Nedávno jsem vytáhla své staré plesové šaty. Trochu mi zatrnulo, když jsem si uvědomila, nejen jak je to dlouho, ale také jak moc se změnil styl oblékání. Ano, asi to je i tím, že před rokem 1989 jsme si moc nemohly vybírat a šaty nám po nocích ušila šikovná tetička, nebo v lepším případě levná krejčová.

Když jsem se pak koncem roku dívala na taneční soutěž StarDance, nevím, zda jsem víc litovala toho, že neumím tak krásně tancovat, nebo vědomí, že si zřejmě nikdy neobleču tak krásný model.

Kamila Vodochodská - Kamila Vodochodska Fashion Concept s.r.o., www.kamilavodochodska.cz

Návrhářka, stylistka a módní kouč Kamila Vodochodská, jež vystudovala Textilní a oděvní návrhářství se zaměřením na technologii a design, reprezentuje stejnojmennou módní značku, se řídí mottem „Design je opak chaosu“.

S její prací jsem se setkala při focení módních fotografií a hned jsem věděla, že je to ta pravá, kdo nám může poradit, jak se vystrojit na ples, abychom se cítily jako královny. Zaujala mě její pečlivost a preciznost, s jakou se věnovala každému detailu. Jako kouzelnice dokázala z na první pohled nezajímavého kousku vyčarovat elegantní záležitost s živelným ryze ženským šmrncem.

Kamilo, jaký je hlavní rozdíl v plesových šatech dnes a dejme tomu před pětadvaceti lety? Dá se to nějak stručně vystihnout?
Móda se vyvíjí neskutečně rychle, mění se každým dnem, popsat tedy ve stručnosti rozdíl 25 let módního vývoje je podle mě úkol hodný Herákla (smích).

  • Podíváme-li se na tento vývoj s nadhledem a možná trošku povrchně, tj. bez sociokulturních vlivů, pak určitě vidíme zásadní rozdíl v materiálech.

V dnešní době již není problém sehnat kvalitní materiály nejrůznějšího složení, barev, struktur, tisků, o kterých jsme dříve neměli třeba ani ponětí, že existují.

Velmi rychle jde také kupředu vývoj textilních technologií, dnes již není nemožné mít šaty z vláken, která budou na první pohled zcela klasická, ale v tmavých prostorech budou uvolňovat světlo. Můžete mít také materiály z vláken, která bez jakéhokoliv vašeho přičinění poznají, že jste ve stresu a začnou uvolňovat uklidňující např. levandulové aroma apod.

Promiň, že skáču do řeči, ale to bych potřebovala (smích).
Bohužel zde musím zklamat, protože tato záležitost se objevuje zatím pouze v pánském šatníku byznysmenů. Ale pevně věřím, že se s tímto trendem budeme setkávat častěji. Netvrdím tedy, že by byla nabídka luxusních materiálů na našem území neomezená, avšak jsou možnosti objednat si krásné látky ze zahraničí, nebo si je vybrat přímo na zahraničním veletrhu.

  • Rozdíl je samozřejmě i ve zpracování a tvorbě samotné.

Technologie jdou stále kupředu, jsou možnosti citlivějšího zpracování a odborníci v tomto oboru dokáží skutečné zázraky. Přístup ke klientovi je již též postaven, alespoň v kvalitních módních ateliérech, spíše na návratu k prvorepublikovému osobnějšímu pojetí, vysoké péči, vnímání a naslouchání přáním a požadavkům klienta.

To, že se vyvíjí trendy a s nimi siluety šatů, je samozřejmé. Ale trendy - to už je jiné téma, na delší povídání.

Kamila Vodochodská - Kamila Vodochodska Fashion Concept s.r.o., www.kamilavodochodska.cz

Krásně se to poslouchá, a i když jsem nebyla milovnice tanečních, skoro bych dnes v nějakých krásných šatech, o kterých tu mluvíš, vyrazila a zažila znova sladkých sedmnáct. :-) Ale k dnešní době. Mě osobně překvapily dvě věci. Za prvé prý dívky (aspoň v Praze) chodí do tanečních bez garde. Za druhé jsem si všimla, že se nosí dle mého názoru celkem netradiční - často upnuté modely. Sukně by se měla přece hezky otáčet? Kdy jindy si děvčata mohou tímto způsobem užít svoji ženskost, když ne při tanci? Co si o tom myslíš ty?
Ženskost je krásná věc, ale každý ji může spatřovat v něčem jiném. Každá žena je velmi specifická a každá může vyniknout ve zcela odlišném modelu. Proto bych netlačila ženy a dívky davově do rób s širokými sukněmi. Je přece tolik možností, jak být krásná, jedinečná a cítit se pořád „ve své kůži“.

  • Samozřejmě každé ženě se zachvěje romantická dušička při pohledu na pohádkovou rozevlátou róbu - ani u mě tomu není jinak (smích).

Ale na druhou stranu musím třeba já též brát v úvahu svou menší postavu (necelých 165 cm) a dát si jako prioritu proporční řešení modelu, které mi pak optickou korekturou přidá naoko pár centimetrů krásy navíc.

Otázka garde podle mého názoru není v dnešní době příliš aktuální. Mladé dámy jsou mnohem samostatnější a emancipovanější než dříve. Pokud na ples dorazí v doprovodu některého z rodičů, nebude nejspíš v dnešní době zastávat úlohu garde, ale budou si chtít ples také krásně užít jako společenskou událost, kdy oni sami můžou také zazářit. Jenom na tuto sezónu jsme zrealizovali pro „garde“ nespočet krásných, moderních a velmi svěžích rób.

No jo, časy se mění. A my s nimi... Co bych si tedy měla obléknout, kdybych se i přesto chystala někam do společnosti, třeba do divadla, nebo na nějaký významný večírek, abych se cítila dobře?
Určitě bych nedoporučovala stále - i přes častou kritiku - se objevující a bohužel asi nekonečně oblíbené sukně v podobě šlehačkových dortů a nepadnoucí, nic netvarující korzety, které dívkám jednoznačně spíše ubližují.

  • Rada je jednoduchá - méně je někdy více. Volte jednodušší modely, které dobře padnou, z luxusního materiálu. Doplňte je o zajímavé šperky, myslete také na originální psaníčko a boty - aby vše ladilo.

K tomu si nechte vytvořit sofistikovaný, ležérní účes a budete vypadat i cítit se skvěle. A hlavně - volte barevnost! Nezasekněte se na černé, přestože ve správně zvoleném střihu a celkovém stylingu může být bezesporu famózní. Můžete si vybírat z neskutečně široké škály barevných tónů, tak si to užívejte, ať zazáříte.

  • Stejná rada platí i pro maminky, nebojte se barev, přestože černá se vám může zdát seriózní a příhodná, přidá zbytečně roky. V blízkosti obličeje může zvýraznit vrásky a ubere ženskost.

Ne vždy mohou půjčovny nabídnout takové střihové a originální řešení modelu, které si představujete. Svěřit se do rukou odborníka a nechat si poradit, i v takové věci, jak se správně obléci, není přece ostuda. Kolikrát se není třeba bát ani finanční nedostupnosti, jak si mnozí myslí. Investice do kvalitního a originálního modelu se vám navíc vyplatí.

Kamila Vodochodská - Kamila Vodochodska Fashion Concept s.r.o., www.kamilavodochodska.cz

Ano, o tom jsem se také již nejednou přesvědčila. Jak postupuješ ty, když si k tobě přijde žena nechat ušít šaty, třeba na ten ples. Vyptáváš se jí hodně? Jak moc o ní potřebuješ vědět? Nepředpokládám, že jen vezmeš míry?
Samozřejmě při první konzultaci proběhne poměrně rozsáhlý výslech (smích). Potřebuji zjistit to, co často ani samotná klientka na počátku neví. Konzultujeme prvotní vizi modelu, na jakou příležitost je určen, jaké barvy, linie, materiály by byly vhodné, jaké střihy a technologie použít, aby daly co nejvíce vyniknout křivkám či naopak jiné tvary malinko skryly.

Konečná podoba modelu se vyvíjí a piluje v průběhu nejen konzultace, ale také následných zkoušek, při kterých mi klientka dá do sebe více nahlédnout, a já pak mohu hledat cesty, jak vytvořit ten správný jedinečný model právě pro ni. Model již od samotného prvopočátku navrhujeme včetně výběru materiálu tak, aby se nám podařilo držet' cenu dle klientkou stanoveného rozpočtu.

Samozřejmostí je také závěrečná stylingová péče, doladění celého outfitu - od možnosti konzultace s hair-stylistou, make-up artistou, výběru vhodných šperků, obuvi a psaníčka či druhé vrstvy - tj. kabátu, peleríny apod.

Úplně jsem se zasnila. Zní to velmi lákavě. Přesto, co bys poradila ženám, které umějí dobře šít a chtějí se pustit do vytvoření díla vlastními silami?
V dnešní době je technicky dobře zvládnuté řemeslo - alespoň pro mě osobně - velkou hodnotou, kterou umím ocenit. Je to však jen jedna složka. Dalším důležitým bodem je znalost proporčních úskalí každé postavy, tj. pokud se chystáte realizovat model sama pro sebe, pak alespoň svého tělesného typu, znalost vhodného střihu, textilní zbožíznalství - tj. jaký materiál se ke zvolenému střihu hodí, optické kouzlení s barvami a co dokáží, atd.

Osobně doporučuji nechat se inspirovat nesčetným množstvím modelů, které dohledáte na internetu, poradit se ohledně materiálu v některém ze specializovaných obchodů s látkami, i když ne vždy je bohužel specializace personálu zaručena. A pak jít s radostí tvořit.

Kamila Vodochodská - Kamila Vodochodska Fashion Concept s.r.o., www.kamilavodochodska.cz

Ty sama máš ráda interaktivní design, tvoříš oblečení a doplňky, které se dají dobře kombinovat a využít pro více příležitostí. Je možné prozradit nějakou takovou fintu našim čtenářkám?
Ráda tvořím věci nadčasové, ženské, tak aby zapadaly do konceptu, kterým vzdělávám klienty v oblasti fashion coachingu, tj. že nejdůležitější je kvalitní obsah šatníku z hlediska basic oděvů. Mezi ně například patří i LBD (little black dress - malé černé) či v nadřazené linii i plesová róba a s tím související doplňky pro dosažení glamour vzhledu. Proč ale nespojit koktejlky a plesový model v jeden? Mám ráda variabilitu a dosažení z mála velkého účinku a efektu. Proto také často tvoříme pro klientky modely dvoudílné, kdy ani při detailním pohledu není poznat, jak lze z krátkých šatů přidáním dílu navíc udělat model s vlečkou.

Vždy je vhodné přemýšlet nad tím, aby se model vám ani okolí rychle neokoukal, nebyl příliš obyčejný, přehlédnutelný, ale ani nad míru honosný, neboť na plesy do Státní opery, Rudolfina, na Žofín či Pražský hrad asi nechodí žádná z nás příliš často.

Tak myslím, že mé dotazy jsou vyčerpány. Děkuji za rozhovor a přeji, ať z tvého salonu odchází hodně spokojených žen.

Kamila Vodochodská - Kamila Vodochodska Fashion Concept s.r.o., www.kamilavodochodska.cz a info@kamilavodochodska.cz +420 728 36 89 36

Přečtěte si také:

Reklama