Jste šťastní?

Karel: Já moc. V našem vztahu jsem moc šťastný, ale samozřejmě to, co řeším se svou bývalou ženou a to, co se děje v Paříži, je velmi komplikované až nechutné a bere to dost energie.
Lilia: Já jsem hrozně unavená. Dlouhodobě. Z toho celého aranžmá, ale když se nám podaří být někde daleko, offline a bez všech informací, tak je to krásné.

Co vás unavuje?
Liliana: Ta soudní válka, kterou vede Karlova bývalá partnerka. Je to, co chvíle další dávka ošklivých nesmyslů, a i když to Karel vyhrává, pořád to stojí spoustu času a sil. Totálně zbytečně. 

O vztazích se říká, že jsou složité a musí si na nich pracovat. Co je tedy vaším hnacím motorem? V médiích se často píše, že váš vztah je svým způsobem osudový. Je to tak?
Karel: Já tomu věřím. Pro mě je hnacím motorem vše, co je mezi námi a to, jak vidíme věci stejně, dokážeme se podpořit a máme i velmi podobnou životní filosofii. Je to, jako když zapadnou ozubená kolečka.
Lilia: Pro mne je to i o tom, jak se nevzdat svých snů, i když vše vůbec není fajn. Neztratit ten magický pocit, co byl hned na začátku. A teď jsou to určitě děti, kteří jsou pro mne zdrojem energie a radosti.

Plánujete další dítě?
Karel: Já určitě ano. Ale chápu, že nejdříve musím dořešit všechno to špatné.
Liliana: Ráda bych další miminko měla. Ale ne teď, až to klima bude bezpečné a pohodovější. Chci dítěti dopřát jen to nejkrásnější.

Myslíte si, že váš pohled na vztahy a lásku nějak utváří i fakt, že jste kněžka? A můžete vysvětlit, co toto vaše poslání obnáší?
Lilia: Ne, to si nemyslím. Být kněžkou, je funkce, práce i poslání. Lze říci, že tady u nás, je církev tak trochu na ústupu. A já jsem přesvědčená, že demarkace životní změny je velmi přirozenou potřebou. Ať už je to porod, svatba, ale klidně i rozvod. Ceremonie je pak jakousi oslavou, kterou lidé potřebují a vyhledávají. Já jsem takovou cestu našla v Anglii, udělala jsem si tříletý výcvik v provádění ceremonií, získala jsem licenci a nyní to vedu v Čechách a věřím, že je to funkce velmi důležitá, smysluplná, ale hlavně žádaná.

Otevřelo vám to oči, co se týče vztahů nebo třeba aktuálního vnímání lásky? Sama za sebe mám pocit, že se velmi mění způsob, jak se seznamujeme, jak vztahy prožíváme, jak na nich nepracujeme…
Lilia: Naprosto souhlasím. Nemyslím si, že to souvisí s funkcí kněžky, ale obecně mě mezilidské vztahy velmi zajímají. V mém bývalém vztahu jsem stále něco hledala, objevovala jsem, učila se, ale jak jsem řekla, nesouvisí to s tím, že jsem kněžka. Věřím ale tomu, že když se někdo cítí šťastný ve vztahu, ten zbytek života se už pak nějak poskládá do radosti.

Bavíme-li se o vztazích, nedá mi to a musím se zeptat na monogamii. O vás, Karle se na toto téma napsalo mnohé. Můžete mi to, prosím objasnit? Změnilo se něco ve vašem vztahu s Liliou?
Lilia: To by mě taky zajímalo (smích).
Karel: Náš vztah je tak naplňující a krásný, že jsem došel k tomu, že teď chci po dlouhou dobu, neříkám, že po celý život, být výlučně s Lilií.

Proč jste to tedy měl dříve otevřené?
Karel: Vždy jsem měl vztahy otevřené. Věřil jsem tomu, že budu mít víc žen a děti s více ženami. Nicméně pochopil jsem, že pro asi velkou většinu žen by to bránilo budování hlubokého citového propojení. Komplikovaná situace s rozvodem mne v tom dále utvrzuje. 

A co až se ta situace změní?
Karel: Plánuji s tím pokračovat a být jen s Lilian.

