Kámen je nádherný přírodní materiál. A to neříkám proto, že jako absolventka „šutrárny“ miluji všechny šutry. Z každé dovolené jich tahám kila. Doma po zemi se mi válí obrovské oblázky, no spíš oblazy, místo stojanu na kytky mám dekorativní pískovcový profil a zase jsem se na stará kolena vrátila k sekání jako ke koníčku.

Ale to jen tak na úvod. Dnes nechci psát o kamíncích, kamenech, šutrech a balvanech, které nacházíme v přírodě, ale chci vám přiblížit kámen jako stavební nebo obkladový materiál.

Kámen v bytě? Někomu se možná zdá příliš studený, neosobní a staromódní. Kámen máme spíš spojený se starými domy a chalupami, kde bývaly kamenné podlahy, kamenná futra, parapety nebo kamenem obložený krb.

Ale kámen začíná pronikat i do moderních interiérů. Co byste třeba řekly takovéto onyxové stěně?

Kámen

kámen v bytě

kámen v bytě

 
Onyx je vysoce ceněn již od starověku, kdy byl využíván především k výrobě šperků a liturgických předmětů.  Moderní doba přináší moderní způsoby těžby, díky nimž je možné získat i velké hladké plochy tohoto vzácného materiálu, což jej předurčuje k využití v oblasti interiéru. Jeho výjimečné vlastnosti, k nimž patří především průsvitnost a propustnost světla, dokážou vytvořit unikátní a neopakovatelné instalace. Onyx nabízí široké spektrum tónů od hnědé přes medovou, bílou, zelenou až po rudou. Každý blok je unikátní co do intenzity odstínu, žilkování, velikosti zrna a stupně krystalizace. Nejčastější využití nachází jako prosvěcovaný obklad baru, vany, či stěny obývacího pokoje.

Onyxové stěny na obrázcích jsou opravdu výjimečné a luxusní a jsou realizovány pouze na zakázku. Tomu také odpovídá cena: Od 39 000 Kč za m2. Ale když uvážíte, že je to polodrahokam..

Foto: Los Kachlos

Reklama