Bylo nebylo, začínaly dřív pohádky. Jenže to se už dneska nenosí. Hitem moderní doby je aktuálnost, s nějakým bylo nebylo u táborových ohňů... ehm, u kavárenských stolků, hospodských stolů či v internetových diskusích, neuspějete. A tak se začíná jinak. Kamarádce mé kamarádky se stalo... To jednou známý povídal, že jeho tchyně... Znáš Ferdu od vedle? Tak manželovi jeho dcery... A následuje příběh. Zaručeně pravý a pravdivý. Jinak řečeno, urban legend.

Lidová slovesnost
Není tomu zas tak dávno (ne, tohle není urban legend), kdy vyšla sbírka takovýchto příběhů (více o ní zde) – mýtů nové doby. V poslední době se však urban legends dostávají i pod drobnohled odborníků. Vždyť je to vlastně současný folklór a důkaz, že lidová slovesnost ještě zcela nevymřela. Ba naopak, pěkně se nám rozvíjí.

Hloupý Honza a Kostěj Nesmrtelný
Na těchto příbězích, vyprávěných z úst do ucha, posílaných na internetu, ale leckdy i převzatých novinami nebo dokonce televizním zpravodajstvím, lze nádherně demonstrovat, čeho se dnes bojíme, po čem toužíme, kdo jsou naši hrdinové, Hloupí Honzové a Bajajové a kdo naopak zlí čarodějové a Kostějové Nesmrtelní. Některé urban legends jsou, stejně jako některé pohádky, čistě lokální, jiné se v těch či oněch obměnách vypráví prakticky po celém světě. Ono už sám pojem urban legends je značně mezinárodní a odborníci ho do češtiny většinou nepřekládají.

Čeká nás seriál!
Jak vidno z předchozího, zkoumání urban legends spadá do oblasti folkloristiky a neméně do sféry sociologie. V následujících dílech našeho kratičkého seriálu tedy zabrousíme právě do těchto vod a podíváme se na urban legends okem trochu kritickým – některé z nich totiž mají reálné základy, u jiných je znám konkrétní autor a další... Inu, ty vychází z fantazie nás všech. A stačí ucho jen trochu cvičené a brzy se naučíte je poznávat ve vyprávěních vašich známých i v novinových titulcích.

A pokud znáte nějakou zajímavou urban legend a chtěla byste se o ni podělit s ostatními čtenářkami ženy-in, případně si ji nechat „vysvětlit“ od odborníka, z jehož práce budu čerpat, pošlete mi ji na e-mail ivana.kuglerova@zena-in.cz. Třeba pomůžete k zaznamenání dalšího mýtu :).

S využitím prací Martina Buchtíka.

Máte ráda pohádky? Patříte ve společnosti spíše k vypravěčům, nebo k posluchačům? Kolik si myslíte, že znáte urban legends?

 

Reklama