Leden je pro milovníky historických památek smutným měsícem. Vždyť i ten hrad Karlštejn, jenž je otevřen téměř celoročně, nadobro zavřel svou bránu. Kdo ale nechce jen ležet v knihách a dělat plány, kam se rozjede s počátkem návštěvnické sezony, má stále dost příležitostí. Jednou z nich je areál Kláštery Český Krumlov.

Kláštery Český Krumlov jsme si zde již představili v souvislosti s tipem na kreativní program pro děti, tentokrát nahlédneme do části, která bude zajímat více dospělé. Pojďte s námi nahlédnout do tajemného středověku. Cesta právě začíná...

Na začátek připomenutí historických faktů

Sv. Klára, obdivovatelka sv. Františka, pocházela z urozené rodiny v Assisi. Rodiče ji nutili ke sňatku, a proto utekla z domova a vyhledala Františka, jemuž roku 1212, ve svých 18 letech, složila slib života v chudobě, čistotě a poslušnosti. Klářin řád se rychle šířil po Evropě.

Damianitky, jak se sestrám říkalo, od počátku žily v přísném odloučení od okolního světa a soustřeďovaly se na péči o chudé a nemocné. Po smrti své zakladatelky řád damianitek přijal nové jméno - řád sv. Kláry. V roce 1255 byla sv. Klára prohlášena za svatou.

Klášter klarisek, Český Krumlov

  • Sv. Klára na obraze úplně vlevo

Jak bydlely klarisky?

Nahlédnout do jejich každodenního života je možné prostřednictvím šesti dochovaných cel. Tyto malé místnosti zajišťovaly soukromí jak k modlitbě,tak k rozjímání.

Klášterní život klarisek

Klášterní život klarisek

Klášterní život klarisek

Klášterní život klarisek

Klášterní život klarisek

Sestry vykonávaly řadu praktických činností, mezi něž patřilo mimo jiné opisování listin a církevních textů, pěstování léčivých bylin a léčitelství obecně.

Klášter klarisek

  • Mimochodem, touto lavičkou jsem byla naprosto unesena. Jako dítě jsem na podobné sedávala u své babičky, která ji podědila od svých předků. Sedačka se dala zvedat a oddalovat od pracovní desky, takže doslova „rostla“ s každým, kdo ji používal.

Středobodem zbožnosti klarisek prý byla úcta ke Kristovu tělu a Panně Marii s důrazem na lidskost Krista i Marie.

Klášter klarisek, Český Krumlov

život v klášteře klarisek

život v klášteře klarisek

život v klášteře klarisek

Klášterní život klarisek

Trezorová místnost, jež splňuje nejpřísnější klimatické a bezpečnostní požadavky - slouží ke krátkodobým výstavám uměleckých děl zapůjčených z českých i evropských institucí.

Klášter klarisek, Český Krumlov

Tak ať se vám líbí.

Aktuální informace a otevírací doba zde: Kláštery Český Krumlov.

Přečtěte si také, kde se v Českém Krumlově dobře a relativně levně najíst:

Reklama