k

Pokud toužíte po impozantní, překrásně kvetoucí rostlině, která je nenáročná na pěstování, zvolte kanu. Promění vaši zahradu, ale i balkon v kvetoucí oázu s exotickým nádechem.

Její název je dobře znám všem křížovkářům, ale možná málokdo ví, že její označení bylo odvozeno z řeckého kanna, tedy trubka – podle tvaru jejích květů. Přestože má v názvu indica, nepochází z Indie, ale z Ameriky, odkud byl první druh tohoto rodu dopraven do Evropy už v šestnáctém století.

Jak ji pěstovat

Kana nebo také dosna patří k hlíznatým rostlinám a vysazuje se až po zmrzlících. Náchylnost na mráz je snad jediná „vada“ na kráse této úžasné květiny. Poprvé jsem se s ní setkala před mnoha lety a od té doby nesmí chybět v mé zahradě. Dostala jsem pár výhonků od sousedky a zasadila je do staré pozinkované vany, kterou jsem naplnila kvalitní kompostovou zeminou smíchanou s pískem, a postavila na jižní stranu chalupy.

Ačkoliv jsem byla zahradnice s nevalnými zkušenostmi, kana se mi odvděčila překrásnými červenooranžovými květy, které „hořely“ na dálku jako vysoké louče. Přesně podle rčení Čím hloupější sedlák, tím větší brambory. :)

Ale teď vážně.

Poloha a nároky na vodu

Kany mají rády slunečnou polohu, pokud možno chráněnou před větrem. Jsou poměrně žíznivé, ale nic se nestane, když občas zapomenete, takže jsou vhodné i na pěstování na chatách a chalupách, kam jezdíte jen o víkendech.

Ačkoliv jsou velmi dominantní a často je vídáme v parkových výsadbách, daří se jim i v nádobách, takže si jimi můžete ozdobit balkon nebo terasu, kde vám vytvoří krásné zákoutí.

Kany jsou vyhledávané nejen pro pestrou škálu květů od bílých přes žluté, žíhané až po sytě červené, ale i pro obrovskou rozmanitost listů. Od světle zelených až po sytě vínovou.

k

Jak se o ni postarat přes zimu

Kvetou dlouho do podzimu, ale před mrazy je musíme chránit, jak bylo naznačeno v úvodu článku. Ze záhonu musíme vyjmout hlízy a uskladnit je v nemrznoucí místnosti jako třeba jiřiny. Pokud je pěstujete v květináči, můžete je jen seříznout a květináč přemístit do nezámrzného sklepa.

Na jaře je po zmrzlých mužích přesadíte do nové zeminy a můžete se zase těšit na expanzi květů a nádherných listů.

Máte zkušenosti s touto nádhernou květinou? Podělte se s námi o své fotky.  

Zdroj foto: wikipedia a www.garten.cz

Čtěte také:

Reklama