Zdá se, že šimpanzi bonobo, naši vůbec nejbližší příbuzní, si svou pověst mírumilovných milenců tak úplně nezaslouží. Dosud se mělo za to, že se věnují spíše sexu než zabíjení. Teď se ale ukazuje, že aktivně loví jiné opice.

 

Dosud se předpokládalo, že na rozdíl od kanibalistických" běžných šimpanzů bonobové loví jen malé hlodavce a veverky. Avšak dokonce i samičky, které ve skupině zaujímají vysoké postavení, byly viděny, jak v národním parku Salonga v Kongu loví opice. 
Tato zjištění jsou velmi důležitá pro výzkum mužské dominance, agrese, lovení a upevňování vztahů - dosud jsme si mysleli, že se v tomto ohledu šimpanzi a bonobové liší," řekl doktor Gottfried Hohman, který studii vedl. Dodal, že nová zjištění, k nimž Ústav evoluční antropologie v Lipsku dospěl, zpochybňují obecně přijímaný názor, že mužská dominance a agrese je přímo spojená s loveckým chováním.

Jak uvádí list Metro, bonobové se nám velmi podobají: Má se za to, že jsou to jediní tvorové kromě lidí, kteří provozují sex tváří v tvář. Mezi jejich další lidské" rysy patří i to, že po čtvrtinu času chodí vzpřímeni a dokonce i lidé vidí, jak jsou tváře trpasličích šimpanzů mezi sebou odlišné.
Bonobové, kterým se až donedávna říkalo trpasličí šimpanzi, užívají sex jako vřelý pozdrav i jako prostředek řešení konfliktů ve skupině. Jak samečci, tak samičky jsou aktivně bisexuální.

Ano, sexem lze řešit leccos.
J

Reklama