shutterstock-234062701.jpg
Foto: Shutterstock

Tato architektonická atrakce se nachází v portugalském Portu a je pokryta 15 947 modrobílými keramickými dlaždicemi. Jednotlivé kusy tvoří jeden krásný masivní design po celém exteriéru neoklasicistní kaple svaté Kateřiny. Panely přidal Eduardo Leite v roce 1929 a byly vytvořeny v souladu s delftskými dlaždicemi z 19. století. Dlaždice pocházejí z dílny Viuva Lamego v Lisabonu.

Kaple svou samotnou monumentalitou vzbuzuje úctu, ale spletitost různých děl vyžaduje bližší pohled. Ilustrace zobrazují životy svatého Františka z Assisi a svaté Kateřiny prostřednictvím různých náboženských příběhů, včetně smrti svatého Františka a mučednické smrti svaté Kateřiny. Nechybí ani další detaily, mezi které patří létající andělé a ozdobný filigrán.

errt.jpg
Foto: Shutterstock

Jako by zevnějšek budovy nemohl být znamenitější, přední část kaple obsahuje okno s vitrážemi, které vyrobil Amandio Silva, a ukazuje duše v očistci omyté Kristovou krví. Zvonice má dvě patra. V prvním patře jsou dveře s oknem. Druhé patro má čtyři okna a balkon. Na vrcholu kopule je železný kříž. Uvnitř kaple je pak na hlavním oltáři velký obraz s názvem Nanebevstoupení Páně od Joaquina Rafaela, profesora výtvarných umění v Lisabonu.

Kaple duší se nachází ve čtvrti Santo Ildefons v Portu, uprostřed velké nákupní ulice zvané Rua de Santa Catarina. Díky jedinečné fasádě je to jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v oblasti. A také, jak už to v dnešní době bývá zvykem, nejhojněji fotografovaná památka na Instagram.

FotoJetrz.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Feel PortoAgenda Cultural Porto, GPS My City