Sotva dvacetiletý hudební skladatel, Vincenzo Righini, který v sedmdesátých letech 18. století působil v Čechách, dal tímto dílem Praze jednu z prvních oper o Donu Giovannim (Donu Juanovi, chcete-li), a to plných jedenáct let před Mozartem. Spíše než o opeře je však lépe mluvit o hře se zpěvy, v níž jsou mluvené dialogy protkány áriemi a sbory, jež odkazují k tradici benátské goldoniovské komické opery. Konečně i autor libreta, toho času básník vídeňského dvorského divadla, Nunziato Porta, hojně čerpal z Goldoniho komedií. Vzniklo tak originální dílko − Don Giovanni na způsob harlekyniády či komedie del arte.

Komedie del arte je veselohra s pevně určenými typy postav, které charakterizují společenské vrstvy a ukazují lidské vlastnosti, které karikovali. Bohatě se používají masky a typickou postavou je harlekýn. Režisérka Hana Burešová pojala hru velmi neotřele a originálně. Na jeviště postavila ještě jedno menší jeviště, na kterém se odehrával děj. Kolem tohoto jeviště umístila šatnu herců, a tak diváci mohli alespoň trochu nahlédnout do dění za kulisami při představení.

Oponu menšího jeviště tvořil obraz brněnského Petrova na pozadí přímořské krajiny, i v dalších scénách bylo vidět, ze kterého města divadelní soubor je. Ve scénách z měšťanských domů se objevil na scéně brněnský drak a Arlecchino, sluha Dona Giovanniho, sem tam spadne do rázného brněnského hantecu.

Don Giovanni Tenorio je známý bezcharakterní svůdník, každá žena musí být jeho. V souboji o Donnu Annu zraní jejího otce, komtura, ten později na následky zranění umírá. Dívka se rozhodne smrt svého otce pomstít. Don Giovanni se schová ironicky na hřbitově, kam se Donna Anna uchýlila modlit se za svého otce. Don Giovanni pozve sochu komtura na večeři, tu má zařídit v hostinci jeho věrný sluha Arlecchino. Jednou z nejvtipnějších scén představení je právě večeře. Arlecchino se při plnění úkolu zamiloval do hostinské Coralliny a předvádí se před ní. V této scéně nechala režisérka ukázat své herce něco z klaunovského umění. Kamenný komtur na večeři přijde. Celé divadlo se chvěje pod jeho kroky a až v zádech mrazí, když komtur promluví. Komtur nemůže jíst pozemské lahůdky, a tak pozve Dona Giovanniho na svou večeři...

Diváci se velmi bavili, ale zda bude hra oceněna se dozvíme až na závěrečném galavečeru. O pořadí inscenací rozhodují dvě poroty odborná a studentská složená ze studentů Filosofické fakulty Univertizy Karlovy v Praze.

Pobavit se můžete i o přestávce. Ve foyer divadla vystavuje své kreslené vtipy Vladimír Renčín.

Režie: Hana Burešová j.h.
Hrají: Igor Ondříček, Viktor Skála, Jan Apolenář nebo Jan Mazák, Ladislav Kolář, Alena Antalová, Irena Konvalinová, Ivana Vaňková nebo Zuzana Kyseľová, Alan Novotný, Helena Dvořáková, Pavla Ptáčková a Michal Nevěčný  

 
Reklama