Karel NešporPřed nedávnem jsem avizoval rozhovor s primářem Karlem Nešporem, který vede v bohnické léčebně oddělení, v němž muži odvykají závislostem (viz: Ptejte se Karla Nešpora). Pan doktor se omlouvá, ale neodpověděl na všechny otázky, které jste pokládali, protože „je pravděpodobné, že si článek přečtou i moji bývalí pacienti. Kdybych mluvil humorně a lehkovážně o alkoholu, mohlo by jim to způsobit chuť.“ Přesto byl náš rozhovor svižný, místy vtipný, rozhodně však zajímavý a poučný...

Jméno: prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.
Datum narození: 24. srpna 1952
Znamení: Panna

Čtenářka OlgaMarie: Docela by mě zajímala Vaše životospráva a jídelníček...
Prozradím vám svůj oblíbený cizozemský pokrm. Jmenuje se „Eintopf“, česky „Jeden hrnec“.
Příprava je jednoduchá. Co přijde člověku do cesty, to dá do hrnce a uvaří. V mém hrnci se obvykle ocitají luštěniny, zelenina rýže či jáhly. I nějaký ten oříšek nebo trocha sezamu tam občas zavítá.

Čtenářka Katka: Jak vymýšlíte své smíchy? Nebo je nevymýšlíte vy?
Některé jsem převzal, například vnitřní smích nebo smích končetinami. Na jiné jsem přišel náhodou nebo jsem je vytvořil s určitým záměrem. Třeba takový hlemýždí smích učí člověka trpělivosti a vytrvalosti.

Doplňující otázka: Jaký smích byste doporučil čtenářkám našeho internetového magazínu?
Určitě ten vnitřní. Naučila mě ho kdysi dávno americká jogínka českého původu paní Ossius a člověk je při něm okouzlující. Oči při něm nechte otevřené. Představte si, že na straně očí obrácené dovnitř hlavy září zlaté světlo. Toto světlo posílejte otevřenýma očima navenek.

Čtenářka Simona: Mě by zajímalo, jak to má pan doktor se ženami. Má nebo měl nějakou životní partnerku?
Jsem starší bratr sestry a s ženami jsem většinou vycházel velmi. Pokud jsem ovšem nenarazil na nějakou hodně dominantní starší sestru bratra. Ale snad jsem se už naučil vycházet i s nimi. Rodná čísla zde uvádět nebudu (smích).

Doplňující otázka: Co pro vás znamená pojem ženská krása?
Má nejrůznější podoby a jeden společný znak. Člověk je najednou „paf“!

Čtenářka Simona: A taky by mě zajímalo, jak trávíte svůj volný čas. Jaké máte koníčky a zda žijete tak asketicky, jak se říká.
Hodně pracovního času trávím vsedě. Po práci potřebují tělesný pohyb, i kdyby to měla být jenom procházka. Rád si také přečtu dobrou knížku. Kromě toho i občas nějakou napíšu.

Doplňující otázka: Čím jste chtěl být jako dítě? A proč jste si nakonec zvolil takovou kariéru, jakou jste si zvolil?
Jako malé dítě jsem chtěl být nočním hlídačem, protože ten nemusí chodit brzy spát.
Během tehdy povinné vojenské služby jsem pojal myšlenku studovat z lékařského hlediska jógu. To byl velmi výstřední nápad. Kupodivu to bylo možné na jednom z ústavů Československé akademie věd. Po nějaké době to už ale nešlo. Chtěl jsem najít obor, kde by se dala využít jógová a relaxační cvičení a psychoterapie. A rozhodl jsem se pro léčení návykových nemocí.

Doplňující otázka: Kdy jste se poprvé setkal se cvičením jógy, tchaj-čchi a podobných sportů a jak dlouho se jim věnujete?
Mé první setkání s jógou proběhlo někdy kolem 16. roku. S čínským cvičeními jsem se setkal mnohem později. Nabízejí hodně přímočarý způsob, jak pracovat s energií. Tchaj-čchi to ale není, i když si ho vážím.

Čtenářka OlgaMarie: Jak vidíte rady některých kardiologů, že sklenka vína je pro zdraví... Samozřejmě se nesmí jednat o alkoholika.
Touto otázkou se zabývala paní doktorka K. M. Fillmore. Zjistila, že se ve studiích, které se zabývaly mírným konzumem alkoholu, se mezi abstinenty zařazovali i lidé, kteří se alkoholem poškodili, a proto přestali pít. Někde mezi abstinenty zahrnovali i lidi, kteří nárazově pili alkohol. Statistikové mají pro podobné výzkumy lakonické rčení „Rubbish in, rubbish out“. Volně přeloženo to znamená, že zmatené údaje přinášejí zmatené výsledky.
Ženy jsou do menopauzy před srdečními nemocemi do značné míry chráněny hormony. A právě pro ženy je alkohol nebezpečnější. Už dávka odpovídající 2 „deci“ vína, půl litru piva nebo odlivce destilátu denně u žen zvyšuje riziko rakoviny prsu. Žena, která se alkoholu vyhne, udělá dobře. A to i po zdravotní stránce.

Doplňující otázka: Kdy si má člověk říct ve vztahu k alkoholu dost - jde nějak poznat tu chvíli, kdy je potřeba zatáhnout za záchrannou brzdu?
Většina škod působených alkoholem nepřipadá na lidi, kteří by byli závislí. Například dvě třetiny případů domácího násilí se v Česku dělo za situace, kdy byli muž nebo žena pod vlivem alkoholu. Tito lidé si působili zdravotní i psychologické problémy, i když se nejednalo o závislost.

Kdo by měl od alkoholu zcela abstinovat

  • Těhotné ženy
  • Řidiči a podobné profese
  • Ti, kdo trpí nemocemi, které alkohol zhoršuje, nebo užívají léky, které se nesmí kombinovat s alkoholem
  • Závislí a potomci rodičů závislých na alkoholu
  • Děti a dospívající
  • Lidé, kteří pod vlivem alkoholu jednají násilně

Ještě k výše uvedené závislosti. Nebudu zde zmiňovat její definici. Zjednodušeně lze říci, že alkoholu by se měl vyhýbat každý, kdo má ve vztahu k němu zhoršené sebeovládání. To znamená, že pije více, než chtěl, nebo v situacích, kdy je to nevhodné.

Co byste popřál čtenářkám magazínu Žena-in.cz?
Dobrou náladu a střízlivé manžely. A ještě přidám nabídku: na www.drnespor.eu najdou zadarmo rukopis knihy „Alkohol, drogy a vaše děti“ o prevenci v rodině. Jsou tam také svépomocné příručky pro lidi, kteří mají problémy s alkoholem, drogami nebo hazardem. V každé z těchto knih je kapitola pro manželky a přítelkyně problémových mužů. Lze se tam také dozvědět o návykových nemocech u žen a o tom, jak se léčí. I stručný návod, jak přestat kouřit, by se tam našel. Jestli se snad ještě někdo věnuje tomuto zastaralému návyku.

Fotografie a videa: www.drnespor.cz

Kam dál?

Reklama