lenka-matousova-461x461.jpgMnoho rodin uvízlo v domácí karanténě, jaká je to zkouška pro vztahy?
Zkouška pro vztahy je to opravdu veliká. Je to úplně nová a neznámá situace, na kterou nebyl nikdo z nás připravený. Ocitáme se tak v daleko užším a delším  kontaktu se svým partnerem, než na jaký jsme běžně zvyklí. Současná situace nás může velmi spojit a posílit náš vztah tím, že společně bojujeme proti stejnému nepříteli. Cítíme se ohrožení a ve svém partnerovi můžeme najít velkou oporu a zázemí. Najednou si tyto věci můžeme začít více uvědomovat, oceňovat a být za ně svému partnerovi vděční. Současná situace ale také přináší zvýšený stres, strach, obavy a zátěž pro každého z nás. Svůj stres pak můžeme přenášet i na svého partnera a vylévat si na něm své negativní emoce. Je dobré si uvědomit, že partner je v současné situaci náš spolubojovník, nikoliv nepřítel.

Dá se toto období přežít bez takzané ponorky, kdy si budeme lézt na nervy?
Bez ponorky se přežít dá, ale oba partneři musí chtít a snažit se o to. Vyžaduje to obrovskou disciplínu, vzájemnou ohleduplnost, sebeukázněnost a extrémní toleranci na obou stranách.

shutterstock-534795388.jpg
Foto: Shutterstock

Jak se v páru chovat, aby se předešlo hádkám? Co například dělat a nedělat?
Doporučuji nastavit nějaká pravidla. Každý z nás by si měl zavést nějaký svůj osobní pravidelný domácí režim po dobu karantény, tak abychom jen nepřežívali v nějaké letargii a nečinnosti znudění a otrávení, ale abychom aktivně využili čas a možnosti, které nám tato nová situace přináší. V karanténě máme více času na sebe, na své děti, na své sebevzdělávání, četbu, cvičení, hry i na svého partnera. Vyjednat si vzájemně své potřeby se svým partnerem by mohlo pomoci předejít zbytečným hádkám. Můžeme se také vzájemně povzbuzovat, když někdo ztrácí odvahu a naději, zapojit humor, nadhled i zdravý rozum.  

Když někdo skončí 14 dní v hádkách, je to na rozvod/rozchod? Co to vypovídá o vztahu?
Vypovídá to o tom, že vztah není v dobré kondici. Mělo by to být znamení pro oba partnery, že v takto náročné situaci nejsou schopní držet pohromadě a vytvářet stabilní zázemí pro své děti. Možná tato situace pomůže některým párům uvědomit si, jak je v době ohrožení právě zázemí a vzájemná podpora důležitá a pokusí se najít k sobě cestu. Některé páry však tato zátěžová životní zkouška může dovést až k rozchodu. Pokud se vám nedaří v této náročné době soužití s partnerem zvládat, můžete se obrátit na Servis vztahů, kde jsou odborníci na vztahy připravení vám po telefonu poskytnout konzultaci.  

Foto: Servis vztahů

Reklama