Máte z toho strach? Z toho, jak Karel dříve přistupoval ke vztahům a nebyl monogamní?
Lilia: Jsem přesvědčená, že Karel aspoň trochu pochopil, že to ty ženy mohlo bolet, to, co dělal a jak ke vztahům přistupoval.
Se vztahovými experimenty jsem se dříve v rámci seminářů setkávala a v takovým nějakým smysluplným kontextu s pravdou a oboustrannou vůlí věřím, že může dojít k otevřenému vztahu, který může být hezký a přínosný, a hlavně neublíží. Oba ale musí chtít a musí být ve vztahu pravda.

Nemyslíte si, že se v takovém vztahu ženy spíše podvolí?
Lilia: To se samozřejmě také stává. Nicméně, například u žen se může věkem začít zvyšovat libido, a navíc, když už jsou děti odrostlé, tak ten impulz k otevřenosti může přijít často i od nich.
Ale zpět k tématu a dotazu na Karla. Doufám, že si už uvědomil, že ženy nefungují úplně tak, jak si myslel a že jeho chování mohlo některým způsobit šrám na duši.
Karel: Uvědomuji si, že to, co jsem dělal, nebylo úplně ok. Nikdy jsem jim nic netajil. A myslel jsem si, že co se řekne, to platí, ale ženy to mají trochu jinak a počítají zřejmě s tím, že muže změní, anebo minimálně, že muž umí skvěle číst mezi řádky.

Nebyla ta otevřenost způsobená spíše tím, že vaše city k ženám nebyly tak silné, jako jsou teď s Liliou?
Karel: V nějakém ohledu určitě ano, ale nemyslím si, že to byl ten hlavní důvod. Byl jsem dokonce schopný milovat dvě ženy najednou.

Opravdu to jde? Milovat dvě ženy nebo třeba dva muže najednou?
Lilia: Jde o to, jak definujeme lásku a co to znamená milovat.

Dobře, jak ji tedy definujete vy?
Karel: Milovat, mít hluboké prožitky.
Lilia: Láska je o důvěře, ta vytváří bezpečí a to, co podráží něčí důvěru, zavírá dveře hloubce lásky. Lidé mohou cítit vášeň a prožitky, ale nemusí to vést k otevření se ve zranitelnosti. To nejvíc, co si můžeme v partnerství ukázat, jsou ty slabé stránky a fakt, že se poznáme doopravdy a dokořán. A tam vzniká něco víc.

Když zmizí důvěra, jak ji má člověk ve vztahu znovu najít?
Lilia: Musí se to vybudovat časem a velmi složitě. Na začátku je to volba a je to jednoduché, ale jakmile se něco zhroutí, je to těžké a těžce se vrací tam, kde vztah původně byl.

Jak to máte vy, Karle? S důvěrou.
Karel: Já to mám trochu naopak. Tu nejhlubší důvěru cítím až teď. A to z toho důvodu, čím jsme si prošli. Vím, že je chyba na mé straně. Při zpětném pohledu mohu říci, že Lilia byla vždy pravdivá, a to i v momentech, kdy to pro ni nebylo výhodné. Byl to křest ohněm, ale stála při mně, a tím si získala moji nejhlubší důvěru.

Kdo je Karel a Lilia:

Karel Janeček - matematik, vizionář a společenský reformátor, partner Lilie Khousnoutdinové
Založil Institut H21, kde se nejvíce věnuje novému volebnímu systému D21, dále založil Nadační fond proti korupci, Nadační fond pomoci a Nadaci Karla Janečka, zkoumá společenské hodnoty, finančně podporuje kulturu, vědu i sport.Z předchozích vztahů má 3 děti a s Liliou vychovávají dceru Isabelu.
 
Lilia Khousnoutdionvá – publicistka, návrhářka, cestovatelka, žena zbývající se ženskou a partnerskou tématikou, hluboce zamilovaná do Bhútánu, kam vede i výpravy a vypomáhá s několika projekty v rozvojovém a charitativním sektoru. Partnerka Karla Janečka, z předchozího manželství má syna a s Karlem dceru.
V současnosti dává nejvíce pracovní energie do charitativního projektu „Jsem žena jsem bohyně“ , do projektu porodních domů „Ať žijí“ a do  Ecstatic Travel.

Foto: Diana Mrazi

Také si přečtěte:

Reklama