programů. Dnes ho můžete vídat opět na ČT v talk show Všechnopárty.

Karel Šíp ale působí aktivně i na poli hudebním. V roce 1971 založil se zpěvákem Jirkou Schellingerem hudební skupinu Faraon. Dlouhodobě se věnuje i psaní písňových textů například pro Karla Gotta, Hanku Zagorovou, Leonu Machálkovou či Daniela Hůlku. Napsal i libreto k operetě Ferdinand.

S bývalou manželkou Marcelou Holanovou má syna Karla (1981), se současnou manželkou Ivanou Šípovou syna Jana (2003). Pikantní je, že s Marcelou Holanovou byl rozveden v roce 2004.

Scénka Kohout v akci je o sexuálních službách, nakolik se kniha dotýká podobných témat?
Myslím, že tohoto tématu se jiná scénka netýká, možná ještě skeč, kde se sexuální pracovnice omylem dostala do kláštera (hrála ji Lucie Bílá), ale témata scének jsou v podstatě dost různorodá.

Jiřina Bohdalová na křtu řekla, že jste v podstatě takový všeuměl, jediné, v čem vás předčí, je recitace. Cítíte se jako všeuměl, nebo je nějaká umělecká oblast, ve které nejste ve své kůži?
Jiřina samozřejmě trochu přeháněla, nejsem žádný všeuměl, ona oceňuje každého, kdo je schopen napsat nějaký dramatický text, nota bene veseloherní, odtud pramení její ocenění mé osoby. Je mnoho oborů, kde se cítím nejistě. Například nejsem žádný herec.

Zahrajte si teď tak trochu na knihkupce: Proč byste čtenářům Kohouta v akci doporučil?
Řekl bych, že není mnoho vyloženě humoristických knížek. Tedy těch, při jejichž čtení by se čtenář nepřetržitě usmíval až smál. Scénka sice není vyloženě ke čtení, tam je třeba zapojit představivost, dosadit si tváře těch, kteří ve scénkách hráli. Myslím, že tím může dojít právě k takovému účinku, tedy k vyvolání smíchu. Alespoň v to jako autor doufám.

Když zavzpomínáme na vaše jevištní partnery, s kým se vám hrálo nejlépe?
Samozřejmě to byla dlouholetá spolupráce s Jardou Uhlířem, na to vzpomínám rád, protože on byl můj první jevištní partner. S Jiřinou Bohdalovou to bylo pro mě vždy poučné, ona je skvělá herečka, což poznáte, až když ji při práci zblízka pozorujete. V současnosti veřejně vystupuju s Pepou Náhlovským, hrajeme spolu ve scénkách v zájezdovém programu s názvem Sanatorium a moc mě to baví.

Co děláte, když máte při scénce okno?
To se zkrátka nesmí stát. Pokud je to na jevišti, většinou pomůže s nahozením partner. Při natáčení je to třeba celé natáčet znovu, pokud to nelze upravit dodatečným střihem.

Jaký byl váš největší trapas na scéně?
Nerad vzpomínám na přímý přenos udílení hudebních cen v pražské Lucerně, které jsem uváděl. To se mi moc nepovedlo, v simultánně překládaném dialogu se zahraničním hostem Chrisem Reou se humor taktéž nedařil. Prostě trapas.

Vy jste v mých očích hlavně bavič, už se vám někdy stalo, že se diváci při vašem vystoupení nudili?
Na to se musíte zeptat těch diváků.

Dělal jste už nejednu talk show, jakým způsobem si do nich vybíráte hosty?
Většinou si dáme předem téma toho kterého dílu (dirigenti, jak se žije rockerům, zpívající herci a podobně) a do toho zveme hosty, kteří nám k tomu tématu pasujou.

Určitě se i stane, že dostanete nějakého hosta befelem, kterého jste třeba nikdy dřív neviděl. Je těžké klást takovému hostu otázky? Cítíte třeba ostych ptát se na některá témata?
Befelem jsem ještě neměl jediného hosta.

A vy sám, máte nějaká témata, na která byste nikdy neodpověděl, nebo jste natolik zvyklý na fakt, že je vaše soukromí věc veřejná, že to neřešíte?
V mém pořadu neřešíme výhradně soukromá témata, častěji řešíme profesní témata, nedostáváme se k žádným intimním zpovědím, alespoň ne nějak často. V pořadu je prioritou, aby debata byla pokud možno zábavná, pořad má v podtitulu „zábavná talk show“.

SOUTĚŽ
Vyhrajte knihu Kohout v akci

Odpovězte správně na otázku a máte šanci vyhrát knihu Karla Šípa Kohout v akci.

   Jak se jmenuje zájezdové představení Karla Šípa a Josefa Náhlovského?
      a) ORL
      b) Léčebna
      c) Sanatorium
      d) Rozkvetlá zahrada

Své odpovědi vkládejte SEM! (klikni)

Ze správných odpovědí vylosujeme tři výherce, kteří obdrží knihu Kohout v akci z nakladatelství Brána. Soutěž ukončíme v neděli 1. března 2009 o půlnoci.

Už vás nějaký host v talk show dostal do úzkých?
Do úzkých vás může dostat jen člověk, který ignoruje vaše otázky a mluví, o čem sám uzná za vhodné. To jsem, pokud si vzpomínám, v minulosti zažil pouze s Janem Saudkem a zpěvačkou Janou Kratochvílovou.

Podařilo se vám to nakonec nějak ukočírovat?
To nejde. Zvlášť u Jany to bylo nezvladatelné. Prostě ji necháte vyjančit, vypovídat, čekáte, až sama skončí, pak se ještě o něco dvakrát, třikrát pokusíte a necháte to bejt. S tím se nic jiného dělat nedá, takže jen doufáte, že si divák sám udělá svůj úsudek a pochopí, že tahle neřízená střela je k neukočírování. A tak to taky nakonec dopadlo.

Měl jste někdy v životě trému?
Ještě donedávna jsem trpíval trémou, ale nějak jsem se toho zbavil. Teď už kupodivu trémou netrpím.

Co byste popřál čtenářkám našeho magazínu?
Ať jsou tolerantní a shovívavé k mým vcelku nevtipným odpovědím na vámi položené otázky.
Nejsem totiž žádný muž-in.

Foto: Česká televize a nakladatelství Brána

Máte rádi Karla Šípa? Kterou jeho scénku máte nejraději? Sledujete Všechnopárty? Který jevištní partner ke Karlovi, podle vás, nejvíc sedí?

Reklama