Milá Meryl,

tak dneska ses se svým tématem výborně trefila do mé nálady. Venku je uplakané počasí a já mám nějakou melancholickou náladu. Nechápu proč - za pár hodin začíná víkend, měla bych si vítězně zakřičet a těšit se na procházku po lese, ale stejně se mi chce brečet. A když si pročítám příspěvky na Ženě-in, tak mi občas ukápne slzička.... ach jo, to zase bude odpoledne vysvětlování, co mi je, že jsem nějaká divná a proč mám rozmazanou řasenku..... No, někdy jsou chlapi dost natvrdlí, nechápou, že občas máme "své" dny mimo "obvyklý" termín.

Když jsem tak přemýšlela, který film mě vždycky  "dostane" a já si pobrečím, tak je to Vzkaz v láhvi. Viděla jsem ho poprvé, ihned co přišel do ČR do kin, potom ještě několikrát v televizi, a nakonec jsem si ho ještě koupila na videokazetě, abych měla asi opravdu jistotu, že si můžu poplakat kdykoli :-). Čím jsem starší, tím mě zfilmovaný příběh více dojímá (musím podotknout, že mi je "teprve" 25...), a někdy mám již zvlhlé oči po první půl hodině.

Nedávno jsem také byla v kině na filmu Hotel Rwanda. Je to film, který popisuje skutečný příběh jedné rodiny, která měla domov ve Rwandě a líčí situaci, která tam byla v roce 1994 - občanská válka. Než jsem šla do kina, věděla jsem, že to bude smutné, ale chtěla jsem vědět, co se tam opravdu stalo. Tenkrát mi totiž bylo 14 let, a i když jsem věděla, že je ve Rwandě občanská válka, blíž mě to moc nezajímalo. No, musím se přiznat, že v kině jsem byla stržena dějem, nejen, že jsem chvílemi napětím ani nedýchala, ale zároveň jsem brečela jako želva. Byla jsem tam s přítelem, který se mě v polovině filmu zeptal, jestli bych mu nemohla dát papírové kapesníčky - svůj kapesník už měl promočený od slz (většinou si hraje na drsňáka, proto jsem mu za jeho otázku byla moc vděčná, že v tom slzavém údolí nejsem sama). Ještě po skončení filmu jsme asi 10 minut seděli na sedadlech a nemohli jsme vstát. Vůbec jsem nechápala, jak se něco takového mohlo stát, když ve Rwandě byly v tu dobu mírové jednotky OSN a celý svět věděl o tom, co se tam děje.

Proto vřele doporučuji, ale jelikož vaše oči určitě nezůstanou suché, zásoba kapesníčků je nezbytná.....

Mimochodem, i Hotel Rwanda mám již na DVD, ale ještě jsem neměla odvahu se na něj v klidu domova podívat. Je to moc čerstvé....

Přeji všem krásný, ikdyž uplakaný den......

Smiskulinka

Milá Smiskulinko, tak na Hotel Rwanda se už nějakou dobu chystám. Prý je to opravdu velmi silný film. Nesmím si pak zapomenout hodně kapesníků... Moc děkuji za Tvůj příspěvek.

Krásný dojemný pátek všem přeje