Po rozloučení s Havají na vás čeká prostřednictvím Petry Lamlové další cestovatelský unikát. Jak už sám titulek napovídá, podíváme se tentokrát do Kambodže, země mnoha protikladů.

Moji přátelé přišli s dalším cestovatelským návrhem: Kambodža. Kdybych jen tušila, jaké mě tam čeká dobrodružství…

Kambodža, země Angkoru

část první

Náš přílet do Kambodži začal opravdu „dobře“. Přišla sms: „Zůstaňte na letišti, vyzvedneme vás, nejezděte do hotelu, hotel není!“
Bohužel na podzim roku 2011 zasáhly Kambodžu a část Thajska největší záplavy za posledních 50 let. (Později byl evakuován i Bangkog, ale to už jsme byli v bezpečí ČR.) A do toho přijíždí naše malá česká skupinka…

Přátelé, kteří dorazili do Kambodži o den dříve, nás na letišti vyzvedli, protože museli najít jiný hotel. Náš hotel, který jsme měli zarezervovaný už z ČR, byl totiž pod vodou.
Po pětadvacetihodinovém letu to byl trochu šok. Když  leje (ale opravdu leje) a vy se brodíte po kolena ve vodě do hotelu.

Nejprve jsme se ubytovali, osprchovali a vyrazili jsme do města na večeři. Bylo mi divné, proč máme v hotelu každý připravené hotelové žabky, přece si nebudeme ničit vlastní. Prvních pět minut řešíte, co všechno v té vodě asi plave, čím vším je kontaminovaná. Co to je za divný teplý proud, kterým právě procházíte na křižovatce, z jakého kanálu to asi jde… Když si představíte, že Kambodža má cca 14 milionů obyvatel a z toho cca 10 milionů z nich nemá toaletu, tak vám není moc dobře.
Nicméně, přeci nejsme žádné „fajnovky“ a trochu více vody nás nerozhází!

Hned druhý den jsme se vydali na jedno z nejkrásnějších míst na světě: Angkor. Kulturní památka, archeologické naleziště, které bylo od 9.–15. století hlavním centrem Khmérské říše. Khmerská říše byla jednou z nejbohatších zemí světa a město Angkor v té době největším městem na světě s rozlohou přes 400 km2. Nejznámější je majestátní chrám Angkor Wat, ale nádherné jsou i další památky, kterých je tam přes tisíc.

Angkor Wat všechny převyšuje. Je opravdu obrovský, ale především neuvěřitelně zachovalý. 190 metrů široký vodní příkop, který ho obklopuje, nedovolil okolní džungli, aby ho pohltila jako třeba nedaleký Ta Phrom.

Dalším cílem naší cesty byl chrám Bayon z 12. století. Kamenný chrám, třicet sedm věží s vytesanými tvářemi, nám opravdu učaroval.

Další z chrámů, který patří ke komplexu Angkor, se jmenuje Baphuon. Tento chrám zničila džungle a války, nicméně v roce 1960 jej začali Francouzi dávat dohromady. Obří puzzle, které obsahuje přes 300 tisíc kamenných bloků. Celý chrám se rozebral, chybějící bloky se dohledaly a celé se to opět dalo dohromady. Trvalo to dlouhých 16 let, ale výsledek je unikátní. Posuďte sami.

Poté jsme pokračovali na další chrám, ze kterého jsem byla úplně unešena - Ta Prohm. Ale ten už si necháme zase na příště.
Petra

kolo

Příště: Chrám Ta Prohm, jezero Tontlé Sap a Rudí Khmérové

Přečtěte si také:

Reklama