Za měsíc 3. srpna do Česka připluje Jack Sparrow s druhým dílem velkolepé ságy Piráti z Karibiku pod názvem Truhla mrtvého muže.

V pokračování filmového hitu z roku 2003 Prokletí Černé perly se zjistí, že Jack se upsal krví Davymu Jonesovi - vládci oceánských hlubin a kapitánovi tajemné lodi Bludný Holanďan, jíž se v rychlosti a schopnosti rychlého zmizení nedokáže vyrovnat žádná jiná loď.

Jack Sparrow v podání Johnny Deppa musí najít způsob, jak se z této dohody vyvázat, aby nemusel strávit celý posmrtný život jako otrok vládce oceánských hlubin. V příběhu se znovu ocitají i Will Turner (Orlando Bloom) a Elizabeth Swann (Keira Knightley).

Vytvoření pirátské trilogie

„Všechno, s čím jsme přišli v prvním dílu, je ve druhém ještě zdůrazněno,“ řekl producent Jerry Bruckheimer. Současně s druhým dílem byl natáčen i díl třetí, který bude mít premiéru v roce 2007. Filmaři tak mohli plně využít prostředí, scén i čím dál tím vytíženějších herců. „Až uvidíte druhý a třetí díl, všimnete si, že vycházíme z toho, co jsme začali v úvodní kapitole. Je to regulérní trilogie,“ vysvětlil Bruckheimer.

Samotné natáčení trvalo déle než rok, v jehož průběhu filmaři a herci neustále cestovali z jednoho místa na druhé. Přípravy začaly v červnu 2004 a už tehdy filmaři věděli, že k realizaci scénářů nebude stačit jeden ostrov, na němž vznikl první díl. „Začátkem léta 2004 jsme začali křižovat Karibik a hledat ostrovy, na kterých bychom mohli natáčet,“ řekl manažer Doug Merrifield. 

Jako hlavní natáčecí místo byl nakonec vybrán ostrov Dominica. Ten ve filmu ztvárňuje dvě hlavní prostředí: komicky hrůzyplný domorodý ostrov a další ostrov Isla Cruces, které nemají žádnou reálnou předlohu. Z Dominicy se produkce přesunula na Exumas, což je jeden z nejjižnějších bahamských ostrovů.

Bludný Holanďan vážící 420 tun

Natáčení filmu začalo již ve studiu a několika exteriérech v Los Angeles. Kromě mnoha interiérů a exteriérů byla navržena i celá flotila nových lodí, mezi něž patřila nově navržená a přestavěná Černá perla nebo hrůzyplná loď Bludný Holanďan.

Středobodem výtvarné stránky filmu byly modely lodí. „Měli jsme špičkový tým. Někteří lidé, s nimiž jsme tentokrát spolupracovali, už dříve pracovali na filmech, ve kterých hrály lodě zásadní roli – například Master a Commander: Odvrácená strana světa,“ řekl výtvarník Rick Heinrichs. Největším kouskem byla výstavba lodi Bludný Holanďan, která je dlouhá 51 metrů a váží 420 tun.     

Při realizaci lodí štábu velmi pomáhaly vizuální efekty. Modely všech lodí byly převedeny do digitální podoby, tím pádem se zjednodušila komunikace mezi architektem a inženýry. „Náročné bylo dosáhnout určitého vzhledu a zároveň zajistit, aby loď byla opravdu použitelná. Musely být finančně dostupné, musely plavat na vodě a v neposlední řadě musely dobře vypadat,“ řekl Heinrichs.

Jack Sparrow - miláček dětí i intelektuálů

Jedním z hlavních taháků původního filmu byl neodolatelný herecký chameleon Johnny Deep v roli Jacka Sparrowa. „Nedokážu pochopit, jak se zrovna takové postavě podařilo získat si u diváků tak velkou oblibu. Stále mi to připadá šokující,“ řekl sám Deep a dodal: „Mým cílem bylo zahrát Jacka tak, aby imponoval malým dětem i otrlým intelektuálům z řad dospělých.“ To se mu povedlo.

Pro další hlavní herce Orlanda Blooma a Keiru Knightley zahrál první díl Pirátů z Karibiku v jejich kariéře zásadní roli. Díky němu se stali velmi vyhledávanými herci, ale i přesto Pirátům nedali košem ani v dalším pokračování.

První díl se stal obrovským celosvětovým hitem a jen v Americe vydělal přes 305 milionů dolarů, po celém světě pak 653 milionů dolarů. Byl také nominován na pět Oscarů, mezi nimiž nechyběla nominace na ocenění pro nejlepšího herce – Johnnyho Deppa. Uvidíme, jak si povede druhý a poté i třetí díl Pirátů z Karibiku…

Viděla jste první díl Pirátů z Karibiku?
Co nebo kdo vás ve filmu nejvíce zaujal?
Chystáte se do kina na druhý díl?

Reklama