Je leden, blíží se čas pololetních vysvědčení a pro žáky devátých tříd také rozhodování, na jakou střední školu nebo učební obor podat svoji přihlášku.
Bohužel stále platí zákon, dle kterého může žák podat přihlášku pouze na jeden vybraný obor a čekat, zda bude mít štěstí a na vybranou školu se dostane, nebo v případě zamítnutí čekat, na jaké škole a v jakém oboru zbude místo.
Co všechno rodiče vycházejících žáků čeká?
Základní škola rozdá žákům brožury se seznamem škol a jimi nabízených oborů a následně většina škol zprostředkuje žákům formou dnů otevřených dveří prohlídky budov, učeben a míst určených k vykonávání praxí. Zástupci středních škol hovoří nejen s žáky, ale i s rodiči a snaží se svoji školu doporučit.
Z jakých škol mohou zájemci vybírat?
Soukromá škola:
Klady Zápory
Větší pravděpodobnost přijetí Placení školného
Individuální přístup k jednotlivci Možnost úpadku školy s rizikem nevrácení plateb
Mnoho mimoškolních aktivit
Státní škola:
Školné zdarma Větší počet uchazečů
Větší výběr škol Přeplněné třídy
Zajištěná školní praxe
Dalším rozhodnutím bude, zda střední škola, nebo učební obor.
Vše závisí na prospěchu žáka a jeho hodnocení, které mu vystaví třídní učitel na základní škole.
Protože letos mnoho škol upouští od přijímacích zkoušek, bude právě na školní hodnocení kladen důraz.
V nabídce najdete střední školy s maturitou i bez maturity, učební obory tříleté i dvouleté.
Také obory pro velmi prospěchově slabé žáky a žáky vycházející z nižších ročníků. Školy pamatují i na zdravotně postižené děti nebo jedince s lehčím zdravotním omezením.
Většina škol je připravena i na žáky ze vzdálenějších nebo špatně dostupných měst a obcí a nabízí pro své studenty ubytování na internátech, stravování celodenní nebo formou obědů.
Některé školy nabízejí možnost získání řidičského průkazu, praxe a semináře v zahraničí, finanční odměny za dobré výsledky ve škole atd.
Pokud už jste si školu vybrali, vypíšete si přihlášku a necháte ji potvrdit pediatrem. Jen malé procento škol na potvrzení netrvá.
Potvrzenou přihlášku odevzdáte zpět do školy a budete se muset obrnit trpělivostí, než vám pošta doručí vyjádření oslovené školy o tom, zda vaše dítě bude přijato k přijímacím zkouškám – nebo dokonce bez přijímacích zkoušek, nebo přijato nebude.
Pokud bude výsledek negativní, nezbude vám nic jiného než pátrat po volném studijním místě v jiném oboru, nebo dokonce na jiné škole. Vaše dítě bude mít možnost další rok zkusit štěstí na vysněné škole znova, nebo se smíří se situací a dokončí školu, kterou studuje.
Kdo vám poradí?
O pomoc při řešení otázek a nejasností s výběrem střední školy vám pomůže výchovný poradce působící na základní škole nebo školený pracovník na příslušném úřadu práce. Nebojte se na cokoli zeptat, požádat o radu či vysvětlení.
V zájmu svého dítěte využijte dnů otevřených dveří a promluvte si se studenty, kteří již na škole studují. Ptejte se na přístup vyučujících, na komunikaci mezi vedením školy a studenty.
Vyslechněte názor vašeho dítěte, a pokud nebude mít z navštívené školy dobrý pocit, nechte mu prostor pro svobodné rozhodnutí.
Přestup ze základní školy na školu střední bude znamenat pro vaše dítě krok do neznáma a určitě ho ovlivní. Jestli kladně nebo záporně, ukáže až čas.
Všem rodičům i jejich dětem přeji šťastnou ruku při výběru školy a žádné nečekané komplikace.
Řešíte právě dilema, na jakou školu své dítě dát? Myslíte si, že všichni žáci mají stejné šance na přijetí, nebo stále vládne protekce? Byli byste ochotni uplácet, aby se vaše dítě na vybranou školu dostalo? Připadá vám škola s maturitou v dnešní době potřebnější než výuční list v řemeslném oboru?
Nový komentář
Komentáře
za par let mně to čeká....
Oba mí kluci si vybírali školy sami,volba byla zcela na nich.Já mám ekonomku a stejně nepracuji ve svém oboru,určité znalosti-jako tesnopis-jsem nikdy nepotřebovala.
ještě nic neřeším,zatím jen tak přemýšlím,kde pak půjde,až to přijde...
syn si vybral sám a vnuk chodí do 3třídy,je na to dost času
syn si sám vybral školu,tak snad mu vyjde?
a....: No ale ten můj starší byl trojkař už od třetí třídy
a nakonec studuje, na rozdíl od jiných,co měli vyznamenání.Mě známky nepřijdou jako nejlepší kritérium,zvlášť u kluků
Kromě velmi rozdílné úrovně základních škol taky mají v určitém věku školu vyloženě na háku.
Jaštěrička: Mno..já ten reálný předpoklad vidím tam, kdy dítě má už na základce trojky nebo dokonce čtyřky a samo říká, že na vejšku by nikdy nešlo
Ano, může se to změnit, že dojde k náhlému osvícení, ale já na ty zázraky moc nevěřím
a....: Co je to reálný předpoklad?
Já si třeba u staršího nikdy nemyslela, že půjde na VŠ..a nakonec je na univerzitě i z průmky,protože prostě ví,co chce.Mladší je proti němu výrazně bystřejší a na gympl ho zaručeně nedám,bo nevím,kdy mu rupne v kouli a zdrhne mi ze studí,je děsný rapl
A třeba u technických vysokých škol není gympl vůbec žádná výhra, sice se průmyslováci trápí první dva roky,ale gympláci se trápí v praxi prvních pět let (někdo celý život
).
Fructia: Co to je za blbost, že soukromý školy se neuznávají? já jsem vystudovala soukromou SOŠ a studuju dál bez problémů.
pekari: Pokud není reálný předpoklad, že dítko půjde na vysokou, je určitě lepší, když má odbornou školu. Nebo i ten učňák, však si maturitu může dodělat dalšími dvěma lety k tomu.
pekari: Nééé o nadměrné inteligenci se mluvit nedá. Prolejzá s odřenýma ušima a je rád za 4 na vysvědčení. Takže ambice dotlačit ho ke studiu nemám. Jsem soudná matka a nebudu špatné známky)zasloužené) svádět na učitele. Má 4 zaslouženě-a vydřeně!
pekari: Není lepší, když je někdo spokojený v učebním oboru než nešťastný na gymplu, kde navíc nezíská žádnou pořádnou kvalifikaci, pokud pak nepůjde na VŠ nebo VOŠ?
a....: To budu muset našetřit na ty úplatky!!!! Čeká mě s ním zářivá růžová budoucnost
kominice: A dobře děláš
až budeš někam procpávat synka už budeš zkušená...jako když to najdeš
a....: pravdu máš!!! Ale to je tak když si rodič myslí že jeho dítko všude uvítají s otevřenou náručí!!!
Proto já jak pako oblezla s dcerou všechny školy co měly dny otevřených dveří a ty co je neměly tak tam jsem se na férovku vecpala taky a až pak jsme vybíraly. Leč dcera by potřebovala na hubu zbrojí pas tak musíme přihlížet i k tomu aby nebylo moc zkostnatělý vedení.
Snad jsme vybraly dobře-teď už jenom aby jí vzaly..............
kominice: Sorry ale tohle je zas příklad laxního přístupu rodičů k výběru školy. Pročpak maminka předtím, než dítko na školu přihlásila nezašla se poptat u vedení školy, jestli má smysl tam dítě, který má problémy s učením, hlásit? Mohli si to vyříkat na místě a nepouštět se do zbytečnejch akcí.
papírech
a....: Na té škole nepsali přímo jmenovitě o dys. ale o přístupu všeobecně. Myslím si že jí neměli brát vůbec k příjimačkám když měla v papárech ze školy i posudky z PPP. Uvést potom dys. jako důvod bylo podle mě nefér.Ale dneska to je jedno ta holka bude letos maturovet na oděvní.
eli) a už teď se děsím aby obor zedník nezrušili nebo synek zůstane asi dalších pár let do plnoletosti na základce
Ale fakt vím co učení s dyslektikem obnáší(moje nervy jsou nenávratně v
a....: Nevímproč.
pažout: Ty které znám, tak ano.