Potřebujeme se pobavit, odreagovat, zapomenout na starosti a povinnosti našich plně vytížených dnů. Jak jinak než kulturně...
Pokud se tedy rozhodnete v příštím týdnu zajít do kina, divadla či na koncert, nabízím vám pečlivě vybrané tipy.

Koncert - 18. 9. - Sazka Arena
Philips International Jazz Festival představí českému publiku nejrůznější podoby současného jazzu.
Jako hlavní hvězda večera vystoupí Van Morrison, své skladby uvedou také Richard Müller, Dan Bárta a americká formace Spyro Gyra. Představí se také Mr. Acker Bilk a jeho Paramount Jazz Band, od jehož prvního vystoupení v Praze letos uplyne 40 let. Připojí se k němu Béla Szakcsi Lakatos z Maďarska a Jiří Stivín.
Na pódiu, které bude umístěno před budovou SAZKA ARENY, vystoupí mladé skupiny hrající různé hudební styly ovlivněné jazzem.

Kdo je hlavní hvězda večera Van Morrison?
Van Morrison představuje stejně silnou značku jako třeba Dylan nebo Clapton. Byl u všech důležitých událostí, které se v populární hudbě, rocku, folku, country i jazzu staly od konce 50. let.
V jedenácti letech již zpíval, hrál na kytaru, foukací harmoniku, piano a o něco později se naučil hrát na saxofon. V šestnácti letech se stal profesionálním muzikantem s kapelou Monarchs. Celou jeho tvorbou prostupuje již v dětství naposlouchaná "černá" muzika importovaná z Ameriky, tedy blues, rhythm´n´blues, jazz a country. Tvoří a koncertuje do současnosti, jeho prozatím poslední deska má jméno "What's Wrong With This Picture?" a vyšla 20. října 2003.
Kritici říkají: "Můžeme hovořit o štěstí, že Van Morrisona uvidíme a uslyšíme v období, kdy zažívá další z vrcholů své kariéry." Recenze nešetří chválou a jeho koncerty jsou vyprodané.


Divadlo - 19.- 20. 9. - Klub Lávka

Caveman
Málokterý divadelní tvůrce má s jednou hrou takové úspěchy téměř po celém světě, jako Rob Becker s Cavemanem.
Zdá se, že tvůrci pomohlo precizně a s citem zpracované žhavé téma, v tomto případě problematika rozdílů mezi muži a ženami. Její vývoj je odpradávna na celém světě stejný, lidé se o ni zajímají. Už víte, proč je toto představení tolik navštěvované a oblíbené?
Hlavní a jedinečný protagonista tohoto dvouhodinového představení Jaroslav Dušek vám za doprovodu Alana Vitouše předvede a osvětlí, jak je to tedy s tímto věčným a globálním problémem mezi "námi a nimi".

Co o představení říká Jaroslav Dušek?

„Tuto hru napsal americký herec Rob Becker a je to vlastně monolog muže o vztahu chlapů a žen. Začíná od pravěku a hledá pramen rozdílů mezi nimi. Je to velmi vtipná hra, která se hraje v Americe i v Evropě. Jednoduše všude. U nás v Čechách oslovili na tuto roli mě a v porovnání s ostatními herci jsem dostal výjimku. Nejsem totiž na jevišti sám, je tam se mnou hudebník Alan Vitouš. Ve hře jde tak trochu i o improvizaci, zapojují se do ní i diváci."

Klub Lávka uvede stejné představení ještě sedmkrát do konce tohoto roku. Pokud tedy nestihnete Jaroslava Duška na Lávce tento týden, máte ještě další šance.

V březnu 2004 bylo odehráno jubilejní 100. představení této one-man show.

Kino - od 16. 9. - premiéra

Horem pádem
Další s Hřebejkových velkofilmů?
Vše tomu nasvědčuje. Zvláště při obsazení titulních rolí se zdá, že tvůrci neriskovali ani v jednom případě.
Tématem filmu je rasismus v českém prostředí, promítnutý v současném příběhu ještě současnějších Čechů. V předešlých Hřebejkových filmech jsme mohli poznat příběhy našich rodičů, prarodičů, v tomto, zdá se, uvidíme tak trochu sami sebe. Pojďme se na sebe podívat.

režie: Jan Hřebejk, námět: Petr Jarchovský a Jan Hřebejk
scénář: Petr Jarchovský, výkonní producenti: Ondřej Trojan

hrají: Petr Forman, Emília Vášáryová, Jan Tříska, Ingrid Timková, Kristýna Liška Boková, Jiří Macháček, Nataša Burger, Jaroslav Dušek, Pavel Liška, Marek Daniel, Jan Budař, Zdeněk Suchý.

Kde a kdy se hraje Horem pádem?
Klikněte zde a najděte i vaše město.

Doufám, že jste si zde našli každý své. Příště se zaměřím více na mimopražské akce, doufám, že mi prominete dnešní pragocentrismus.

Hezké prožití kulturního večera!


Zdroje: Ticketpro, zivot.sk, Tiscali

Reklama