Říká se, že není malých rolí, a tomu zcela dává za pravdu kniha Mistři malých rolí, která vyšla v nakladatelství XYZ. Spisovatel a fotograf Robert Rohál si vybral celkem čtrnáct českých herců, pro které nebyl problém vystoupit ve vedlejších rolích. Právě díky nim se jim často podařilo vystoupit na herecký vrchol. Zatímco na herce hlavních rolí se časem zapomnělo, jejich výkony si připomínáme dodnes.

Rohál zpracoval velmi zajímavě příběhy jednotlivých postav své publikace. Kromě životopisných údajů nikdy nezapomněl ke každé osobnosti přidat i něco navíc – drobné perličky z jejich soukromého i profesního života, rozhovory s přáteli či hereckými kolegy.

Nikdy nehraj naivky

Například herečce Slávce Budínové již v mládí herečka Marie Rýdlová řekla: „Nikdy nehraj naivky, to bude průšvih.“ Budínová ji více méně poslechla a nakonec největší úspěch slavila díky svým komediálním rolím, např. v Noci na Karlštejně nebo jako starostlivá a trochu povrchní maminka v komedii Léto s kovbojem.

Dozvíte se také, že než se stal Jiří Cízler hercem, působil jako člen orchestru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, a Olga Schoberová se narodila jako tmavovláska a blondýnou se stala až poté, co jí to navrhl její tehdejší kluk – kreslíř Kája Saudek.

Nezapomenutelní Homolkovi

Mezi postavami knihy Mistři malých rolí jsou i herci, kteří se společně sešli v triologii o Homolkových. Helena Růžičková (Heduš), Marie Motlová ani František Husák (Ludva) nikdy neodmítali ani malé filmové role.

Dosud žijící divadelní herečka Marie Motlová se díky komedii, která si vzala na mušku soužití tří generací pod jednou střechou, představila filmu a po velkém úspěchu snímku dostala mnoho pracovních nabídek.

Milou maminkou nejen ve scénáři

Na rozdíl od ní herečka Míla Myslíková si poprvé ve filmu zahrála již v devatenácti letech. Traduje se, že tato herečka nemívala před kamerou nikdy trému, což byl pravý opak toho, co prožívala před každou divadelní premiérou. Nejoblíbenější postava pro ni byla paní Šafránková z filmu o Básnících.

„Ona byla vlastně moje druhá maminka. Chovala se tak a já to tak bral,“ vzpomínal na Mílu Myslíkovou její filmový syn Pavel Kříž. Bohužel účinkování v posledním dílu již vzhledem k nemoci odmítla.

Vzpomínky na herecké hvězdy

Mohla bych pokračovat povídáním o dalších hercích, které Robert Rohál vzpomněl, mimo jiné Tomáše Holého, Karla Augustu nebo Jana Líbička. Bylo by to zajímavé vyprávění. Stejně tak na mě působila i kniha, která vyzdvihuje herce, kteří se právem zapsali do českého filmu. Jen je škoda, že dvanáct z nich již není mezi námi. Ale alespoň touto cestou máme možnost si je připomenout…

-----------------------------------------------------------------------------------------
SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ!

Odpovězte správně na otázku a zúčastněte se slosování o 5 knih Mistři malých rolí z nakladatelství XYZ.

soutěžní otázka: Ve kterém filmu nehrála Míla Myslíková?

a) Léto s kovbojem
b) Jak básníci neztrácejí naději
c) Ať žijí duchové!
  
Své odpovědi vkládejte ZDE.

Soutěž trvá do neděle 2. července 2006.
-------------------------------------------------------------------------------------
Soutěže se zúčastnilo celkem 1040 žen-in.

Správně však odpověděla méně než polovina.

Z nabízených možností:

a) Léto s kovbojem
b) Jak básníci neztrácejí naději
c) Ať žijí duchové!

...byla totiž správně odpověď B - Jak básníci neztrácejí naději.

Účinkování v pátém pokračování "básníků" Míla Myslíková již odmítla.

Knihu Mistři malých rolí od nás dostanou:

Tarantella
Hanča
skubanek
Jeune fille
prskavka

Blahopřejeme!!!

Reklama