Kamila mohla po letech strávit Vánoce s otcem. Přesně řečeno po 23 letech. Vypadá to, jako by s otcem nekomunikovala nebo žila na druhém konci zeměkoule. Ale skutečnost byla úplně jiná. Jejich kontaktu až hystericky bránila její matka.

tata

Rodiče se jí rozvedli, když jí bylo 21. Nepřekvapilo ji to. Ti dva se k sobě nikdy nehodili, byli jak voda a oheň. Tatínek kliďas, mírný ke všem, neměl rád konflikty a vyhýbal se jim, jak jen mohl. Maminka byla přísná, hašteřivá, na všem a na všech hledala chyby.

Kamily se rozvod moc nedotkl. Měla vlastní život. Bydlela se svým manželem a s rodiči se stýkala jen občas. Sama říká „jen když to bylo nutné“. Když se blížily vánoční svátky, maminka je pozvala na Štědrý den. Nechtěla ji nechat samotnou a s manželem se dohodli, že pozvání přijmou. Plánovali si, že druhý den navštíví Kamilina otce, a pak pojedou k manželovým rodičům.

Netušili však, co nastane. Když se mamince svěřili, že následující den budou u otce, narazila kosa na kámen. Vyčetla Kamile, jak jen může navštívit někoho, kdo ji po letech manželství opustil, nikdy se o rodinu nestaral a ještě prý vypráví všem na potkání, že za rozvod může ona. A jestli prý k otci půjde, ať už jí nechodí na oči. Kamila věděla, že pravdou je to, že tatínek odešel a podal žádost o rozvod. Další důvody byly nesmyslné.

Po velké hádce se nenechala zviklat a tatínka s manželem navštívili. Matka s ní několik měsíců nemluvila. Bylo pro ni jednoduché zjistit, kdo k bývalému manželovi chodí – bydlela v protějším domě. Stejná situace se opakovala i příští rok. Pak to Kamila vzdala. Zkoušeli s manželem maminku pozvat k sobě domů, ale to ona odmítala. Stejnou nabídku udělali i otci, ale řekl jim, že nechce, aby měli potíže. Chodil o holích a připadalo mu nedůstojné plahočit se někam za roh, aby mohl nastoupit do auta své dcery. Navíc Kamilu prosil, ať si s ním nedělá starosti a sama sobě nepřidělává problémy.

A tak se svátky odehrávaly jen u matky, i když ne vždy na Štědrý den. Věděli, že matka si sedne k oknu a bude se následující dny dívat, jestli náhodou nejdou naproti. Kamila se s otcem stýkala během roku, ale i to matce vadilo. Jako by měla šestý smysl, když přijela Kamila za tátou, matka jí to pak vyčetla. Styk s tátou nakonec skončil jen u telefonátů. Nechtěla poslouchat dokola křik a výčitky, kdyby ho navštívila.

Situace se změnila až před posledními Vánocemi. I když tak, jak si to Kamila nepředstavovala ani v nejhorším snu. Maminka na konci listopadu zemřela. Byla už delší dobu nemocná a Kamila ji navštěvovala. To, že se otci vyhýbala, aby se nemusela hádat, si uvědomila i po matčině smrti. Místo, aby za tátou hned zašla, volala mu až následující den. Přitom mohla jen přejít ulici a říct mu osobně. Měla v sobě zakódováno, že protější dům je tabu. Pak přišly vánoční svátky. Byly smutné, ale konečně je mohla v klidu strávit s otcem. Povídali si celé hodiny. Kamila ho bude moci zase navštěvovat bez toho, aby sledovala okno naproti.

Ale za jakou cenu?