kaprlata2.jpg

Foto: Šárka Škachová

Ve Středomoří se s oblibou nakládají nerozvitá poupátka květů keře kapary (Capparis spinosa - kapara trnitá) do sklenic a prosypávají se jemnými krystalky mořské soli. Ale protože vynalézavost domácí kuchyně nezná mezí a je pevně semknutá s přírodou, našla způsob, jak si připravit falešné kapary.

Jako kapary se dají naložit poupátka řady rostlinných druhů. Ideální možnost k tomu máme na jaře, kdy jsou pampelišky a sedmikrásky ještě před rozpukem.

PAMPELIŠKOVÁ POUPÁTKA JAKO KAPARY

Suroviny

250 g ještě nerozvinutých poupat pampelišky nebo sedmikrásky
• středně hrubá mořská sůl
• ocet

Postup

Aby poupátka pampelišek připomínala kapary, doporučuji dobře očistit i od pevně přimknutých jemných zelených lístků. Připravená poupátka nasypeme do malých skleniček a po vrstvách je mírně nasolujeme. Poté zalijeme octem, pevně uzavřeme víčky a uložíme v temnu a chladu. Před konzumací pampelišková poupata dobře propláchneme vodou.

kaprlata3.jpg

Foto: Šárka Škachová

SEDMIKRÁSKOVÁ POUPÁTKA V SOLI

Suroviny

• hrst sedmikráskových poupátek
• kvalitní krystalickou sůl, např. sůl z Camargue

Postup

Sedmikrásková poupátka nasypeme do malých skleniček, ale nepěchujeme je příliš na těsno. Postupně prosypáváme troškou soli a skleničkou potřásáme, aby se obalila všechna poupátka rovnoměrně. Ideální poměr by měl být 75 % sedmikrásek ku 25 % soli. Jakmile je sklenička téměř plná, dobře ji zavíčkujeme a uchováme v chladu. Za dvacet dnů můžeme použít ke konzumaci. Předem propláchneme vodou.

kaprlata1.jpg

Foto: Šárka Škachová

Můj tip do kuchyně
Víte, že kapary naložené v octě a soli doporučoval již středověký bylinář Mattioli? Kapary se hodí jak do studených, tak do teplých pokrmů. Do omáček je přidáváme na pár minut před koncem, aby se stačily pouze prohřát. Dlouhý var jim nesvědčí, neboť mají tendenci měnit chuť a hořknou.

Krásné jaro přeje Šárka Erb Škachová / www.gurmanka.cz / Kuchařka ze vsi

Pampeliškový med

1.webp (876 KB)

Foto: Labeta

Pampeliškový sirup

3.jpg

Foto: Alena Kolaříková

Jarní salát s rukolou, máslovou mrkví a sedmikráskami

4.jpg

Foto: Alena Kolaříková