kančí na smetaně

Nedávno jsem od kamarádky dostala kančí kýtu. Co teď s ní? Přiznám se, že zvěřinu mám k jídlu moc ráda, ale s její přípravou zkušenosti nemám. Raději si na ni zajdu do dobré restaurace. Jenže takovéto dary se přece neodmítají. A všechno je jednou poprvé.

Kančí maso jsem naporcovala a uložila do mrazničky, a teď postupně vytahuji lákavé zvěřinové kousky a vymýšlím, co s nimi. První přišlo na řadu maso se smetanovou omáčkou a kořenovou zeleninou.
Maso jsem ale nejprve musela důkladně připravit.

Z množství receptů jsem si opět vybrala nápad Šárky Škachové na octové máslo.

Suroviny

kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel)
cibule
divoké koření (nové koření, celý černý pepř, bobkový list)
kus másla
ocet (na každých 50 g másla 2 rovné lžíce octa)
trochu cukru
1/2 citronu

Postup

Očištěnou kořenovou zeleninu nakrájíme na drobné kostičky, cibuli také. Ve větším hrnci si rozpustíme máslo, na které zeleninu vsypeme. Přidáme rozdrcené koření a pořádně orestujeme. Chutě a vůně se nám krásně propojí a už příprava tohoto mořidla vás navnadí na skvělou pochoutku.

Na konci přidáme trochu cukru, tím vytvoříme karamelovou příchuť.
Omyjeme polovinu citronu a nakrájíme na kolečka. Přidáme k restované zelenině. Nakonec přidáme ocet, který necháme trochu odpařit.

Touto zeleninovou směsí přelijeme maso, které jsme vložili do těsnější nádoby.

V tomto mořidle necháme tři až čtyř dny. Maso v ní pěkně zkřehne a bude se dobře péct a skvěle chutnat.

Maso bychom měli před přelitím octovým mořidlem se zeleninou nejprve prošpikovat slaninou. Já jsem měla maso již nakrájené na plátky, takže jsem je jen proložila kousky slaniny.

Po uležení pečeme maso do změknutí. Poté vyndáme ze zeleniny, kterou rozmixujeme a propasírujeme a následně dochutíme smetanou. Ještě povaříme. Zelenina nám omáčku dostatečně zahustí, není potřeba přidávat mouku!

Jako příloha jsou výborné hrníčkové knedlíky. Recept na ně najdete v našem článku o knedlících.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama