spok.jpg
Foto: Shutterstock

Černá sanitka
Příběh o černé sanitce je pravděpodobně celebritou mezi městskými legendami. Svého času byla skutečně velmi populární. Vyprávěl o tom, že po městech po nocích jezdí černý vůz, ve kterém sedí posádka číhající na mladé lidi a větší děti. Ty pak měly být chyceny, uspány a následně usmrceny a jejich orgány jsou dále prodávány na západ za účelem prodeje. Jako inspirace této historky bývá uváděn německý film Kandidáti života a smrti z roku 1979 a podle všeho se nezakládá na pravdě.

Kdybys rozsvítila, zabil bych Tě taky
Opět jedna legenda z kategorie hororových. Dvě studentky sdílící jeden pokoj na vysokoškolské koleji se rozhodnou trávit večer po svém. Jedna zůstává na pokoji a druhá odchází s přítelem do přilehlé hospůdky. V pozdních nočních hodinách se ovšem vrací zpět na pokoj, aby si vzala věci a mohla tu noc přespat u přítele. Vzhledem k tomu, že z přikryté postavy v druhé posteli usoudila, že její spolubydlící dávno spí, ohleduplně nechala zhasnuto a pouze ve skříni po tmě nahmatala svoje věci. Ovšem když se druhý den vrátila zpátky na kolej, našla ve svém pokoji v posteli ubodanou spolubydlící a na svém stolku nápis: „Kdybys rozsvítila, zabil bych tě taky.

Nikdy se neobjevil žádný důkaz, že by se tento příběh skutečně odehrál, kolem roku 1999 se ale vyprávěl snad po celé republice. Jasným důkazem jeho smyšlenosti je fakt, že se nikdy nepodařilo lokalizovat, na které koleji se příběh odehrál. Vždy se jen říká: „To na jedné koleji…“

Tato legenda má dokonce několik variant, ve kterých se předává dále. Jedna z nich hovoří o osamělé dívce na pražských kolejích Hvězda, která čeká na svoji spolubydlící, až se vrátí ze schůzky s přítelem. Únavou usne, a vzbudí ji až podivné zvuky zpoza zamčených dveří pokoje – strašidelné škrábání a sténání. Strachy se schová do skříně, kde stráví celou noc. Když ráno otevře, spatří před dveřmi pokoje ležet zakrvácenou mrtvolu své spolubydlící. Její nehty a konečky prstů jsou rozškrábány do krve, jak se škrábáním na dveře snažila marně přivolat pomoc své kamarádky. Tradiční lístek s obligátním vzkazem od vraha leží nedaleko.

Žiletky v tobogánech
„Dobrý den, nedávno jsem slyšel od známého o žiletkách v tobogánu v pražském aquaparku, je to pravda? Že prý jednoho člověka nakrouhaly jako mrkev!“ Objevuje se v jednom diskusním fóru na internetu. Tento nepravděpodobný a nikdy nedokázaný příběh se měl odehrát (jako většina městských legend) na různých místech. V Praze, v Čestlicích nebo na koupališti na Kladně. Základ této legendy je pravděpodobně v poplašné zprávě pocházející z Itálie, kde koloval zvláštní příběh o šílenci, který na veřejných koupalištích umisťuje žiletky do tobogánů. Jeho motivace zůstávala ovšem nevysvětlená. Legenda byla přiživována pravděpodobně díky kronikám tajemného Jacka Lametty, autora, který informoval o několika podobných případech na okraji Říma v létě 1983. V českých luzích a hájích byly bohužel tyto příběhy záměrně připisovány etnickým menšinám a měly jednoznačně xenofobní podtext.

O muži, kterého znásilnil bezdomovec
Na odlehčenou si uvedeme i některé nehororové, ba naopak humorné příběhy. I když tomu nadpis zrovna neodpovídá. Například především ve východních Čechách kolovala historka o partě kluků, kteří se vsadili, že jeden z nich strčí hlavu to kontejneru na tříděný odpad. Jeden z odvážlivců tak díky vidině tučné výhry sázku splnil. Ovšem záhy nemohl hlavu z kontejneru vyndat. Kamarádi dotyčného se vydali pro pomoc a ubohý mladík byl mezitím díky hlavě zachycené v kontejneru a neschopnosti se bránit znásilněn sexuchtivých bezdomovcem.
 Od roku 1996 se ­podle etnologa a specialisty na folklor Petra Janečka rozšířila legenda nejen po celém tuzemsku, ale i za hranice.

„Dokonce tvrdili, že vás viděli jet pozadu!“
Končit se má vesele, a tak tu máme městskou legendu, která se často dává k dobru na nejrůznějších večírcích ve chvíli, kdy už se něco popije. Jedná se o příběh rozjařené party, která se s nějakým tím promile v žilách vracela z divokého večírku. Díky povznesené náladě je nenapadlo nic lepšího než vyzkoušet, zda se po kruhovém objezdu dá jet i pozadu. Jenže co čert nechtěl, nabourali do dalšího auta. Celá posádka je logicky strachovala, co tomu řekne přivolaná policie a jaký malér bude z toho, že řidič není zcela střízlivý. Ovšem podle legendy k nim přistoupil strážník a podívá: „Hoši, jeďte, ti v tom druhém autě byli silně pod vlivem marihuany. Dokonce tvrdili, že vás viděli na tom kruháči jet pozadu.“

Samozřejmě se tento příběh s největší pravděpodobností nikdy neodehrál a působí značně nedůvěryhodně, ovšem v kuloárech veselých mejdanů se udržel mnoho let.
 
A jaká je vaše oblíbená městská legenda? Znáte nějakou další?

Čtěte také:

Zdroje: Top trendingČerná sanitkaSvětové legendy - IS JAMUVražda na koleji - Pravda nebo mýtus?Pragamagdiskuzní fórum PoraďteGoethe