První zmínky o surfingu pocházejí už z roku 1779. Do historických evropských pramenů ho zaznamenal poručík James King, který po smrti světoznámého objevitele a mořeplavce kapitána Jamese Cooka, zpracoval jeho deníky.

Za domovinu surfingu jsou považovány Havajské ostrovy, ale velké vlny nabízejí i další místa.

  • Dominikánská republika

5cab0b06899e6image.png

Dominikánská republika je často označovaná jako perla Karibiku. Krásné pláže nabízejí ideální podmínky pro milovníky surfingu. Za zmínku stojí například Playa Encuentro, Playa Grande nebo Playa Preciosa. O tom, že si místní na surfování potrpí, svědčí i fakt, že zákonem omezují výšku staveb na pláži na maximálně tři patra. Důvodem je to, aby se o domy nelámal vítr a surfaři tak nepřišli o skvělé podmínky. Dominikánská republika je proslulá také nočním životem, karibským rumem a pohodou. Slovo maňana je tam odpovědí na všechno. „Dominikánská republika patří díky písečným plážím s nekončícími palmovými alejemi a tyrkysovému moři mezi nejvyhledávanější země, kam se lidé vydávají na exotickou dovolenou,“ uvedla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

  • Srí Lanka

5cab0b20df500image.png

Mezi krotiteli vln nabývá na popularitě také ostrov Srí Lanka ležící jižně od Indie. Mezi listopadem a březnem jsou ideální podmínky na surfování na jižní části ostrova a mezi květnem a říjnem je lepší vyrazit na východ. Mezi top oblíbená a velmi rušná surfařská místa patří Kikkaduwa či Arugam Bay. Mezi ta klidnější naopak Weligama a Ahangama. Za úžasnými přírodními scenériemi se pak můžete vydat do několika národních parků. Mezi nejvyhledávanější patří Bundala či Uda Walawe, a to hlavně díky volně žijícím slonům, leopardům, buvolům a dalším desítkám živočichů a ptáků, které lze spatřit v jejich přirozeném teritoriu.

  • Panamský průplav

5cab0b38586edimage.png

Oblíbenou lokalitou na Panamě je Bocas del Toro, jedna z deseti panamských provincií při hranicích s Kostarikou. Mezi preferovaná místa dále patří Playa Venao a Santa Catalina na pobřeží Pacifiku. Do původně malé vesničky se dnes sjíždějí tisíce surfařů a je místem, kde se pořádají i věhlasné surfařské soutěže. Známá je především díky plážím Punta Roca a La Punta, kde se vlny zvedají až do výšky devíti metrů.

  • Portugalsko

5cab0b49a7a11image.png

Pokud se vám nechce moc daleko, vyrazte do Portugalska. Za svatostánek evropského surfingu je považováno městečko Peniche vzdálené necelých 80 kilometrů od Lisabonu. Koná se tam také světová soutěž World Surf League.

  • Kanárské ostrovy

5cab0b5ea39dbimage.png

Souostroví je známé u surfařů právě tím, že krotit vlny se zde dá téměř všude a v jakémkoli ročním období. Velmi vhodné podmínky nabízí ostrov Gran Canaria a pláž Playa del Ingles v Maspalomas či oblast Confital, kde vlny rostou až do výšky pěti metrů. Řada surfařů pak míří na ostrov Fuerteventura.

Přeneste se za těmi největšími vlnami alespoň prostřednictvím videa. 

Tip: Nadšené surfařky mohou vyrazit na ROXY SURF FITNESS & YOGA CAMP, kde se spojí surfování s jógou. Bližší informace o akci, která se bude konat od 23.6. do 28.6. 2019 na francouzském pobřeží, se dozvíte na stránkách www.surfchamp.cz.

Foto: Shutterstock.com

Reklama