Kaktusy
Ač se to nezdá, kaktusy patří k rostlinám, které na nás mají blahodárné účinky. Podle projektu Plants for People jsou i ony vhodnými kandidáty na zlepšení pracovního prostředí v kancelářích. Není to jen neobvyklý vzhled a krása kaktusů, které přitahují pozornost mnoha lidí, ale také vyvolávají představy dalekých exotických zemí, a pomáhají nám tak vlastně ve velmi krátké chvíli koncentrovat naše myšlení nebo alespoň trochu relaxovat, nechat odpočinout mozku a zase se vrátit zpět do řešení každodenních pracovních problémů.
K jejich oblibě přispívá i fakt, že i na malé ploše můžeme pěstovat velké množství rostlin, můžeme k tomu využít i okenní římsy, které těmto suchomilným rostlinám dobře vyhovují a hlavně tam mají dostatek světla, které přímo milují.
Krásně vyniknou zejména ve skupinách. Větší exempláře můžeme umístit i samostatně a pak náležitě vyniknou barva, tvar a krása jejich ostnů. Protože kaktusy mají svůj specifický charakter, dají se velmi pěkně a nápaditě kombinovat s různými třeba i exoticky vyhlížejícími doplňky.

Fíkusy
Fíkusy jsou ideálními rostlinami do kanceláří, nemocnic, tedy prostor, které mohou někdy působit velmi neosobním dojmem a právě fíkusy jsou ideálními rostlinami do těchto míst. Všechny fíkovníky se velmi dobře hodí do skupin, větší exempláře vyniknou i samostatně. Jejich zelená barva uklidňuje, čím větší skupinka, tím lépe. Existují v mnoha formách, mohou být převislé, popínavé, stromkovité s velkými či drobnými listy. Fíkus benjamina je nejžádanější z malolistých druhů. Tento druh dorůstá při dobrých podmínkách poměrně velkých rozměrů, jeho lístky mohou být jasně zelené, ale i bílozelené či zelenožluté.
Vyžaduje světlé místo s pokojovou teplotou. V létě zaléváme dvakrát týdně, v zimě jen jednou. Rostliny by nikdy neměly zůstat stát ve vodě. V období růstu pravidelně každých čtrnáct dní hnojíme. Důležitá je také vlhkost vzduchu, proto pravidelně rosíme.
V rodině fíkovníků najdeme dříve velmi oblíbený F. elastica s velkými oválnými kožovitými listy nebo třeba také F. lyrata, který má tmavozelené zvlněné, lyrovité listy, které při dobrých podmínkách pěstování dorůstají téměř do velikosti tohoto dnes již téměř zapomenutého hudebního nástroje. Možná to bude pro mnoho i s podivem, ale některé fíkusy mohou být i plazivé, jako například F. pumila, který je možné pěstovat například v závěsném košíčku.
Zajímavým je jistě F. deltoidea, který roste velmi pomalu a v úžlabí jeho listů vyrůstají květy a poté dozrávají plody, které rostlinu zdobí.

Spathiphyllum (spatifylum)
Velké lesklé listy a bílé květy tvoří ozdobu této tropické rostliny pocházející z Kolumbie a Venezuely. Listy se v elegantních obloucích sklánějí od středu rostliny a křehké bílé květy vyrůstají vzpřímeně na dlouhých stopkách. Květy vydrží na rostlině velmi dlouho.
Tato rostlina miluje vodu a vyžaduje minimálně pokojovou teplotu. Pokud to dodržíme, odmění se nám svými květy po celý rok. Čím větší rostlina je, tím více květů tvoří. Přes léto ji umístíme na světlé až polostinné místo, v zimě na parapet, aby měla co nejvíce světla. Přes léto jí svědčí pokojová teplota v rozpětí od 18 do 25 °C, v zimě okolo 18 °C. Potřebuje dostatek vody, když v létě roste a kvete; do vody proto přidáváme každé dva týdny tekuté hnojivo. Rostlina má ráda vysokou vzdušnou vlhkost: je dobré její listy pravidelně postřikovat, květináč postavit na vlhké oblázky nebo ho vložit do vnějšího květináče s vlhkou rašelinou. Mezi nejkrásnější odrůdy, které jsou k dostání, patří ‘Alfa’ a ‘Sensation’.

Pokračování příště... a ani vašim nápadům nic nebrání