Jsou to teprve řádově desítky let, co Kanárské ostrovy slouží jako oblíbený cíl turistů především z Evropy, kteří si chtějí i v chladnějších měsících roku trochu prohřát klouby. :-) Ostrovy na severozápad od afrického kontinentu, které dnes správně patří ke Španělsku, mají však svou dlouho historii spjatou s původními obyvateli Guanči. Jestli se během své „válecí“ dovolené budete chtít také něco dovědět o dávných dějinách tohoto romantického souostroví, můžete navštívit některé ze zdejších muzeí.
Například na ostrově Gran Canaria je takových příležitostí setkat se s historií několik, ať už v hlavním městě Las Palmas, nebo v původním vesnickém prostředí. Jakási obdoba skanzenu je například nedaleko od Fatagy v Parque Rural de Ayagaures a nazývá se Mundo Aborigen. Více než stovka figurín oblečených do dobových kostýmů a představujících různé tradiční činnosti vás provede životem, jaký se zde žil kdysi. Jak fungovala společenská hierarchie, jak probíhaly náboženské rituály, co se vařilo a jedlo, to vše uvidíte doslova na vlastní oči. Také zde bylo zbudováno malé muzeum, kde jsou soustředěny vzácné archeologické vykopávky. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin.
Ukázkou tradiční kanárské architektury je Pueblo Canario, kde nechybí ani například slavné typické vyřezávané „kanárské balkóny“. Kromě obdivování kanárského stavitelství si můžete na náměstí poslechnout tradiční lidovou hudbu, nebo se v místní „putyce“ občerstvit pravým kanárským vínem nebo ochutnat nějakou kulinářskou specialitu. Také vás k návštěvě zve muzeum místního umělce Nestora de la Torre.
V hlavním městě Las Palmas si nenechte ujít Dům Kryštofa Kolumba (Casa de Colón), který je význačným kulturním stánkem už od roku 1951. Najdete zde mimo jiné museum se 13 výstavními sály, knihovnu a studovnu. Casa de Colón se nachází v historické čtvrti a sestává z několika domů, z nichž do jednoho údajně přišel Kolumbus při své první návštěvě ostrova požádat o pomoc při opravě své lodi. Otevřeno je od pondělí do pátku od 9 do 19 hodin, o víkendu od 9 do 15.
Muzeum Kanárských ostrovů (El museo canario) bylo založeno v Las Palmas v roce 1879 několika místními měšťany. Muzeum mělo už od počátku za cíl shromažďovat přírodní i archeologické bohatství ostrovů, stejně jako památky literární a kulturní. Dozvíte se zde mnoho především o původních obyvatelích ostrova a jejich zvycích od roku 500 př. n. l. až po 15. století. Otevřeno ve všední den od 10 do 20 hodin, o víkendu od 10 do 14 hodin.

Více informací žádejte na www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420 / 2 / 24 94 70 00 nebo +420 / 2 / 24 94 65 59.