woman

Když se nad nimi zamyslím a podrobím přísnější kritice, zjišťuji, že opravdové kamarádky, za které bych dala ruku do ohně (a troufám si říct, že i ony za mě), mám jen tři. Každá je trochu jiná.

S jednou se vídám poměrně často. A když není čas, alespoň si voláme. Probíráme spolu život. Od běžných „prkotin“ co na sebe či jakou barvou vylamovat byt, až po složité vztahové záležitosti. Téhle kamarádce se můžu s důvěrou svěřit s jakýmkoliv problémem a vím, že spolu najdeme řešení. Je upřímná, pragmatická a dokáže se na věci dívat s nadhledem a bez zbytečného sentimentu. Kdykoliv jsem dala na její radu, nikdy jsem nelitovala.

Druhou kamarádku znám jen krátce, ale brzy jsme si padly do oka. Poslední dobou na sebe nemáme moc času, tedy spíš já na ni, ale když se sejdeme na kafe nebo na skleničku, probereme spolu kde co. Knížky, filmy, divadlo, práci, vztahy. Přes všechny trable, které ji v životě potkaly (nebo možná právě proto), je to velmi silná a dominantní žena, která mě vždycky dokáže povzbudit a zvednout sebevědomí.

S třetí kamarádkou se znám nejdéle. Už od školy. Když jsme se obě vdaly a měly malé děti, naše přátelství to ještě utvrdilo. Společně jsme jezdily na prázdniny, o Vánocích nebo Velikonocích jsme pořádaly „dětské večírky“, při kterých naše ratolesti tvořily, lepily, malovaly, stříhaly a my klábosily. Byly to moc krásné časy. Ale jak už to chodí, děti odrostly a o naše dýchánky přestaly mít zájem. A tak se i s kamarádkou vídáme jen zřídka, ale i tak o sobě víme, že jedna druhou nenechá ve štychu, když bude potřebovat pomoc.

A to je vlastnost, která spojuje všechny mé kamarádky a vystihuje nejlépe podstatu slova kamarádka.

Další věcí, která spolehlivě ověří dobrou kamarádku, je upřímnost. Zatímco si nejsme jisté, že nám zrovna ty nové džíny nedělají velký zadek, protože manžel či přítel si netroufne vynést soud nahlas a kolegyně v práci si to spíše sdělí šeptem, kamarádka si rozhodně servítky nebere. A to se netýká jen našeho vzhledu, ale i vtahů, práce, výchovy dětí a já nevím, čeho všeho.

Někdy vám to možná naservíruje ve formě jedovaté poznámky, ale stále je to lepší než falešné pochlebování, tolik typické pro pseudopřítelkyně.

woman

A jsme u nich. Jen si vzpomeňte na své školní „kamarádky“. Kolik takových, o kterých jste si myslely, že jsou opravdové, prošlo vaším životem a ony vás zradily, pomluvily, nebo vám dokonce přebraly kluka?

Možná jste se setkaly s typickou podobou dívčího pseudopřátelství - s kombinací „krásná-ošklivá“. Méně atraktivní dívka těžila z takového vztahu tím, že se dostala do zorného pole kluků, které by jinak neměla šanci zaujmout. No a krasavice vedle ní vynikla jako blyštivý šperk. Na podobném principu fungovala i dvojka „hloupá-chytrá“, „drzá-nesmělá“. Na první pohled se to zdá ponižující, ale byl to oboustranně výhodný svazek, který mohl fungovat.

Patřila jste někdy do podobné kamarádské dvojice? Dostala jste se někdy do situace, kdy jste musela vzít za vděk i pseudopřítelkyní?

Co říci závěrem? Věřím, že se vám dnešní téma zalíbí a že se rády pochlubíte svými kamarádkami, neboť bez nich by bylo smutno na světě. Jsou naší vrbou, zrcadlem, jsou naším lékem proti osamělosti. A i když nás někdy pěkně štvou, zuby nehty se bráníme je odstřihnout, protože čím jsme starší, tím víc ubývá příležitostí k navazování nových přátelství.

Tak si chraňme ty „staré“ i ty současné pravé kamarádky jako oko v hlavě, a těm pseudo nedovolme, aby nám ubližovaly víc, než je zdrávo.

Co vy a kamarádka? Co vás dalo dohromady? Máte nějakou už od dětství? Stále se stýkáte, nebo o sobě jen víte? Co spolu řešíte? Pohádaly jste se někdy do krve? Kvůli čemu nebo komu? Kolik máte pseudokamarádek?Jak jste je odhalily? Odpustily jste jim?

Napište nám své názory, postřehy a příběhy, pošlete třeba foto na:

redakce@zena-in.cz

Nejzajímavější odměníme pěknými dárky!

Reklama