Karcinom jater nebývá skloňován tak často jako jiné nemoci, které za sebou nemají každoročně tolik obětí. Možná proto bývá podceňován. Přitom když už se ozve, obvykle do roka svého nositele nemilosrdně zabije.

Čeští odborníci se rozhodli o něm více informovat. I vy se s ním tedy více seznamte. Příjemné čtení to ale není:

Je celosvětové šestým nejčastějším nádorovým onemocněním a třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu. Každoročně na něj umírá zhruba 700 tisíc osob.

A Česko samozřejmě není výjimkou. Například v roce 2005 bylo zaznamenáno 854 případů rakoviny jater a jejich počet neustále narůstá. Většina nemocných do roka od zjištění diagnózy.

V Evropě vyskytuje téměř výlučně u pacientů s jaterní cirhózou. Mezi rizikové skupiny patří jednoznačně osoby, které prodělaly hepatitidu, tedy žloutenku typu B nebo C. Riziko karcinomu jater je u nich až 200krát vyšší než u těch, kteří tímto onemocněním nebyli zasaženi.

Co jej ještě může vyprovokovat? Samozřejmě kouření či nadměrné požívání alkoholu. Zvláštní kapitolou jsou pak genetické dispozice. Bylo zaznamenáno, že karcinom jater, jako dědictví po rodičích, představuje taktéž významné riziko.

Onemocnění se ale může objevit i u lidí bez předcházejícího jaterního onemocnění. Mezi rizikové faktory zevního prostředí patří aflatoxiny - toxiny produkované plísněmi, které se mohou vyskytnout v burských oříšcích a obilninách při špatném skladování ve vlhkých a teplých podmínkách. Naopak, zajímavým zjištěním je naznačený ochranný účinek kofeinu.

Jakmile vznikne podezření, jsou pacienti vtaženi do kolotoče ultrazvuku (sono) a podrobných laboratorních vyšetření krve a moči. Mohou je čekat ale také odpudivě znějící vyšetřovací metody jako biopsie, počítačová tomografie, magnetická rezonance nebo pozitronová emisní tomografie.

Podle MUDr. Luboše Petrželky (na snímku vpravo), onkologa z Bulovky, jsou možnosti léčby karcinomu jater omezené.

„Po určení diagnózy jsou k dispozici chirurgické metody a ve vybraných případech přichází v úvahu i transplantace jater. Pokud nelze použít chirurgické řešení, jsou léčebné možnosti značně omezené. Konvenční chemoterapie má minimální a krátkodobý efekt. Uvažovalo se o hormonální léčbě, ale ta je také neúčinná,“
říká.

Jako nová naděje pro nemocné je vnímána tzv. biologická léčba, která je již využívána u zhoubných nádorů prsu, tlustého střeva a konečníku, ledvin a plic a u nádorů krvetvorného a lymfatického systému. Jedná se ovšem o cílenou léčbu - tzn. může být účinná jen u některých nemocných. Vhodnost indikace musí posoudit tým odborníků a léčba je pak podávána pod dohledem klinického onkologa.

„Cílená biologická léčba je pro některé nemocné prvním světlem na konci tunelu. Jejím cílem je onemocnění zastavit, zatím ho stále není možné vyléčit. Léčba by měla být proto soustředěna do specializovaných center s týmy odborníků a těsnou návazností laboratoře zabývající se molekulární diagnostikou nejlépe v akademických centrech,“ dodává onkolog.

Patrick Swayze: Umírání v přímém přenosu

Média letos zaměstnalo „umírání" charismatického herce Patricka Swayzeho (56). Už v březnu mu předpovídala, že tančí svůj poslední tanec. Onemocněl tehdy rakovinou slinivky břišní. Lékaři dávali tak pět týdnů života.

Prodělal chemoterapie, ztrácel se před očima, hubnul... Dokonce při natáčení pilotní epizody k seriálu The Beast, kde si zahrál agenta FBI Charlese Bariera, na place zkolaboval.

Brzy se ale mluvilo o zázraku. Zdálo se, že Swayze zákeřnou rakovinu. „Moje léčba účinkuje a boj vyhrávám. Každý den pravidelně popíjím čerstvý džus ze zázvoru a podstupuji chemoterapii. Vše, co mohu říct, je, že účinky jsou skutečně dobré,“ radoval se tehdy herec.

A optimisticky dodával: „Stále sním o budoucnosti s dlouhým a zdravým životem. Životem, který nebude ve stínu rakoviny.“

Všechno se však nedávno zřejmě vrátilo na začátek. Lékaři potvrdili, že rakovina mu zcela zničila játra a herec je na tom velmi špatně.

Některé zdroje tuto informaci popírají, údajně i sám herec. Vzhledem k napadení právě jater je však jen otázkou času, kdy se dozvíme, kolik hříšných tanců Patricka ještě čeká.