Opět při pátku vám přináším několik z mála tipů, kterak se v týdnu pobavit či jak strávit kulturní večer. Dnes si zde snad najdou své příznivci hudby ze Středočeského kraje, Prahy a severních Čech, a přiblížení filmové premiery je určeno pro každého z vás.

Začínáme pestrým festivalem, který se koná u Staré Boleslavi. 

Hudební festival 24.- 25. 9.  

Hudební festival Houšťka se koná v letním kině v Brandýse nad Labem, začátek v 15h30.

Program:
Pátek 24. 9. - M. Žbirka & Band, Tři sestry, Anna K. & Band, Doctor P.P.
Sobota 25. 9. - Chinaski, Škwor, Ivan Hlas & Band, Nestel postel, AC/DC Revival Band.

Co víme o jedné z hlavních hvězd této akce?

Miroslav Žbirka, zvaný Meky, začínal v popmusic jako člen Modus.
V roku 1977 získal společně s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou zlatou Bratislavskou lyru za píseň Úsměv. V období 1976-1980 natočil s touto skupinou dnes už klasické hity: Dievčatá, Drahá… V roce 1981 založil s Lacom Lučeničom skupinu LIMIT a vydal se na sólovou dráhu.. V roce 1982 se stal Miro prvním slovenským Zlatým slavíkem a v té době taky zvítězil na mezinárodním festivale v rakouském Villachu.
Jeho a
ktuální album Modrý album, vyšlo v roce 2001.
V rádiích můžete zaslechnout jeho nové hity jako: Co bolí to přebolí, Miliónkrát, ale také jeho nesmrtelné 22 dní, Katrin a Biely kvet… 

To vše v příjemném prostředí letního kina, co více si přát během jednoho z posledních teplých víkendů. 
 

Koncert 23. 9.

Laura a její tygři vystoupí v pražském Lucerna Baru, začátek v 21 hodin.

Doufám, že se mnou budete souhlasit, že atmosféra Lucerna Baru je nenahraditelná.
Kontakt s účinkujícími vyvolává pocit jakéhosi osobního kontaktu, a pokud chceme, místo na rytmické vlnění našich boků se vždy najde. Své místo si ale vyhledá i sedící divák. Ten může z patra za mírného vlnění jen vytleskávat.
A v případě Laury a jejích tygrů to přijde jistě samo.

Rockový big band Laura a její tygři založil Karel Šůcha koncem roku 1985 v Neprakta klubu v Mostě. Skupina se velmi rychle zařadila po bok nejznámějších skupin "české nové vlny".
V současné době má skupina na svém kontě přes 470 koncertů v Čechách a na Slovensku a okolo 300 koncertů na festivalech a rockových klubech v zahraničí.
Za 15 let existence skupinou prošlo na čtyřicet hudebníků (např. Ilona Csáková, Miloš Vacík, Dan Nekonečný, Otakáro Schmidt) a skupina vydala šest alb.  
 

Podřipský hudební festival 17. 9.

Proběhne v Roudnici nad Labem ve sportovní hale Pod Lipou, začátek v 16 hodin.

Letošní festival bude obnovená premiéra tradičních hudebních akcí, které se zde v předpovodňovém období úspěšně konaly.
Podřípský festival odstartuje od 16 hodin místní veselá kapelka Pohádkový Rivajvl, další učinkující se již rekrutují z řad zavedených jmen. Ve skočném rytmu Ska zahrají skupiny Sto Zvířat, Tleskač a jeden z vrcholů festivalu - slovenští Polemic, tvrdší rytmus (podobný skupině Linkin´ Park) zde zastoupí skupina
Dolores Clan.
Seskupení Vega
, které je složeno z řad našich postižených, je ovlivněno snad vším, co vás jen napadne, a finální výsledek je velice milý. Oproti tomu skupina Posmrtné Zkušenosti perfektně realizuje svoje cítění pro hudbu značky "world music". Vrcholem budou nepochybně vystoupení našich stálic - skupiny Chinaski a Anny K. s Bandem. Závěr v doznívajícím letním rytmu reggae obstará DJ Kaya z Radia 1 se svým Swamp Safari Sound Systémem.
 

 

 

Filmová premiéra 

Na plátny našich kin dorazil kontroverzní film Michaela Moora, Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11 je nový film kontroverzního dokumentaristy Michaela Moorea, držitele Oscara za Bowling For Columbine, dokumentární snímek o kultu střelných zbraní v americké společnosti. Ve Fahrenheitovi 9/11 se Moore pokouší zobrazit nálady mezi obyvateli severoamerického kontinentu po útocích z 11. září 2001 a zároveň změnu v politickoekonomickém rozložení sil ve Spojených státech.

V tomto provokativním dokumentu vypráví Moore příběh, který se zatím nikdo neodvážil zpracovat. Na palčivé otázky "Proč došlo k útokům z 11. září?" a "Proč Spojené státy bojují v Iráku?" nachází často nezvyklé, palčivé a především subjektivní odpovědi.

Co se o filmu řeklo a napsalo
Fahrenheit 9/11 je filmem, který musel být natočen, a filmem, který mohl natočit právě jen Michael Moore.
"Fahrenheit je jako komentář v novinách. Je to můj názor na Bushovu administrativu, ne pokus o fair a vyváženou žurnalistiku," říká Moore.
"Úžasné! Zatím nejlepší film Michaela Moorea, silná a vášnivá prezentace vyhraněného patriotismu."
New York Times.
Fahrenheit získal na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu.

Dokáže nám tento snímek přiblížit problematiku napjaté atmosféry Spojených Států pár týdnů před volbami?
A pokud vezmeme v úvahu její předeslaný subjektivní pohled na tolik diskutované jednání současného prezidenta, nebude nás příliš ovlivňovat?
Někde jsem také zaslechla, že pohled tvůrce filmu je natolik "působivě jednostranný", že nám občanům postkomunistické země neblaze připomene cosi z těch tak planých čtyřiceti let komunismu.

Pokud vás pozvánka na tento film, nezlákala, můžete ještě vyčkat na její recenzi, která vyjde v brzkých dnech na stránkách Žena-in.
Jedno je jasné ale už teď. Na tento dokument asi jen tak nezapomeneme.
 

Ať už jste vybrali, koncert, festival, nebo film, přeji hezkou zábavu! 

Příště: Divadelní premiéra v Brně - Hair
           Kde vidět Alphaville?
           typ na filmovou premiéru
           a jiné...     
 

Zdroje:  inpromotion.cz
             ticketpro
             tiscali.cz      

                       
Reklama