Kamarádství začíná většinou v domě nebo ulici, tvoří se na různých školách, internátech, kolejích, později v zaměstnání nebo v panelácích. Já nejvíc vzpomínám na spolužačky na základce. Měly jsme tajný klub, scházely jsme se každý týden v kůlně a nikomu jsme to nechtěly prozradit. I po více jak třiceti letech se každoročně sejdeme a pokecáme, i když je to problém, protože nebydlíme v jednom městě. Jedna z těchto kamarádek, Lenka, byla ta moje opravdová. Když jsme šly ze školy, koupily jsme si gumového hada v cukrárně a rozdělily jsme si ho na půlky. Pak jsme ho strašně dlouho ujídaly na rohu ulic, kde se naše cesty k domovu rozcházely, a přitom jsme kecaly o všem možném, co jsme prožívaly. Myslím, že právě k tomu dobré kamarádky jsou, aby se měl komu člověk svěřovat se svými láskami a jinými tajemstvíčky. Jenže každá jsme šly na jinou střední školu a scházely jsme se už jen o víkendu.
Největší zlom v kamarádství holek nastává, když se vdají. Lenka mi ani neoznámila, že se bude vdávat, ale ona byla trochu praštěná, protože to málem neoznámila ani rodině. Taky se odstěhovala do jiného města, ale občas jsme si zavolaly a sem tam i navštívily. A tak to pokračuje dodnes.
Nějaká dobrá kamarádka na pokec mi dlouho chyběla. Ale byla jsem slepá, bydlela přímo v našem vchodě. Jenže jsme byly příliš zaměstnány svými rodinami. Takže po mém rozvodu a odchodu jejího manžela do důchodu na jeho rodnou chalupu jsme si začaly pomáhat, radit si, vychovávat naše stejně staré syny. Vůbec nevadí, že je o 10 let starší. Když je mi smutno, seběhnu do prvního patra, uvaříme si čajíček a probereme, co je potřeba.  Marta má hodně známých i zkušeností, takže poradí, kde sehnat řemeslníka, dopravu, jak vyřídit příspěvky na dítě, daňové přiznání, rozvod, kolikrát poradí zadarmo líp, než nějaký drahý právník. Já jí zas pomohu s problémy s počítačem, jejímu synovi s učením. Je to prostě zlatá kámoška a jsem moc ráda, že ji mám.
Bonda


Milá Bondo,
tak vida, pod svícnem bývá tma. Často se lidé míjejí a přitom by si mohli rozumět. Chce to také trochu štěstí a vy jste ho měla

Reklama