Viděla jste někdy na dveřích kavárny či restaurace nálepku s nápisem „Místo přátelské rodině“? Víte, co to znamená? Dobrovolníci v uplynulém roce zmapovali a označili samolepkou a certifikátem místa na území Prahy, která jsou svým vybavením a zaměřením vhodná pro rodiny s dětmi.

 

Někdy jsou kočárky stále ještě problém. Kličkujete mezi výmoly na chodníku, taháte kočárek do schodů a nakonec stejně zjistíte, že chcete-li si v obchodě nakoupit, musíte nechat stát kočárek přede dveřmi. Jsou ovšem i místa, kde jsou rodiny s dětmi (i kočárky) vítanými hosty. Službu pro vás v podobě mapování těchto míst provádí dobrovolníci Gender Studies i samotní Pražané, kteří zasílali tipy na přátelská místa. Včera bylo mapování pražských ukončeno a nyní si dobrovolníci vezmou pod lupu další z českých měst.

 

Restaurace, kavárny, cukrárny a další občerstvovací zařízení, ale i obchody a úřady byly vybírány podle přísných kritérií. Jak by tedy místo přátelské rodině mělo vypadat? Občerstvovací zařízení by vám měla především nabídnout nekuřácké prostory. Obsluhovat vás bude příjemný personál, který vás i děti radostně uvítá a případně pomůže s kočárkem, kterým můžete mít i uvnitř. Dostat na místo kočárek by samozřejmě neměl být problém díky bezbariérovému přístupu.

 

Vybavení rodinné restaurace by mělo být přizpůsobeno dětem. Mnoho restaurací a kaváren se už vybavilo dětským koutkem. Na záchodech by neměl chybět přebalovaní pult. Pro pohodlí dětí při jídle je potřeba mít k dispozici stoličku pro děti, pokud možno také dětské nádobí a příbory. Jídelní lístky by vám měly dát možnost výběru z dětských menu. Některá přátelská místa nabízejí nejen menší porce, ale také jídla upravená speciálně pro děti, která obsahují méně solí a nejsou kořeněná.

Ostatním zařízením, jako jsou obchody, úřady, sportovní zařízení a lékařské ordinace, by neměl chybět bezbariérový vchod, možnost vstupu s kočárkem, dětský koutek a možnost přednostního vyřízení pro rodiče s dětmi.

 

Mezi pražská místa přátelská rodině byl zařazen například obchodní dům Kotva, který rodičům nabízí přebalovaní místnost a dětský koutek se skluzavkou. Pití zakoupené ve vedlejší kavárně si můžete do dětského koutku donést. Oceněn byl díky svému dětskému koutku i Magistrát hlavního města Prahy.


Máte-li výtvarně založené děti, navštivte pizzerii Gusto. Děti si mohou pohrát ve velkém dětském koutku, malovat na tabuli, a dokonce i na zeď. Nebo zajděte do Maluj! Creative café. V nekuřáckém prostředí děti malují na keramiku a sklo, batikují trička nebo látky a skládají mozaiky. Výtvarnické potřeby máte k dispozici a používané barvy jsou zdravotně nezávadné.

S malými sportovci zase můžete navštívit Fitness BBC. Zdejší dětský koutek zajišťuje hlídání pro děti od tří do dvanácti let. Menší děti musí mít doprovod. Vybít energii můžou vaše ratolesti v dětské posilovně s řadou stojů a trampolín. Koutek je bohužel k dispozici jen členům klubu.

Babyland UNO je venkovní areál dětských her s možností občerstvení. Děti mohou využívat houpačky, klouzačky, pískoviště, velký dřevěný hrad a tobogán.

Další seznam míst, kde se s dětmi dobře najíte, nakoupíte nebo posedíte u šálku kávy, a informace, kam zasílat tipy z vašeho města, naleznete zde.

 

Myslíte, že i dnes je problém dostat se někam s kočárkem? Znáte nějaké dobré místo, kam se dá s dětmi zajít? Jak jsou vstřícní k dětem a maminkám s kočárky zařízení u vás?

Reklama