To je ten nejznámější název, ale českých jmen si tyto chutné plody vysloužily hned několik. „Zahradní borůvky“, „Velkoplodé borůvky“, „Hroznovité borůvky“ nebo tedy „Kanadské borůvky“ – to jsou všechno názvy, se kterými se můžete setkat.

Rostliny můžete koupit zhruba 3 leté, což je také doba, kdy je nejlépe je vysazovat na stanoviště. Dorůstají výšky v rozmezí 1,20-2,20 metru.
Vrchol plodné sezóny je u 4-6 letých rostlin, ale plodí i více než 30 let. Celková životnost celé rostliny je udávána na neuvěřitelných 110 let.

Výběr rostlin
Pozor musíte dát na koupi levných a prakticky bezcenných semenáčů. Tyto rostliny plodí až po dlouhých letech, navíc plodů je žalostně málo a jsou malé, takže dejte jednoznačně přednost dražším, vegetativně množeným rostlinám, které vás oblaží plody již prvním rokem. Pokud není rostlina již seřezaná, pak ji o několik pupenů zkraťte. Tak, aby na jedné větvičce bylo asi 5 pupenů.

Vhodné je mít v blízkosti jinou odrůdu borůvek pro dokonalé opálení. I tzv. „samosprašné“ odrůdy mají mnohem vyšší výnosy v přítomnosti „souseda“. A to i v případě, že informační cedulka na rostlině hlásá, že to není třeba.
Pokud se chcete rozhodovat i mezi odrůdami, zde jsou některé jmenovitě. Rozděleny jsou podle doby nástupu zrání. Mezi rané patří např. Goldtraube, Record, Rancocas, středně rané jsou Bluecrop, Blueray, Berkeley, Pemberton, Spartan, Zuckertraube aj. Mezi pozdější odrůdy patří např. Herbert, Jersey, Darrow aj.

Podmínky pro růst
Světlo: Je jim skoro jedno, zda rostou na plném slunci či v polostínu. Rozdíl je pouze ve sklizni. V plném slunci je sklizeň dříve, plody jsou aromatičtější a sladší. V polostínu dozrávají zhruba o týden až dva později a plody mají nižší obsah cukrů.

Vlhkost: Vyhovuje jim vysoká půdní vlhkost. Prakticky to znamená, že by neměly nikdy úplně vyschnout. Na sušších stanovištích je tedy v době nasazování plodů a jejich dozrávání nutná pravidelná zálivka.

Vlastnosti půdy
Důležitým kritériem pro úspěšné pěstování borůvek je půdní kyselost. Borůvka vyžaduje kyselejší půdu. Tedy žádné přídavky omítky nebo vápníku. Potřebnou kyselost zařídíte přidáním hrabanky nebo rašeliny. Patří navíc k rostlinám citlivým na vápník a chlór. Proto jim příliš nesvědčí zálivka vodou z kohoutku. Vhodnější je změkčená voda nebo voda dešťová.

Hnojení
Hnojení je nejlépe nechat na odborně připravených směsích přímo pro borůvky. S úspěchem lze ale také použít hnojivo pro azalky a rododendrony, které má podobné složení. Každopádně je důležité, protože nároky borůvky na půdní výživu jsou vysoké. Vhodné je tzv. „startovací hnojení“, tedy dávka hnojiva při výsadbě. Dále je potřeba přihnojovat 2x za vegetační období, nebo se řiďte pokyny na konkrétním hnojivu.


Přezimování
Borůvky jsou vysokomrazuvzdorné rostliny, ale přece jen je lepší je řádně zazimovat překrytím kořenového balu hrabankou nebo mulčovací kůrou vzhledem k faktu, že koření velmi mělce.
Což je také důvod, proč bychom nikdy neměli borůvky okopávat nebo příliš rýpat v zemině v jejich bezprostřední blízkosti.

Plody
Plody jsou uspořádány v hroznech po 6-13 bobulích. Stejně jako postupně rozkvétají, tak postupně i dozrávají, takže z jednoho keříčku lze mít až 3-4 sběry. Nesklízejte je předčasně, pak ztrácejí charakteristickou vůni a chuť.
Sklízet můžeme někdy zhruba od poloviny července do poloviny srpna.
A celková sklizeň? Uvádí se výnos v rozmezí 2,5-10 kg z jednoho keře v závislosti na velikosti a stáří keříku.


A co na podzim?
Kromě klasického zazimování, tedy obalením nádoby, pokud borůvku pěstujeme hrnkově, vhodným izolačním materiálem, případně pokrytí kořenného systému mulčovací kůrou, zhruba 5 let starou borůvku prvně řežeme. Pak opakujeme každé 2-3 roky, kdy odstraňujeme staré vyžilé větvě a podporujeme růst mladých výhonků.

Máte s kanadskou borůvkou také nějakou zkušenost???
Nebo dáváte přednost těm z lesa?

Reklama