5baa2f32a9f94obrazek.jpg
Pokud přemýšlíte, co podniknout o podzimním víkendu, máme pro vás tip – vyrazte ochutnat víno, pokochat se překrásnou přírodou, kterou disponuje jižní Morava a relaxovat v tom nejlepším společenském duchu.

Velké Bílovice žijí pestrým společenským a kulturním životem. Udržování lidových tradic do dnešní doby přispívá k obohacení vzájemných vztahů zdejších lidí a návštěvníků města. Díky tomu dostaly Velké Bílovice do vínku při svém povýšení na město 27. června 2001 přívlastek: město lidových tradic, vína a ovoce.  Kromě toho je město také největší vinařskou obcí v České republice. Je vyhledávaným cílem vinařské turistiky, při níž se kromě krásy krajiny začleněné do Lednicko-valtického areálu propaguje i práce, umění a zkušenost všech velkobílovických vinařů.

Velké Bílovice leží v mírném údolí otevřeném na západ k Pavlovským vrchům. Díky své poloze na rozhraní Dolnomoravského úvalu a Středomoravských Karpat jsou Velké Bílovice známy především svoji zemědělskou výrobou, která má hluboké historické kořeny především v oblasti vinařství a ovocnářství. V bezprostřední blízkosti se rozkládá Lednicko-valtický areál, nejrozsáhlejší člověkem vymodelovaná krajina ve střední Evropě s rybníky, parky a romantickými stavbami, nabízející prohlídku zámků nebo procházku zajímavými krajinnými lokalitami. Od roku 1996 je tento areál v seznamu míst světového kulturního dědictví lidstva UNESCO.
5baa2f4274cdbobrazek.jpg

Velké Bílovice – domov Habánských sklepů

V Habánských sklepích na vás dýchne tradice, historie a pravá vinařská atmosféra. Mohla jsem se o tom přesvědčit na vlastní kůži a po boku skvělého a dlouholetého ředitele Josefa Svobody, který nás v rámci naší novinářské návštěvy provedl a ukázal celý výrobní proces. Mohli jsme tedy vidět (a ochutnat) práci s vínem od samotných hroznů až po samotnou degustaci. Podobný zážitek si zde můžete dopřát i vy!

Pokud od vinotéky očekáváte jen popíjení vína, tak jste na omylu, zde na váš čeká i mnoho zajímavostí. Habánské sklepy se pyšní nejen dobrým vínem, ale hlavně zmíněnými postupy, které tu uvidíte na vlastní oči. Uvidíte zde dřevěné sudy umístěné ve speciálním humidoru za sklem, v nichž zraje víno pro vlajkovou loď Habánských sklepů Zweigeltrebe barrique. Vinařství vrací samotnou výrobu i do původního habánského sklepa. V šestisetlitrových sudech tu bude zrát po dobu minimálně 12 měsíců víno Habánské sklepy Rezerva. Navíc jsou zde uloženy také sudy používané při výrobě oceňovaného vína Habánské sklepy Cuvée Jacob Hutter.
5baa2fc67ca44obrazek.jpg

Historie Habánských sklepů

Habánské sklepy mají více jak 400 let starou historii. Byly vybudovány reformními novokřtěnci, kteří si říkali Hutterovi bratři, ale na Moravě je nejčastěji nazývali Habány - zkomolením německého Haus haben. Habáni si zde brzy získali respekt jako zruční řemeslníci, výborní stavitelé a skvělí vinaři. Postavili mnoho vinných sklepů a v největším z nich dnes sídlí a vyrábí víno vinařství stejného jména – Habánské sklepy.
5baa2f4ee36aeobrazek.jpg

Také si přečtěte: