Když se s ním seznámila, tak o jeho manželce nic netušila. Jevil se jako svobodný muž, který s ní trávil spoustu času. Zamilovanost byla oboustranná a při pohledu na ně by jim člověk záviděl. Renata zářila a byla snad poprvé díky nabyté lásce šťastná.
Vztah plynul, trávili spolu hodně času včetně víkendů, a tak uběhlo pár jejich šťastných měsíců.
Pak v příběhu sehrála roli náhoda. Renata potkala svého milého s jinou a on dělal, že ji nevidí. Když na něho začala mávat, vehementně jí posunky naznačil, ať jde dál a nevšímá si ho. Později jí přiznal, že je pět let ženatý a že má dvouletou dceru.
Renata zjistila, že je těhotná. On se k tomu vyjadřoval velmi zmateně a mluvil o velké lásce a také o tom, že se rozhodně rozvádět nehodlá. Ale že Renatu velmi miluje.
Rozhodování o tom, co bude dál, bylo jen na ní. Trvalo jí jen pár dní, než došla k závěru, že interrupce je pro ni jediné řešení. Neměla kde bydlet, byla velmi mladá a bez prostředků. Nejhorší na věci bylo, že byla stále zamilovaná.
Po interrupci jsem ji jela vyzvednout do nemocnice. Stála před šedou budovou Vinohradské nemocnice a on ji držel za ruku. Když mne viděli, oběma se očividně ulevilo. Rychle se rozloučili a ona nasedla do mého auta. Vyprávěla mi, že říkal, jak je mu líto, že si to dítě nenechali. Čistě emotivně, jelikož nikdy z jeho strany nepadla zmínka o zabezpečení, přiznání otcovství či jakékoli jiné praktické poznámce k věci.
S odstupem času se zdá, že se rozhodla správně. Co myslíte?
Já bych to nezvládla. Na potrat bych nikdy nešla, ale co já vím……….
Spíš jsem měla to štěstí, že jsem ho nikdy podstoupit nemusela. Na rozdíl od Renaty jsem nikdy nevynechala antikoncepci. Možná proto, že by případná interrupce byla pro mne otřesnou zkušeností a postinterrupční syndrom by mne neminul. Zde se používají i výrazy jako „zabití nenarozeného dítěte“ anebo „vražda“. A to jsou pro mé svědomí příliš silné pojmy.
A co se o postinterrupčním syndromu můžeme dále dozvědět?
Mnohé ženy si tento problém samy sobě vysvětlují slovy : "Snadnější je zápasit s následky interrupce, než zápasit s životními těžkostmi po narození dítěte". Těhotná žena, která své těhotenství neakceptuje, si často říká: "No a co, možná půjdu na interrupci, a může to vůbec mít za následek nějaké psychické problémy? Lékařské určitě mít nebudu, když půjdu k dobrému odborníkovi. Ale kdybych to dítě porodila například po znásilnění, nebo kdybych porodila nemocné dítě, nebo kdybych porodila desáté dítě, nebo když porodím dítě svobodná - to bych měla takové problémy, že se jim raději vyhnu." A rozhoduje se pro interrupci.
A jaké jsou symptomy postinterrupčního syndromu?
Z patnácti uvedených symptomů, které uvádějí odborníci jsem pro vás vybrala následující -
DEPRESE
Deprese je častým příznakem postinterrupčního syndromu. Může způsobit selhání imunity..
VINA
Vina je zkušeností přirozenou a biologickou. Může zabránit opakování tragických událostí a vést ke smíření. Není to milý pocit, ale může být znamením rozvoje člověka.
POSTOJ PŘEHNANÉ PÉČE
Když druhé dítě (předpokládejme, že první bylo odstraněno) onemocní, pociťuje matka přehnanou obavu o jeho zdraví, neboť ví, že již dříve ztratila jednoho potomka. Tvoří se postoj přehnané péče. Dítě takové matky často říká: "Vím, že mě máma miluje, ale já to necítím..."
PSYCHOSOMATICKÉ NEMOCI
Následkem interrupce mohou být ženy postiženy mnoha psychosomatickými nemocemi, jako je anorexie, bulimie, astma, revmatické záněty kloubů. Ve výročí potratu často pociťují (bez organických příčin) bolesti prsů a břicha.
PORUCHY V SEXUÁLNÍ SFÉŘE
Žena mající zkušenost interrupce často přestává (manželsky) žít s otcem dítěte a obviňuje ho. Stejně často upadá do promiskuity - do neuspořádaných náhodných pohlavních vztahů. Podvědomě touží znovu otěhotnět, aby si dalším dítětem nahradila to, které ztratila interrupcí.
ROZPAD SVAZKŮ
Mnoho žen vydíraných partnerem se rozhoduje pro interrupci, aby si partnera udržely. Avšak 80 % svazků se rozpadá jako důsledek interrupce. Pod vlivem biologických impulsů navazuje žena další sexuální svazek, často s mužem, který ji stejně tak nepodpoří.
Názor zkušeného psychologa na tento syndrom
Kvůli snaze o objektivitu uvádím i názor psychologa Henryho Davida, který je konzultant Světové zdravotnické organizace a koordinoval řadu výzkumů v oblasti rodiny a plánovaného rodičovství v mnoha zemích světa.
„Ve skutečnosti nic takového jako postinterrupční syndrom neexistuje. Podle mé zkušenosti většina žen, které podstoupí interrupci, prožívá spíše pocit úlevy. Nejtěžší je pro ženu období rozhodování, v této době skutečně prožívá velký stres. A je jen velmi malé procento žen, které mají po podstoupené interrupci nějaké vážné psychické problémy.
V otázce interrupce se podle mě jedná v první řadě o problém osobního hodnotového systému. Nikdo nemůže přesně vědecky dokázat, kdy život začíná, a já si zcela jednoznačně myslím, že by v prvním trimestru těhotenství měly mít ženy svobodu se rozhodnout, jestli dítě chtějí, nebo ne."
Na mezinárodním kongresu na téma "Psychologické následky interrupce", který proběhl před několika lety v Římě byl obrázek od malířky, která podstoupila interrupci . Tento obrázek je pro mnohé zosobněním postinterrupčního syndromu:
- Portrét ženy z profilu, která v místě, kde se má nalézat mozek, měla namalovanou dělohu a v ní dítě. To dítě bylo rozkouskované, ale bylo možné rozeznat jednotlivé
části jeho těla.
Máte zkušenost s interrupcí? Jak se postinterrupční syndrom projevil u vás?
Zdroje – Psychologie dnes 02/2001, Henry David
Sdružení Virtus (zabývá se morální a etickou výchovou)
odkaz - http://www.virtus.jesenicko.net/hlavni.html
Nový komentář
Komentáře
Dobrý den,
píšu zrovna článek o postinterrupučním syndromu, a tak jsem se chtěla zeptat, jestli by se našla nějaká žena, co si tím prošla (nebo právě prochází) a byla by se mnou ochotná udělat krátký anonymní rozhovot přes email. Myslím, že by to čtenářům pomohlo alespoň trochu pochopit, jak se taková žena cítí. Pište mi prosím na email: rozhovorVK@seznam.cz . Děkuju.
mysak: hm..a já znám dvě ženy, které i po dvaceti letech tvrdí, že by neměnily. Byly na interupci. A dokonce i v opici, když dojde na ta nejupřímnější sdělení, jsou přesvědčeny, že udělaly dobře. Souhlasím s nimi - pro ně to byla ta nejlepší varianta.
Je dost smutné, že tady většina lidí dává pohodlnost matky nad život dítěte. Je tolik bezdětných, kteří by si miminko rádi a vzali a dali mu svoji péči. Mám dvě známé, které otěhotněli mladé, obě si dítě nechaly a jsou šťastné a neměnili by. Asi to měli trochu těžší, ale byly statečné a nevzdaly to hned na začátku.
FAXÍK: Vidíš a mě by právě zajímalo, jak bys ty pocity shrnula do jedné holé věty. Škoda, že s tím nemáš zkušenost. Velká škoda.
naštěstí nemám s interupcí žádnou zkušenost
mám kamarádku která byla na interupci a pak u ní došlo k těm depresím a víčitkám.Naštěstí už to je lepší. Ale měla by každá žena která to podstoupí mít u sebe kamarádku která ji podrží a podpoří....
Někdy se těžko hledá jiné řešení. Já si zatím myslím, že bych na interrupci nešla (dneska, v mém věku, v 17ti asi jo), ale člověk nikdy neví, do jaké situace se dostane.
Ono s tou antikoncepcí to není vždycky tak skvělé, jak už někteří naznačili.
má sklony k depresi, byly by to kruté časy, kdyby na inter. došlo, ale člověk si někdy nevybere a "sytý hladovému nevěří".
man-mimo: To by ses divil, jak dítě otce vnímá a potřebuje!
Střelec: a znáš snad někoho kdo nejezdil?
Střelec: hele, obě děti jsem tak první týden koupal jenom já, potom většinou já
To jen k té pohodlnosti a strachu z malého tvorečka (ten měla tchýně) Ale to nic nemění na tom, že kdybych se objevil až po roce, tak by to dítěti asi vůbec nevadilo.
Rozhodnutí o podstoupení interupce je hrozné. Ale nejhorší jsou jistě výčitky svědomí, nejen v době, kdy se žena pro tuto možnost rozhodne, ale jistě i později.
Nikdy jsem díky bohu nemusela takovéto rozhodnutí udělat
. Ale musí to být velice těžké
Držím palečky všem kterých se to týká
Kdysi jsem dostala žloutenku typu B/ od mámy, té žloutenku napíchli při operaci srdce/. Tou dobou jsem brala HA už 2 roky a měla jsem stálého partnera. Potom jsem HA brát nemohla. Nedá se říct, že by partner odmítal kondomy, ale prostě s nimy nefungoval. Kdybych tenkrát otěhotněla...Chci tím říct, že každá z nás nejspíš někdy byla blízko takovému rozhodnutí. Neodsuzuju ženy, které zvolí potrat, ale vadí mi, když nám do toho kecaji chlapi. Hlavně ty mizerové z církve. Žádný chlap takovou situaci nikdy neřešil a nejspíš řešit nebude, proto by měli nechat volbu na ženách.
Fionna: ale to neznamená, že by kvůli dětem museli manželku odkopnout
Někdy si ji nechají až do smrti ....... většinou vlastní
Fionna: já se nevyjádřil úplně přesně, a on asi taky ne. Nedá se říct, že by neznamenaly nic. Spíš je to asi tak, že muži nemají těm nemluvným a "nepohybujicím se" dětem co dát. Prostě, děti nějaký čas po narození tátu FYZICKY nepotřebují (a vlastně ani nevnímají). Ale buď klidná, časem pro ně děti začnou znamenat víc, než nějaká manželka
Tento syndrom jsem si prožila před 25 lety a je to má nejhorší vzpomínka v životě,na kterou velmi nerada vzpomínám.
Regina: a co jsi chtěla? Aby Ti nařídil, jak se máš zachovat? Asi bych se zachoval stejně. Jen s tím, že bych manželku podpořil, ať už by se rozhodla jak chtěla. (což byl možná i váš případ)
Ale co, aspoň si můžete zanadávat
Jo, holky, pro muže je dítě dítětem až když se narodí. No, spíš o něco déle
Hmmmm .... teď koukám, že to asi vyznívá trochu jinak, než to myslím
Kocicka: Já to vím - protože mě naši chtěli.
Párkrát jsem již nevěděla zda nebudu muset a vždy jsem se rozhodla, že ne! A takové to odůvodnování...at jdou vsichni k sipku! BUd se chránit kdyz nechci deti a nebo nes....! Vy víte, proč zrovna vy jste se narodili?
I když jsem měla 2 děti v 19 letech s dvouletým odstupem,jít na potrat mě nenapadlo ani v těch 17 letech.Bylo to sice náročné,ale nikdy jsem nelitovala,že jsem si zkrátila mládí.Budu alespoň mladá babička.
Potraty ale neodsuzuji.Každý má právo rozhodnout se sám.