Nevím, jestli to chcete vědět, ale stejně vám to řeknu! Moje nejlepší dovolená byla a asi vždycky bude na Kanárských ostrovech. Zpočátku, když jsme s přítelem přijeli, jsem byla trošku zklamána. Vždycky jsem si „Kanáry“ představovala jako věčně zelené ostrovy, kde zelenavé listy palem sklánějící se do tyrkysového moře poskytují příjemný chládek nám, turistům z Čech. Vůkol poletují štěbetaví kanárci, zatímco my, turisté z Čech, v tom chládku odpočíváme, pojídáme paellu a pleteme věnce z orchidejí.

Již při příletu mě překvapila suchá krajina. Později jsem si uvědomila, že je to právě proto, že je zde tak slunečné a teplé počasí. A to bylo také jediné zklamání, které jsem zde zažila. Hned z ubytování jsem byla nadšená. Dvoupatrové bungalovy s prosklenými stěnami s výhledem na hotelový bazén … hmm, to si nechám líbit!

Byli jsme po cestě unaveni, a tak jsme se rozhodli, že si trochu pospíme. Překvapilo mě, jaký je kolem klid. Vzbudilo nás cinkání skleniček a veselý smích. Bylo sedm hodin večer a ostrované začali ožívat. Vstali jsme a vyšli do ulic. S tak příjemnou atmosférou, jaká všude panovala, jsem se tedy ještě nesetkala! Ulice byly plné rozesmátých, uvolněných lidí, z restaurací zněla horkokrevná španělská hudba a nám se málem chtělo tančit už na ulici!

Hned první večer se náramně vyvedl. V restauraci, kterou jsme navštívili, jsme se seznámili s pár Slováky, kteří zde trávili již druhý týden. Ti nás seznámili s několika místními a než dovolená skončila, měli jsme spoustu nových známých.
Druhý den jsme si půjčili auto a v následujících dnech projížděli okolí. Bylo to skutečně zajímavé, ostrov je prošpikován tunely a tunýlky, na kterých je nejkrásnější, že nikdy nevíte, kde vyjedete. Jeli jsme pustinou připomínající krajinu na Marsu, vjeli do asi kilometrového tunelu a vyjeli v rajské zahradě! Alespoň tak si rajskou zahradu představuji – uměle zavlažované údolí bylo plné svěžích zelených stromů a exotických květin. V jednom z kopců bylo dokonce vidět malá barevná políčka naskládaná na sobě jako pestrobarevná stavebnice. Políčka svědčící o alternativních zdrojích obživy místních obyvatel – pěstování květin. Celým údolím se linula omamná vůně a konečně jsem zaslechla i ty ptáky. Vjeli jsme do dalšího tunelu, znovu vyjeli v pusté krajině a vzrušeně se dohadovali, co nás asi čeká za dalším tunelem. Následující tunel ústil přímo do přístavu, který atmosférou připomínal Renoirova plátna z předminulého století – jedním slovem nádhera!

Místní obyvatelé také rozhodně stojí za zmínku – nejsou uspěchaní a stresovaní jako my. Jejich, snad heslem, je slůvko mañana (zítra). Dnes se budeme bavit, starosti necháme na zítra. Chvíli jsem se divila, jak zde vůbec mohou věci fungovat, když místní všechno odkládají „na potom“. Ale pak jsem to pochopila. Mañana je jen zaklínadlo proto, aby se řešilo jen to, co je skutečně nutné. Se spoustou věcí si vůbec hlavu nedělají a já jsem i za ten krátký pobyt zde zjistila, že na této životní filosofii rozhodně něco je. Proč si například lámat hlavu s tím, že u nás v bungalovu nefunguje elektrická konvička, když hned vedle, u velmi pohodových španělských sousedů mají tak výbornou kávu a tak rádi se s námi vidí? Kdyby všechno fungovalo jak má, ani bych se s nimi nepoznala.

Pobyt na Kanárských ostrovech je pro mě vždy balzámem na nervy. Když jsme se později s přítelem rozešli, jela jsem sem znovu. Bála jsem se toho, že mi to bude přítele připomínat, ale zdejší atmosféra zahladila můj splín do posledního zbytku, a já vím, že kdykoliv budu smutná a nebudu vědět kudy kam, stačí jen sehnat letenku na Kanárské ostrovy a po návratu už vše uvidím z té lepší perspektivy.

Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast – cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420 / 221969224 nebo +420 / 221969234  mobilní operátor 602313049  fax 224946391 nebo 224 948025.

Reklama