Kamilovi byla již krátce po narození diagnostikována dětská mozková obrna. I přes tuto neurologickou diagnózu, která mu způsobila ochrnutí pravé strany těla, chodil do běžné základní školy a po ukončení střední školy začal pracovat ve veřejné správě. Ve svých 30 letech se přihlásil na dálkové studium na vysokou školu v oboru financí a později veřejné správy, kterou i úspěšně dokončil.
Kamil se popral se svým údělem a rozhodl se pomáhat ostatním, které postihl podobný osud jako jeho samotného. V roce 1995 spoluzaložil v Ostravě Spolek zdravotně postižených občanů a jejich přátel. Pro jeho členy organizují volnočasové aktivity včetně rehabilitačních pobytů. Kromě toho stále pracuje na Úřadě městského obvodu Ostrava-jih.

Když se mu před sedmi lety narodil syn Vojta, rozhodl se vyměnit invalidní vozík za speciální skútr pro lidi s tělesným postižením. Na rozdíl od běžného invalidního vozíku má skútr velký prostor mezi sedadlem a řídítky, kam si může Kamilův syn vlézt, a společně mohou vyrazit na nákupy, do kina, kamkoliv se jim zlíbí. Kamil má tak možnost Vojtu odvézt ráno do školy, ale i cestovat.

Problém nastal ve chvíli, kdy starý skútr náhle vypověděl službu, a Kamil tak musel co nejdříve sehnat peníze na nový. Na tento typ pomůcky však není žádný sociální příspěvek. Obrátil se na několik nadací, ale finanční podpora, kterou potřeboval, by vyžadovala dlouhá jednání. Rozhodl se proto vyzkoušet půjčku přes Zonky a půjčil si od lidí. Sdílel svůj příběh a za neuvěřitelné 3 dny od schválení žádosti získal potřebnou sumu. „Nyní když dostanu dar z nějaké nadace, mohu jej použít na splátku, a to bez poplatku. Skútr překonává lehčeji bariéry a nerovnosti na cestách. Společně s Vojtou jsme již dvakrát navštívili krásné řecké pláže. Letecká přeprava skútru i následný pobyt byl bezproblémový,“ dodává spokojeně Kamil.

Zkušenosti, které Kamil takto získal, ale i ze své praxe ve veřejné správě, aktivně sdílí s členy Spolku zdravotně postižených občanů a jejich přátel. Pomáhá jim, jak využívat možnosti moderní doby, ale i jak se vypořádat s administrativními nástrahami u žádostí o příspěvky na zdravotní pomůcky.

Spolek zdravotně postižených občanů a jejich přátel
Spolek funguje již od roku 1995 a sdružuje zejména mladé zdravotně postižené lidi s tělesným handicapem. Členy se ale mohou stát i příbuzní či občané, kteří by rádi pomohli zdravotně postiženým. Organizuje pro své členy nejen aktivity, ale například jim i radí, jak správně žádat o sociální příspěvek na zdravotní pomůcky.
Kontakt: Ing. Kamil Třos, mobil:  732 860 782, e-mail: szpoajp@seznam.cz

Můžete si u nás přečíst i jiné příběhy:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama