Také si z dovolených vozíte kamínky? Já ano. Abych ještě víc zatížila zavazadla, táhnu s sebou plnou tašku oblázků. Večerní procházky po pláži nebo výlety do přírody mi prostě nedají, podlehnu okouzlení a hladká krása, barevnost nebo zvláštní žilkování kamínku mi nedá a v tu chvíli vím, že je prostě musím mít doma. Vyhýbám se dotěrným otázkám: „Co s tím budeš dělat?“ Je to přece „památka“. Jenže co s nimi pak? Přecpat květináče? Už v nich přece jsou kamínky z předešlých dovolených! Přesto se dají využít. Třeba jako:


Těžítka
Na vyrobení těžítka z kamene nepotřebujete žádnou zvláštní fantazii. Ostatně má své nepopsatelné kouzlo, když necháte děti, aby kamínky pokreslily. Stačí fixa, vodové barvy, tempery a bezbarvý lak, kterým posléze celou parádu zafixujete. Na kamínky se dá také dobře uplatnit ubrousková metoda. Z vrchní potištěné strany ubrousků či papírových kapesníčků vystřihnete nebo vytrháte motiv, který se vám líbí, přiložíte na očištěný kámen, přetřete lepidlem a po zaschnutí opět přelakujete bezbarvým lakem. Není nic prostšího. Když si dáte tenhle malý suvenýrek na pracovní stůl, určitě se vám zlepší nálada pokaždé, když na něj pohlédnete.

Tužkovník
Někdo se nedrží při zemi a při pláži a vyrazí hledat ke skalám nebo si zaloví u mořského dna. Taky jste narazili na úžasné kameny plné děr, které přímo svádí k tomu zapíchnout do nich tužku či propisku? Ani s výrobou tužkovníku se moc nenadřete. Nejobtížnějším krokem je kameny zbavit nánosů a nečistot, o které nestojíme. Ideální je formaldehyd, do kterého kameny na nějakou dobu ponoříte. Pokud jej nemáte, postačí povařit je v octové vodě nebo ve vodě s přípravkem na praní. Pozor! Pokud můžete, čiňte tak mimo byt. Vůně, co bude linout, není vůbec příjemná. Osvědčí se i obyčejné Savo – důkladně kámen vydezinfikuje. Kámen můžete ponechat v jeho přírodní kráse, nebo se znovu nabízí jej na závěr přelakovat bezbarvým lakem. Pak už budete potřebovat jen pár tužek, per či propisovaček. Děti si na svých psacích stolech někdy vyrobí „ježka“ z barevných pastelek.

Rámeček
Náročnějším, ovšem ne nezvládnutelným tipem, je výroba rámečku. Předpokladem jsou opravdu malé oblázky a ne obří balvany. Budete potřebovat obyčejný rámeček. I ten, co už jste dávno chtěli vyhodit. Povrch rámečku odmastíte, oblázky poskládáte dle své fantazie a přilepíte vteřinovým lepidlem. Nezapomeňte na ochranné rukavice a houbičku. Lepidla stačí jen troška a každý kamínek trochu přitlačte, aby dobře držel. Lepidlo by se nemělo dostat do spár, které vznikají mezi jednotlivými oblázky. Počkáte, až lepidlo řádně uschne (můžete mu pomoci fénem), přistoupíte ke spárování. Spárovací hmotu či sádru rozmíchejte v doporučeném poměru (hmota by měla mít podobnou konzistenci jako zubní pasta, a pokud ji chcete barevnou, může se obarvit pomocí akrylové barvy). Na řadu přicházejí ochranné rukavice. Spárovací hmota (sádra) se totiž nejlépe nanáší a roztírá prstem ruky. Po chvíli zasychání odstraníte přebytečnou hmotu vlhkou houbičkou a výrobek necháte několik hodin pořádně zatvrdnout. Až si do takového rámečku dáte fotku z dovolené, zajásáte a možná propadnete lítosti, že jste si nepřivezli oblázků víc.


Dekorace
Nemusíte je nijak upravovat, poslouží vám dobře jako dekorace. Možná je necháte jen tak rozložené na poličce a občas vezmete některý do ruky, abyste si se zavřenýma očima připomněli klidnou, slunečnou atmosféru prázdnin. Třeba si dáte práci a kamínky propašujete do velké lahve od vína, kterou jste si z dovolené přivezli také. Možná je dáte do skleněné mísy. Možná je dáte do ošatky spolu s mušličkami. Možná je rozložíte na tácek, zamícháte mezi ně čajové svíčky, zapálíte je večer v koupelně a ponořeni do voňavé koupelové pěny budete myslet jen na samé pozitivní věci. Nebo je podobě uložíte na stůl a u dobrého vína zavzpomínáte na dovolenou. Anebo je přidáte k těm loňským oblázkům a budete z nich mít jen obyčejnou radost.

Vozíte si kamínky nebo mušličky?
Používáte je k výzdobě?
Nebo je po nějakém čase tiše vyhazujete?
Líbí se vám kamínkové dekorace?
Kam je dáváte? Máte je i na zemi?

Svěřte se, zda jste kamínkové jako já. Jen na okraj, já ponechávám kamínkům svou původní krásu, bez úprav...