Jelikož můj syn před týdnem onemocněl neskutečnou rýmou, po dvou dnech rýma z nosu obsadila i průdušky a přidal se kašel. Nutno podotknout, kašel jako hrom. Syn je alergik a máme za sebou i několik astmatických stavů, tak jsem duchapřítomně nasadila léky, ale musel zůstat doma, paní doktorka, která fakticky ordinuje pouze po telefonu, usoudila, že jde o podezření na vy víte CO, a nařídila deset dní doma. Poté do školy, ani na kontrolu ať radši nechodí. Dobrá, říkala jsem si, znám ty jeho stavy a rozeznávám po těch letech různé tóniny a sílu jeho kašle bravurně. Bude deset dní doma, ALE! Párkrát se stalo, že měl syn zánět průdušek, a na to je potřeba antibiotik… A když paní doktorka ordinuje pouze takto signálně, tak se chci nějak předpřipravit. Mít doma něco, čím by se dalo v první fázi pomoci, a eventuálně neuškodit.

A co je lepší než bylinky?
5f6dd09b7e113obrazek.png
Foto: Shutterstock

Takový karabinec, o kterém jsem dosud neslyšela, ani o něm nečetla, se mi jeví jako skvělá alternativa. Rozhodně není špatné mít něco z této léčivky doma při ruce.

Karabinec podle bylinkářů, přičemž zmínky o jeho léčivých účincích můžeme zaznamenat již u keltských druidů, působí především sedativně, účinkuje při bušení srdce, srdeční arytmii nebo pocitech nervozity, úzkostech, depresích či neklidném spánku. V tomto ohledu dokáže působit též při hypertyretóze - zvýšené činnosti štítné žlázy, což je podle Bylinkovo.cz zajímavý efekt.

Dalším jeho významným přínosem pro naše zdraví je jeho působení antibiotické, kladný vliv je prokázán jak na dýchací cesty, tak i v případech onemocnění bakteriálních, jako je např. salmonelóza.
5f6dd17a082c7obrazek.png
Foto: Shutterstock

Tuto málo známou léčivou rostlinku je vhodné užívat i při hormonální nerovnováze, před menstruací a zevně k hojení ran.

Podle druidského herbáře lze karabinec užívat buďto jako čerstvou rostlinu, nebo jako tinkturu, lze jej použít i jako mazání na srdeční potíže, ale nepoužívá se v sušené čajové formě. Také zde platí výjimka pro těhotné ženy a malé děti, synovi je 18 a má dva metry, takže jsme v pohodě…

Karabince se v dávných dobách užívalo i jako magické bylinky ve formě vonných tyčinek či věnců jako obětiny bohům. Při čtení druidského herbáře kapitoly o karabinci evropském mě zaujala věta: v homeopatické formě se karabince užívá při morbidním bdění bránícím člověku usnout, což mi přijde jako další bonus navrch - čas od času se mi v poslední době totiž stává, že jsem večer tak přeplněná událostmi, které kolem mě plují, že spánek stojí za… no, nestojí za nic.

Přečte si také:

pr3.jpg

fu3.jpg

Reklama