Všechny mámy chtějí dát svým dětem to nejlepší, o tom není sporu. A kojení patří mezi činnosti, které jsou pro miminko jednoznačně přínosné. Jak to ale je u starších dětí? Je dobré kojit pětiletého předškoláka?

Ze svého okolí znám pár žen, které své děti kojily hodně dlouho. Vzpomněla jsem si na ně, když jsem nedávno ve vlaku potkala dvě známé - povídaly si o jakési kamarádce Ivaně, matce tří dětí. A nutno říct, že o ní nemluvily zrovna pěkně, spíš ji lidově řečeno „drbaly“. Nechápou totiž, proč ještě kojí svého pětiletého syna.

boy

Přečtěte si také:

Povídání o Ivaně

„Ivana je zvláštní žena. Patří mezi takzvané přírodní matky, aspoň to o sobě říká. Je s dětmi doma už asi dvanáct let, běhá kolem nich, pořád vymýšlí nové recepty, pěstuje domácí zeleninu, zavařuje... Na tom samozřejmě není nic špatného, každý si to dělá po svém, jak mu to vyhovuje.

Co ale nechápu, že vlastně celých dvanáct let nepřetržitě kojí, všechny děti strašně dlouho. Jejímu nejmladšímu synovi Kájovi už bylo pět let a pořád běhá za mámou, aby se napil z prsu. Nepřipadá mi to normální, vždyť kluk už půjde v září do školy! Co bude dělat? Zavolá mámě, aby ho přišla nakojit? Vždyť by se mu spolužáci smáli, kdyby se o tom dozvěděli...

Některé ženy to podle mě s kojením přehánějí. A to nejsem žádný odpůrce kojení, obě svoje děti jsem kojila do jejich roku a užívala jsem si to. Ale tohle? Dítěti už to nic nedá, vždyť po tolika letech snad v mléku už ani nemohou být žádné prospěšné látky, ne? Podle mě je to spíš oboustranná závislost, která dítěti škodí. Ivana se prostě nemůže smířit s tím, že jí synek vyrostl a snaží se ho k sobě ještě nějak připoutat.“

Není to potřeba

Lékaři i odborníci se shodují, že kojení je zdravé, a pokud to jde, měly by ženy plně kojit do šesti měsíců dítěte. V pěti letech už to ale nutné není.

„Z hlediska výživy je důležité kojit do jednoho roku, do dvou let je to také dobré. Potom už ale dítě mateřské mléko nepotřebuje, záleží tedy na rozhodnutí matky, zda chce pokračovat. Já osobně myslím, že v pěti letech dítěti kojení nic nedá, naopak může v něm podporovat nezdravou závislost na matce,“ říká dětská lékařka Hana Svobodová.

A co si myslíte vy?

Další články v magazínu:

Reklama