Pokud vás zajímá, jak vypadaly Velikonoce v českých zemích před sto a více lety, navštivte jeden z mnoha českých skanzenů. Oživíte si velikonoční zvyky, podíváte se, jak se zdobí kraslice, vaši synkové se naučí plést pravou a nefalšovanou pomlázku, rozhodně to stojí za to.

Nejstarší a nejrozsáhlejší zařízení podobného druhu ve střední Evropě je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Každoročně je v něm na Velikonoce připraven jarmark, ukázky z tradičního jídelníčku, folklorní soubory vás zasvětí do tradic.

Pokud to máte daleko do Rožnova, zkuste třeba Hornické muzeum Příbram (www.muzeum-pribram.cz). Tam pro vás mají přichystaný program Velikonoce v hornické chalupě, což je věc zajímavější, než se může podle názvu zdát!

Pochopitelně velikonoční programy připravují i další skanzeny. Jmenujme třeba Veselý Kopec u Hlinska, Přerov nad Labem, Kouřim nebo třeba vyhlášená Strážnice. Tam všude vás folkloristé rádi uvidí a skutečně není lepší čas pro návštěvu, než jsou právě Velikonoce.

Když už jsme u těch tradic, tak na začátku dubna se „otvírají studánky“. Možná je budou skauti otvírat i někde ve vašem okolí. Dělají to sice méně „tradičně“, ale vyčistit po zimě prameny je užitečná činnost, a pokud chcete být užiteční vy, máte jedinečnou příležitost!

Jestli ale folklor není nic pro vás, nechte se zlákat třeba na návštěvu jarně vyzdobeného zámku! K vyhlášeným patří jarní zámek Buchlovice, kde jsou jako překvapení návštěvníkům nainstalovány v interiérech jarní květy a ukázka velikonoční tabule. Kolem Velikonoc se zde také konají koncerty, na kterých se můžete nechat unést krásou květů i hudby.

Na Sychrově pro návštěvníky zase každoročně připravují velikonoční trhy a ukázky populárního a divácky vděčného sokolnictví. Ostatně v anglickém parku jsou dravci k vidění v každou roční dobu.

Máte-li rádi techniku, můžete se třeba vypravit na hrad Křivoklát historickým parním vlakem, který odjíždí až na hrad z nádraží Praha-Bráník.

Akcí jsou doslova desítky, stačí si vybrat lokalitu, a pak už jen trošku zapátrat na internetu. Snad vám ale přišel vhod alespoň jeden z našich tipů na výlet pro celou rodinu.